Нъгетс издуха преднина от 20 точки, борят се от полето, докато Тимбъруулвс приключват защитата на титлата си в мач 7
AP News | 2024-05-20 | 07:40:06

ДЕНВЪР (AP) — Денвър Нъгетс не успяха да успокоят епичното завръщане на Минесота през второто полувреме или шума, излъчван от шумна съблекалня на Timberwolves.

Това беше гръмотевично и жилещо напомняне за очевидното – тяхното царуване като шампиони приключи и много по-рано от очакваното.

Младите и уверени Timberwolves дойдоха в къщата на Денвър и развали купона, като елиминира Нъгетс с победа с 98-90 в неделя вечерта в мач 7 от техните серии от втори кръг. Минесота преодоля пасива от 20 точки, за да се класира на финалите на Западната конференция за първи път от 2004 г.

„Никой никога не е казвал, че това ще бъде лесно, опитвайки се да се повтори“, каза треньорът на Нъгетс Майкъл Малоун.

Нъгетс станаха петият пореден действащ шампион, който не успя да стигне до финалите на конференцията в стремежа си да повтори. Докато Малоун отговаряше на въпроси след мача, вибрациите от шумното празненство в съблекалнята на Timberwolves отекнаха от дъното на коридора.

Малоун започна лаконично да говори за емоциите след загубата на мач, в който водеха с 20 точки. Това е най-голямото завръщане в историята на Game 7 в ерата play-by-play (1997-98), според NBA.

„Сезонът свърши. Това е трудното“, каза Малоун.

Всичко също вървеше по план, като Джамал Мъри вкара тройка, за да увеличи преднината до 58-38 в началото на третата четвърт. Феновете избухнаха, сградата беше шумна и празненството сякаш започваше.

Но това не разтревожи Timberwolves, които методично се върнаха в играта. Това се дължеше на гъмжащата им защита и звездния им играч, Антъни Едуардс, който намираше точно достатъчно атака - 16 точки при стрелба 6-за-24 - и помощ от своите съотборници. Карл-Антъни Таунс и Джейдън Макданиелс вкараха по 23 точки, а Наз Рийд отново излезе голям в четвъртата четвърт.

Наистина обаче всичко се свеждаше до това да не се премислят нещата за Тимбъруулвс, които бяха задържани до 39,2% стрелба от пода, но компенсира това със заплашителна защита, която беше най-добрата в лигата през целия сезон.

„Опитвахме се да организираме прекалено много мачове и несъвпадения и всякакви такива неща и играхме право в ръцете им“, каза треньорът на Тимбъруулвс Крис Финч. „Просто трябваше да се върнем към движението на топката. Дори когато губехме, гледах процента на головете от игра и бяхме между 40-те и 30-те и защитата ни беше там. Това зае специално място в тази трета четвърт.“

Те направиха серия от 37-14, за да поведат в четвъртата четвърт, която нямаше да отстъпят. В тази част Нъгетс се бореха отвсякъде на пода. Нищо не беше лесно.

Това беше нещо като вечер за края на сезона. Мъри, трикратният MVP на НБА Никола Йокич и Майкъл Портър младши бяха комбинирани 7 от 28 от диапазона за 3 точки.

Портър, по-специално, имаше затруднения във всички серии, тъй като завърши 26 от 70 от пода над серията от седем мача след изключително представяне срещу Лейкърс в първия кръг. Той имаше седем точки в неделя.

„Просто не направихме достатъчно удари в тази серия, включително Майкъл, но той не беше единственият“, каза Малоун.

Йокич имаше опростено обяснение.

„Те играха добра защита“, каза той.

Малоун повтори тази мисъл, след което добави друга.

„Това чувство е гадно“, каза той. „Това казах на нашите играчи – минаваме от тренировъчния лагер през целия път и след това внезапно спираме. Това боли.“

Възможно е да е бил кумулативният ефект от трудния сезон за наваксване на Нъгетс. Те играха до юни, за да спечелят първата си титла в НБА, след това се справиха с контузиите на Мъри през редовния сезон и получиха най-добрия удар на всички като защитаващи шампиона. В края на краищата те не можаха да дадат почивка на играчите, както преди година, защото се опитаха отново да заслужат първото място на Запад. Те изравниха франчайз марка с 57 победи, но загубиха тайбрека от Оклахома Сити, задоволявайки се с поставения под номер 2, докато Минесота падна до номер 3.

Това гарантира, че мач 7 ще бъде в Денвър в неделя вечерта, където Малоун беше сигурен, че домакинската публика ще направи разликата.

Вълците успокоиха Нъгетс и техните фенове с третата си победа в Денвър.

„Трудно е, защото отборите са по-гладни, вероятно по-талантливи от миналата година“, каза Йокич, който имаше 34 точки и 19 борби. "Всички искат да ни победят."

Йокич зае прагматична позиция относно това какво ще е необходимо на Нъгетс да се борят за още една титла.

„Някои отбори никога повече не печелят шампионат“, каза Йокич. „Радвам се, че имахме възможност тази година. Ще видим.”