Ливърпул потвърждава назначаването на Арне Слот като заместник на Юрген Клоп
AP News | 2024-05-20 | 18:09:04

Ливърпул нае Арне Слот като нов мениджър, който да замени напускащия Юрген Клоп, потвърди клубът от Висшата лига в понеделник.

Слот поема една от най-големите работни места във футбола, след като подписа дългосрочен договор с шесткратния носител на Европейската купа и 19-кратния шампион на Англия.

И задачата му става още по-трудна, като следва стъпките на Клоп, който сложи край на 30-годишното чакане на Ливърпул за титлата във Висшата лига през 2020 г. и спечели пълен набор от големи трофеи по времето си на Анфийлд .

45-годишният слот идва със собствен рекорд за победи, след като изведе Фейенорд до титлата на Холандия миналата година и последва това с Купата на Холандия този сезон.

Назначаването му се очакваше от известно време, като Слот първо потвърди, че преговаря с Ливърпул през април, а след това обяви, че ще бъде наследник на Клоп миналата седмица.

Клоп смая света на футбола, когато през януари обяви, че ще се оттегли в края на сезона. За повече от осем години в Ливърпул германецът се утвърди като един от най-добрите мениджъри на своето поколение.

Той спечели Шампионската лига през 2019 г. и последва това, като прекъсна двугодишното управление на Манчестър Сити като шампион на Висшата лига, като вдигна титлата.

Клоп спечели Купата на лигата на Англия и ФА Къп през 2022 г. и си тръгна с един последен трофей, когато ръководи Ливърпул до друга Купа на лигата през февруари.

Под негово ръководство Ливърпул също спечели Суперкупата на УЕФА и Световното клубно първенство и беше победен финалист в още две кампании в Шампионската лига.

Ливърпул отдели време за идентифициране на наследника на Клоп.

Майкъл Едуардс, неговият бивш спортен директор, се върна като изпълнителен директор на футбола за американските собственици на клуба Fenway Sports Group през март и ръководи търсенето.

Едуардс беше ключова фигура в успеха на Клоп — наблюдаваше подписването на звезди като Мохамед Салах, Алисон Бекер и Върджил ван Дайк.

Феновете на Ливърпул могат само да се надяват, че той е толкова умел в идентифицирането на треньорския талант, след като се довери на Слот.

Бившият полузащитник на Ливърпул Шаби Алонсо беше водещ претендент за поста, докато не обяви през март, че ще остане в Байерн Леверкузен след непобедената му серия за титлата на Германия.

Спортинг Лисабон треньорът Рубен Аморим беше сред другите потенциални кандидати.

Слот беше треньор на Фейенорд от 2021 г., а преди това беше в АЗ Алкмаар.