Запомнящи се моменти от сезон 2023-24 на Висшата лига
Breaking News | 2024-05-20 | 17:57:07

Още един забавен сезон на Висшата лига приключи в неделя, когато Манчестър Сити си осигури четвърта поредна корона в историята, докато отпадането на Лутън беше потвърдено.

Ето, разглеждаме 10 от най-запомнящите се моменти от кампанията 2023-24, на и извън терена.

PGMOL може да потвърди това направихме преглед на обстоятелствата, довели до неправилно отмяната на гола на Луис Диас поради засада в мача от Висшата лига между ФК Тотнъм Хотспър и ФК Ливърпул.

Пълно изявление и аудиото между мачовете на терена екип… pic.twitter.com/j1YKK1gAzH

— PGMOL (@FA_PGMOL) 3 октомври 2023 г.

Първият уикенд даде тон на кампания, пълна с противоречиви решения на VAR, когато на Уулвс беше отказана дузпа в последния издих, въпреки че вратарят на Манчестър Юнайтед Андре Онана изведе Саса Калайджич. вкара в 34-ата минута на Тотнъм, но флагът за засада беше вдигнат. VAR прегледа инцидента и трябваше да бъде присъден гол.

Въпреки това, неразбирателство между длъжностните лица на терена и тези на Stockley Park доведе до изключването на мача.

По подобна тема шефът на Арсенал Микел Артета побесня, след като на победителя на Антъни Гордън беше позволено да се изправи в Нюкасъл.

Той описа инцидента като „абсолютен позор ” и го определи като „неудобно”, след като VAR провери три инцидента при натрупването на гола, преди да остане.

Впоследствие Артета беше обвинен от Футболната асоциация, но по-късно освободен от независима комисия.

Побъркано лондонско дерби ден след Bonfire Night доведе до пет гола, два червени картона, пет отменени гола и невероятно 57-минутно първо полувреме на футбола, докато стадионът на Тотнъм Хотспър стана свидетел на класически .

В крайна сметка, босът на Челси Маурисио Почетино се радва на успешно първо завръщане в Спърс след уволнението му през 2019 г., след като Николас Джаксън вдъхнови победа с 4-1 с хеттрик, но това разказа само половината история – с VAR отново в разгара на действието.

Футболен клуб Евертън днес подаде жалбата си до председателя на Съдебния състав на Висшата лига решението на Комисията на Висшата лига да наложи приспадане на 10 точки на Клуба. Сега ще бъде назначен апелативен съвет, който да разгледа случая.

— Everton (@Everton) 1 декември 2023 г.

Евертън беше ударен с отнемане на 10 точки през ноември и с това нов термин навлезе в ежедневния футболен речник – Правила за печалба и устойчивост (PSR).

Наказанието на Toffees се дължи на нарушаване на PSR на Висшата лига и не след дълго Нотингам Форест щеше да претърпи същата съдба с раздадено наказание от четири точки. В крайна сметка на Евертън бяха върнати четири точки, преди да бъдат ударени с още едно приспадане от две точки.

Домакинският мач на Борнемут с Лутън на 16 декември сближи клубовете за цял живот, след като капитанът на Хатърс Том Локиър рухна в 59-ата минута.

Сблъсъкът на Vitality Stadium в крайна сметка беше прекратен, но най-важният аспект от деня беше спасяването на живота на Локиър, след като беше разкрито, че е претърпял сърдечен арест.

Дни по-късно му беше поставен успешно ICD (имплантируем кардиовертер-дефибрилатор).

Висшата лига реши, че мачът трябва да се преиграе и когато това се случи (13 март), Локиър се върна на земята, за да благодари медицинския щаб, преди да види как Лутън изпусна преднината от три гола, за да загуби с 4-3.

В сезон на много обсъждани решения от официални лица, Ребека Уелч влезе в историята точно преди Коледа, когато стана първата жена съдия във Висшата лига, след като пое победата на Бърнли с 2-0 срещу Фулъм.

Уелч показа три жълти картона, но беше похвален от шефа на Кларети Винсент Компани. „Честно е да се каже, че това е крайъгълен камък и нека има много повече“, каза той.

Уелч ще завърши сезона като съдия на финала на Шампионската лига за жени между Барселона и Лион.