Арсенал 2-0 Брайтън: Артилеристите изпреварват Ливърпул, за да излязат начело във Висшата лига, преди Червените да се изправят срещу Ман Юнайтед с Габриел Жезус и Кай Хаверц в целта
Daily Mail | 2023-12-17 | 19:00:22

Арсенал имат мечта - и те възнамеряват да не я оставят отново да се изплъзне от пръстите им.

Габриел Хесус и Кай Хаверц се включиха, за да гарантират завръщането на артилеристите по победен път след загубата от Астън Вила миналия уикенд.

Габриел Жезус вкара първия гол на Арсенал срещу Брайтън, когато те се изкачиха на върха във Висшата лига

Кай Хаверц също отбеляза, за да осигури точките късно, след като Брайтън не успя да отбележи за първи път в лигата този сезон

Микел Артета - който отново получи жълт картон - не се страхуваше да покаже радостта си

Вашият браузър не поддържа iframes.

На моменти беше тревожно - но това често е името на играта. Наистина, това не бяха 90 минути, в които Брайтън прибягва до изпращане на SOS.

Да, те бяха надиграни през по-голямата част от тази битка.

Но в края, Арсенал претърпя някои ужасяващи моменти, които застрашиха коледното им настроение.

Но като супер войници те се надяваха на огромна победа, която ще прогони няколко демона.

Съответният мач от миналия сезон ще пази болезнени спомени за играчите на Арсенал.

Беше тук на Емирейтс на 14 май, че тяхното предизвикателство във Висшата лига умря мъчителна смърт с поражение с 3-0, което накара италианския старши треньор на Брайтън Роберто Де Дзерби да извика „mamma mia“ от наслада.

Арсенал, чиято подготовка за този мач беше повлияна от вирус, който обхвана редица играчи и застраши включването на Деклан Райс, се зае да изтрие тези мъчителни спомени с спешност, която накара Брайтън да работи извънредно, за да остане в играта.

И все пак до края на първите 45 минути Арсенал беше този, който губеше сюжета.

Артета, за четвърти път този сезон, получи жълт картон за своята забележителност на тъчлинията, тъй като разочарованието от рефера Тим Робинсън нарастваше.

Но фактът отборът му не беше много напред на полувремето; тази вина падна директно върху неговите играчи.

Хаверц и Габриел Мартинели, който се беше отърсил от гореспоменатата болест, за да заеме мястото му в стартовите 11, пропуснаха шансове вътре първите три минути.

Джезус просто не успя да се насочи към паса на Букайо Сака през вратата скоро след това.

Saka неизбежно създаваше проблеми на Брайтън; особено 37-годишният Джеймс Милнър, прекият конкурент на английския национал.

Нямаше голяма изненада, че ветеранът ритна Сака в опитите си да го спре буйства, Милнър по някакъв начин избягва жълт картон за явно удар срещу крилото на Арсенал в 16-ата минута. срещу Сака, в крайна сметка Брайтън успя да преодолее бурята - въпреки че бяха принудени да направят промяна в 27-ата минута, когато Джак Хиншелууд беше въведен вместо накуцващия Джоел Велтман.

Мартин Одегаард , Бен Уайт, Мартинели, Хаверц и Сака пропиляха отваряния преди полувремето.

Брайтън издържа ранната буря от Арсенал, но не успя да издържи - те са допускали във всеки мач от лигата този сезон

Ветеранът Джеймс Милнър беше изправен срещу Букайо Сака в играта на ляв бек за Чайките

Артета явно беше раздразнен. Само три дни след като беше освободен от обвинение за неправомерно поведение на ФА за коментари, направени за съдийството след поражението с 0:1 от Нюкасъл миналия месец, поведението му отново го накара да се затрудни.

Размахвайки преувеличено ръце, докато саркастично предупреждаваше Робинсън за нарушението на Каору Митома срещу Сака, старши треньорът на Арсенал си спечели жълт картон.

Привържениците на Арсенал , в унисон, започнаха да пеят името на мениджъра си. Той с право е почитан тук, в тези части. Но понякога - само понякога - той не си помага.

Вторият период започна много като първия; с продължителен натиск на Арсенал.

Със сигурност Брайтън не може да издържи още 45 минути като последните? Наистина не можаха.

Арсенал беше задължен на викащия от Ян Пол ван Хеке за откриването си, защитникът на Брайтън напълно погрешно прецени полета на ъгловия удар на Сака в 53-та, за да удари глава право в очната линия на Исус, който просто кимна към задната греда. ъгловия флаг за празнуване.

Съпротивата на Брайтън приключи. Те не можеха да имат оплаквания, Арсенал заслужаваха своята преднина.

Това каза, че Брайтън не се отказа. В друг ден те лесно можеха да вкарат изравнителен гол.

Джак Хиншелууд (вляво) трябваше да се справи по-добре със свободен удар с глава в последните няколко минути

В крайна сметка това, което заплашваше да бъде препятствие за Арсенал, беше добре маневрирано със спечелените три точки на Емирейтс

Влезлият като резерва Джак Хиншелууд трябваше да се справи много по-добре със свободен удар с глава дълбоко в наказателното поле на Арсенал, преди Паскал Грос да стреля с косъм от близко разстояние в 83-ата минута.

Това беше шансът за Брайтън. Де Зерби също го знаеше.

Така италианецът беше най-малко изненаданият човек в сградата, когато четири минути по-късно Хаверц - от паса на Сака - мина покрай него Барт Вербрюген да постави мача извън обсега на Брайтън.

В крайна сметка, победа за Арсенал - и в крайна сметка това е всичко, което има значение в жестокия характер на състезание с плочки във Висшата лига, където победителят взима всичко.