Манчестър Сити прави огромна крачка към четвърта поредна титла от Висшата лига на Англия с победа срещу Тотнъм
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-05-15 | 11:40:23

Празненствата по време на победата на Манчестър Сити с 2-0 срещу Тотнъм във вторник бяха доказателство за важността на мача с високи залози, тъй като действащият шампион направи огромна крачка към четвърта поредна титла от Висшата лига на Англия.

Сега Сити скача с две точки пред Арсенал в горната част на таблицата, което означава, че победа в последния си мач за сезона срещу Уест Хям би осигурила безпрецедентното постижение.

Ерлинг Хааланд отново направи разликата, като нападателят вкара два гола през второто полувреме по време на хитър мач в северен Лондон.

Въпреки емоционалните празненства както от играчите, така и от феновете след всеки от головете, мениджърът на Сити Пеп Гуардиола каза, че неговият отбор знае, че работата все още не е свършена.

„Харесва ми, че бяха толкова щастливи в съблекалнята, но знаят, че това не е свършено“, каза той пред репортери. „Не видях допълнително празненство. Те отлично знаят, че ще бъде трудно.

„Всичко, което трябва да направим, е да спечелим този мач. Имаме шанса да изживеем тази възможност, ние сме толкова щастливи.

Имаше странен контекст около мача преди началото. Тотнъм знаеше, че добър резултат срещу Сити ще даде предимство на ожесточения съперник Арсенал в битката за титлата, като някои фенове предполагат, че отборът трябва да се опита да загуби мача.

Но мениджърът на Спърс Анж Постекоглу изглеждаше раздразнен от подобни твърдения и отборът му не показа никакви признаци да се откаже във вторник вечерта, като беше близо до равенство.

Невероятен герой

Докато Хааланд ще получи аплодисментите за това, че отбеляза два гола – първият му прост удар след 51 минути – вратарят на Сити Стефан Ортега беше малко вероятният герой.

31-годишният играч замени първия страж Едерсон през второто полувреме, след като бразилецът получи неприятен удар в лицето и това беше 21-минутно камео за запомняне.

Ортега първо направи силно спасяване на предната греда от Деян Кулушевски, след като халфът успя да си проправи път към вратата, но след това дойде моментът, който може да спечели титлата.

Рядка грешка на Мануел Аканджи накара Сон Хюн-Мин на Тотнъм да пробие чист гол в 86-ата минута. Стадионът на Тотнъм Хотспър затаи дъх, очаквайки задната част на мрежата да се издуе, като се има предвид, че южнокорейецът обикновено е толкова клиничен.

Но точно когато изглеждаше, че надеждите на Сити за титлата ще бъдат нанесени сериозен удар, Ортега протегна силен десен крак, за да блокира удара на нападателя.

Мениджърът на Сити Гуардиола падна на пода от чисто облекчение, докато играчите му празнуваха с вратаря.

Миг по-късно Жереми Доку беше фаулиран в наказателното поле и Хааланд разби резултатната дузпа в 91-та минута, за да подпечата жизненоважна победа за Сити.

„Той (Ортега) определи как отборът е отбор... Маржовете са толкова, толкова малки“, каза Гуардиола. „Знаете ли колко пъти Син ни наказа през последните седем или осем години?

„Казах: „Не, не отново“, но Стефан направи невероятно спасяване. Той има този талант. В единоборствата той е един от най-добрите вратари, които съм виждал в живота си.”

Сити ще играе с Уест Хям у дома в неделя, знаейки, че победата ще гарантира, че титлата отново ще остане на стадион Етихад.

Въпреки това, ако Арсенал загуби точки у дома срещу Евертън в последния си мач, Сити ще спечели лигата независимо от резултата.

Нито един отбор от Висшата лига никога не е печелил четири поредни титли в лигата и постижението ще дойде след трибъла на Сити през миналия сезон.

Източник: cnn.com