Финалите на НБА: Дончич води Маверикс до победа в мач 1 над Тимбъруулвс
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-05-23 | 07:55:10

Лука Дончич вкара 33 точки, включително 15 в четвъртата четвърт, а Далас Маверикс изпревари Минесота Тимбърулвс за победа със 108-105 в мач 1 на Финалите на Западната конференция в Минеаполис.

Кайри Ървинг излезе от титулярната врата с 24 точки през първото полувреме, за да запази Далас в надпреварата. Дончич пое палката на полувремето и помогна на Маверикс да спечелят победа със 108-105 с 15 от своите 33 точки през четвъртата четвърт в сряда вечер в Минеаполис.

„Невероятно“, каза Дончич след мача. „(Кайри) ни раздвижи. Без него вероятно щяхме да губим с 20 на полувремето, така че той ни раздвижи. Така че трябваше да му помогна малко през второто полувреме.”

Ървинг завърши с 30 точки при стрелба 12 за 23 за Далас. Даниел Гафорд (10 точки, девет борби) и Дерек Лайвли II (девет точки, 11 борби) изпуснаха дабъл-дабъл на косъм.

Джейдън Макданиелс вкара 24 точки и направи 6 от 9 опита отвъд дъгата, за да поведе Timberwolves. Антъни Едуардс завърши с 19 точки, 11 борби и осем асистенции, а Карл-Антъни Таунс вкара 16.

Маверикс, които стреляха 49,7 процента (43 за 87) от полето за мача, надиграха Минесота с 26-22 през четвъртата четвърт, за да помогнат за осигуряването на победата от три точки.

Едуардс каза, че той и съотборниците му са се борили да запазят енергийното си ниво през пълните 48 минути. Той призна, че победата за завръщането на отбора над Денвър Нъгетс в игра 7 на полуфиналите на конференцията може да е отнела част от енергията им.

„Да, със сигурност“, каза Едуардс. „Всички можете да го видите. Бяхме крачка зад всички, особено от мен. Kyrie получи преходен layup … и той просто ме изпревари. Просто бях изтощен. Така че да, със сигурност. Но ще се оправим.“

Далас направи серия от 13-0, за да поведе с 97-89 7:38 преди края. Дончич започна серията със седем поредни точки и я завърши с чифт наказателни хвърляния.

Минесота, която стреля само 42,7 процента (38 за 89) от полето, отговори с 10-1, за да грабне предимство от 99-98 при 4:39 до края. Таунс вкара тройка от 28 фута, за да изведе Timberwolves на върха.

След таймаут Едуардс вкара тройка, за да увеличи преднината на Минесота до 102-98 при 3:37 до края на играта.

Маверикс отговориха с последователни 3 точки на Дончич и Пи Джей Вашингтон, за да продължат със 104-102 при 1:56 преди края. Дончич го последва със заден скок, за да направи 106-102 49,2 секунди преди края.

Далас запази лидерството до края на пътя.

Отборите ще се съберат отново в петък вечер за мач 2.