Загубите на Халибъртън струваха на Пейсърс, който загуби късната преднина срещу Селтикс в мач 1 от финалите на Изток
AP News | 2024-05-22 | 06:48:48

БОСТЪН (AP) — Индиана Пейсърс продължиха да обръщат топката и точно така донесоха победа на Бостън Селтикс в Мач 1 от финалите на Източната конференция.

Тайрис Халибъртън направи две ключови загуби – една в края на редовното време и друга в продължението – за да помогне на Бостън да се възстанови от пасив от пет точки в последните две минути на четвъртата четвърт и спечели 133-128 във вторник вечер.

„Само обороти. Обороти“, започна Халибъртън. „Имах две лоши загуби, които смятам, че ни коства играта.“

Пейсърс пристигнаха в Бостън, след като разстроиха Милуоки Бъкс в първия кръг и Ню Йорк Никс във втория – и двата пъти след загуба 1. Селтикс са най-поставеният отбор в НБА, със седем победи пред най-близката си конкуренция и със 17 победи по-добри от Пейсърс.

И когато Бостън откри преднина от 12-0 във вторник вечерта, изглеждаше така серията може дори да не е конкурентна. Но Индиана изравни на полувремето, поведе със 115-110 при 1:57 преди края на редовното време и дори имаше преднина от три точки 40 секунди преди края.

„Знаем, че можем да играем с тези момчета“, каза Халибъртън. Тук има много хора, които казват, че не ни е мястото тук. На нас наистина не ни пука. Знаем, че принадлежим.“

Костваха им загубите – 22 от тях за 32 точки и няколко на ключови места. В допълнение към Халибъртън, който дриблира от крака си 28 секунди преди края в игра за три точки, когато не беше внимателно пазен, той също загуби топката извън границите с 1:02 до края на продълженията.

„Големи смени“, каза центърът на Пейсърс Майлс Търнър. „Тази вечер показахме малко възрастта си, тъй като сме млад отбор в този мач с високи залози. Допуснахме някои грешки. Много нехарактерни обръщания.“

Пейсърс водеха със 117-114 с топката, след като Джейсън Тейтъм пропусна потенциална изравнителна тройка 37 секунди преди края. Но Халибъртън дриблира от крака си, давайки на Бостън още два погледа към коша, преди Търнър да грабне отскок и да бъде фаулиран 10 секунди оставащи.

Тогава Андрю Нембхард отхвърли входящия пас, давайки още един шанс на Селтикс. Jrue Holiday намери Jaylen Brown в левия ъгъл; Паскал Сиакам трябваше да го фаулира, но се поколеба, страхувайки се да не даде три наказателни удара.

Браун изцеди 3-те, изравнявайки резултата 117-общо. Халибъртън получи топката с приличен поглед към коша, но той потърси по-добра и се оказа, че хвърли силно оспорван удар извън равновесие при зумера.

„Това е повторение на куп пъти вече в главата ми“, каза Халибъртън. „Това вероятно беше погледът ми, за да снимам.“

Мач 2 е в четвъртък вечерта, преди поредицата да се премести в Индианаполис. Пейсърс ще трябва да спечелят поне веднъж в Бостън и едва ли ще получат по-добър шанс.

„Тази загуба е изцяло за мен“, каза треньорът Рик Карлайл, обвинявайки се, че не се е обадил таймаут за напредване на топката с оставащи 10 секунди. „Направихме и други грешки. … Трябва да го притежаваме и трябва да се подготвим за четвъртък.“

Карлайл, който беше глобен с $35 000 за оплакване от съдийството в серията от втория кръг срещу Никс, отказа да коментира разликата от 30-10 наказателни удари – 23-3 в правилата.

„Дъщеря ми вече ще изкара един семестър в колежа“, каза той. „Не мога да я накарам да си вземе цяла година почивка.“