Челси спечели историческа пета титла в Женската Суперлига във финалния мач на Ема Хейс
The Mirror | 2024-05-18 | 18:45:19

В последния си мач начело на Челси, Ема Хейс спечели историческа пета титла в Женската Суперлига след победа с 6-0 над Манчестър Юнайтед побеждава Манчестър Сити с голова разлика.

Само след две минути Mayra Ramirez изведе сините в надмощие, след като реализира страхотно центриране от Guro Reiten. Седем минути по-късно Rytting Kaneryd удвои това предимство, след като надделя над Мери Ърпс. Трети пристигна малко преди полувремето, когато резервата Sjoeke Nusken чукна мрежата на Earps, преди Рамирез да грабне четвърти в удара на полувремето.

Второто полувреме донесе подобна атака. Мелани Лойполц грабна пета минута след подновяването на играта, като 30-годишната състезателка се възползва максимално от отскоченото усилие на Канерид. Фран Кърби добави блясъка към огромна победа за титлата в това, което също щеше да отбележи последния й мач за клуба.

Ако Манчестър Юнайтед предложи малко по отношение на опозицията, съперниците на Челси за титлата не можеха да кажат същото от опонентите им в последния ден. Астън Вила затрудни живота на Сити от самото начало, изненадвайки гостите с хъса и смелостта си. Сити излезе от безизходицата с 21 минути преди края, благодарение на сладкото завършване на Мери Фаулър. Но въпреки че можеха да се похвалят с редица близки положения, включително Лора Блинкиндъл Браун, която удари напречната греда, Сити не успя да постигне гол.

Отсъствието на звездния нападател Хадиджа Шоу, който седеше на тъчлинията със счупено стъпало, стана още по-забележимо, тъй като предишната разточителност на Сити беше наказана от Рейчъл Дейли. Лъвицата се възползва от грешка в защитата и вкара изравнителен гол малко над 20 минути до края. Въпреки че Лорън Хемп върна преднината на Сити, победата щеше да е малка утеха, тъй като титлата остана в Челси за пета поредна година.

Надпреварата за титлата на WSL беше безспорна през последните четири сезона, но неделният сблъсък беше определен от най-слабите граници. Загубата на Сити с 2-1 от Арсенал през предпоследния уикенд остави вратата отворена за Челси, който преодоля пасива си от голова разлика с 8-0 над Бристол Сити, преди да го увеличи с победа с 1-0 над Тотнъм Хотспър, което означава съдбата от титлата беше извън ръцете на Сити.

Наближавайки неделя, Челси изискваше победа над Юнайтед, като същевременно се надяваше Сити или да загуби точки срещу Астън Вила, или да не се наслади на три гола в своя полза.

Челси незабавно тръгна на преден крак и отказа да отстъпи. До полувремето това беше урок по изпълнение: четири удара към целта, четири гола. До края имаше шест гола, пет отбелязани.

Докато Челси беше обзет от отбор, Сити беше отбор с нещастие. Техните пропуснати шансове бяха високи и не останаха безнаказани. Докато Дейли празнуваше отбелязването на изравнителния гол, резервата Стеф Хоутън и Алекс Грийнууд бяха разстроени, вдигайки ръце един към друг и към съотборниците си отчаяно. Голът на Хемп не беше голяма утеха в лицето на по-широката картина.

Триумфът в неделя за Челси означава, че Хейс, който ще напусне клуба след блестящ 12-годишен мандат, за да поеме поста нов мениджър на USWNT, я издигна брой голове до 16 трофея и гарантира, че последният й сезон като старши треньор няма да бъде запомнен като сезон без трофей.

Първоначално Челси се състезаваше за историческа четворка, която да съвпадне с последния сезон на Хейс начело. Но един жалък месец на резултати доведе до изхвърлянето на сините от полуфиналите на ФА Къп и полуфиналите на Шампионската лига, докато Арсенал запази титлата си за Континенталната купа още веднъж с победител в продълженията от Стина Блекстениус.

Противниците на Челси от полуфиналите за Купата на Англия и сегашният шампион на Купата на Англия, Манчестър Юнайтед, застанаха между Хейс и последния трофей с Челси. Поражението на Юнайтед ги остави пети в таблицата на WSL след Ливърпул, знак за текущата работа, която клубът остава, въпреки че си осигури първи голям трофей след реформирането на женския отбор през 2018 г.

Междувременно вътрешното господство на Челси се простира до рекордна пета година, знак за гиганта, в който Челси се превърна под егидата на Хейс.

Присъединете се към новата ни WhatsApp общност! Щракнете върху тази връзка, за да получите дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашите