Надеждите на Арсенал за титлата във Висшата лига нанесоха удар след шокиращо домакинско поражение срещу Уест Хям
Снимка: cnn.com
CNN News | 2023-12-29 | 13:00:22

Арсенал пропусна шанса да си върне първото място във Висшата лига, след като претърпя изненадващо домакинско поражение с 2-0 срещу Уест Хем в четвъртък.

Голът на Tomáš Souček през първото полувреме даде преднина на гостите спрямо хода на играта, преди мизерията на Арсенал да бъде усложнена от бившия защитник Константинос Мавропанос, който се извиси най-високо от корнер, за да подпечата победата на Уест Хям през второто полувреме.

Резултатът можеше да бъде още по-лош за артилеристите, но Дейвид Рая спаси дузпата на Саид Бенрахма дълбоко в добавеното време.

Въпреки това, както се случваше в толкова много случаи през този сезон, VAR отново беше основна тема за разговори.

След преглед на натрупването при откриването на Souček, беше счетено, че няма убедителни доказателства, които да изключват попадението, въпреки твърденията на Арсенал, че топката е излязла извън играта, когато Джарод Боуен отряза топката обратно за съотборника си.

Мениджърът на Арсенал Микел Артета беше много по-премерен в отговора си на решението, отколкото беше, когато подобен инцидент се случи по-рано този сезон, който доведе до гол на Нюкасъл.

„Не съм го виждал, единственото нещо, което казват е, че изображенията, които имат, не са убедителни“, каза той пред репортери в Арсенал.

„Жалко е, че с технологията, с която разполагаме, не е толкова ясно, че можем да кажем „да“, че е било навън или вътре. Готово е, изчезнало е, нищо не можем да направим по въпроса сега.“

Може би много по-голямо безпокойство за Артета е колко разточителна беше неговата страна срещу Уест Хям.

Арсенал доминираше по-голямата част от мача, регистрирайки 74% притежание и 30 удара срещу шестте на Уест Хем, като двата гола на Чуковете дойдоха от само три удара към вратата.

Общо Арсенал имаше 77 докосвания в наказателното поле на Уест Хям, най-много в един мач от Висшата лига за отбор, който не успя да отбележи, според Opta.

„Това е футбол“, каза Артета. „Виждате какво направихме в играта, колко генерирахме в играта и да видите резултата е много разочароващо, но те бяха по-добри от нас и в двете кутии.

„Във футбола трябва да го правиш по-добре, ако искаш да спечелиш, а днес не спечелихме заради това, а за останалото отборът продължи да се опитва и отново имаше невероятно отношение.

„Ако не вкараме голове в 30 удара, трябва да направим 50 или 60, за да се опитаме да отбележим, това е единственото нещо. Не мога да си представя мач, в който да имаш повече доминация, повече тъчове в наказателното поле, по-малко ситуации на опонентите срещу наистина добър отбор на Уест Хям, но днес не беше достатъчно, за да спечелиш мача.”

Разточителността на Арсенал пред вратата може би още веднъж подчертава нуждата от безмилостен нападател, но Артета каза, че е доволен от състава на играчите, с които разполага.

„Това, което имаме, са играчите, които имаме, това са играчите, които обичам най-много“, каза Артета. „Това, което трябва да направим, е да се опитаме да постигнем по-добри ситуации и повече обучение, да ги поставим там и да повишим самочувствието им и това е, защото те го направиха.“

Поражението на Арсенал беше добра новина за Ливърпул, който остава начело във Висшата лига, както и за Астън Вила и Манчестър Сити в преследваната група.

Дейвид Мойс продължава да върши страхотна работа като мениджър на Уест Хем, като Чуковете се изкачват до шесто място в лигата, само на четири точки от местата в Шампионската лига, заедно с продължаващата кампания в Лига Европа.

В другата Висша лига от четвъртък Брайтън и Хоув Албиън представи впечатляващо представяне, за да победи Тотнъм Хотспър с 4-2 във вълнуващ мач.

Източник: cnn.com