Арсенал се разпадна миналия април, но не прилича на отбор, който ще се разпадне отново, пише МАТ БАРЛОУ след победата на топчиите с 3-0 срещу Брайтън, която ги върна на върха в таблицата
Daily Mail | 2024-04-06 | 01:50:22

Изглеждат силни и решителни. Те изглеждат по-добре оборудвани, като добавянето на Деклан Райс и Кай Хаверц към техните редици добавя не само физическо присъствие, но и подобрява манталитета им, а с него и желанието им за победа.

Havertz направи жизненоважния принос тук, тъй като Арсенал обърна това поражение с 3-0 и остана в крачка със Сити, който спечели еднакво убедително по-рано в събота в другия край на М23. Неговият бе втори в мача, отбелязан отблизо в 62-ата минута, увеличавайки преднината след дузпа на Букайо Сака през първото полувреме.

Арсенал се върна на върха във Висшата лига с убедителна победа с 3-0 над Брайтън

Отборът на Микел Артета не показва нито едно от нервите, които ги накараха да се отклонят от курса миналия сезон

Букайо Сака запази хладнокръвие от дванадесет ярда, за да даде преднина на гостите на Amex

Вашият браузър не поддържа iframes.

Неговата цел беше да въведе ред в едно необуздано състезание, предлагайки на посетителите елемент на контрол и принуждавайки Брайтън да излиза по-свободно от защитата, и предоставяйки шанс на Леандро Тросард отбелязва трети гол на почивката, пуснат от Хаверц.

АРСЕНАЛ (4-3-3): Рая 7; Уайт 6,5, Салиба 7,5, Габриел 7, Зинченко 6,5 (Томиясу 72, 6,5); Одегор 7, Жоржиньо 6,5, Райс 8; Сака 7.5 (Мартинели 64, 6.5), Хаверц 8.5, Хесус 6.5 (Тросард 64, 7).

Голмайстори: Сака 33', Хаверц 62', Тросар 86'

Железен картон: Салиба.

Мениджър: Микел Артета 7.

Съдия: Джон Брукс 6.5.

Арсенал може би щеше да поеме контрола скоро, ако не беше обривът от лошо завършване в началото на мача.

Gabriel Magalhaes трябваше да вкара само в рамките на една минута от пряк свободен удар, изпълнен от Мартин Одегаард от Арсенал отляво и с глава стреля встрани. Вратарят на Брайтън Барт Вербрюген напусна линията си в опит да отреже кривия кръст, но така и не се доближи и Габриел стреля с глава встрани от отворената врата.

Бразилският централен халф не беше единственият виновник. Сака се стрелна чисто отдясно, вкара Луис Дънк в левия му крак и плъзна удар встрани от далечната греда. Вербрюген спаси бързо от Габриел Жезус, който след това стреля с глава, разочароващо завършване от центриране на Хаверц.

Вярно е, Брайтън не представя същото тест, който направиха преди година. Те в никакъв случай не са толкова плавни, колкото миналия сезон. Те се бориха да се справят с натоварването на първата си европейска кампания, изискванията и проблемите с фитнеса, които дойдоха с това, но някои важни играчи се върнаха след контузия и те бяха в това състезание за един час.

През първото полувреме те трептяха със заплаха всеки път, когато успееха да играят през пресата на Арсенал и да изскочат от защитата, особено когато Саймън Адрингра и Тарик Лампти успяха да изложат на показ Александър Зинченко със своите удари темпо отдясно. Или когато манипулираха топката в Хулио Енсисо в пространството.

Адингра стрелна един удар встрани, Енсисо помете друг след контраатака на Лампти и Якуб Модер изби широк от 25 ярда.

Лампти беше наранен при друг рейд напред, подхлъзна се и изви глезена при предизвикателство от Дейвид Рая. Два пъти той се нуждаеше от лечение на терена и можеше да почувства ефекта, когато изпълни дузпата, опитвайки се да се защити срещу Исус.

Присъждането на дузпа за предизвикателството на Тарик Лампти на Габриел Хесус беше противоречив

Дейвид Рая възнагради продължителното доверие на Артета в него, като направи грандиозно спасяване

Той наистина получи докосване на топката и решението вбеси публиката на домакините. Това обаче беше само много леко докосване и не отклони топката значително от нейния път.

Исус щеше да се придвижи опасно към целта, ако не беше повален от предизвикателството.

Реферът Джон Брукс посочи мястото и VAR Робърт Джоунс не видя причина да го помоли да погледне отново. Сака го реализира с увереност, неговият 17-и гол за сезона и първи от февруари. Все пак състезанието отказа да се уреди. Той къкри, устоявайки на всякакъв реален модел и кипящ със затаено темпо.

Рая направи страхотно спасяване, скачайки отляво, за да предпази предначертаното усилие на Енсисо. за горния ъгъл преди интервала. От другата страна Хаверц не успя да накаже Дънк и Вербрюген, тъй като те се колебаеха в собственото си наказателно поле.

Постепенно Арсенал упражнява властта си. Те доминираха в ранните размени през второто полувреме.

Джезус се изкачи над Лампти на задната греда и отправи добър шанс с глава, в началото на второто полувреме, и Verbruggen направи рутинно спасяване, за да обърне удар на Odegaard, преди Havertz да увеличи преднината.

Enciso даде топката, небрежно дълбоко в собствената си половина. Одегаард пусна пас към Жоржиньо, който избра бившия си съотборник в Челси, когато пристигна на близката греда.

Артилеристите поеха контрола след почивката и Кай Хаверц удвои преднината си в 62-та минута

Havertz се оказа неразделна част от продължаващия успех на Арсенал в последно време

Завръщането на Леандро Тросар в Amex беше посрещнато с подигравки от Брайтън верен и белгиецът добави обида към контузията, като отбеляза третия гол за Арсенал в последните минути на този сблъсък

С пет гола в последните си седем мача във Висшата лига, Хаверц е много в авангарда на този нов, по-устойчив Арсенал. Той има навика да дава голям принос в големите мачове, както си спомнят привържениците на Челси.

Този гол послужи за привличане на жилото от Брайтън. Феновете на Арсенал хвърлиха червена ракета на терена в празнуване. Резервите идваха и си отиваха и Артета сигурно се радваше да види как отборът му завърши по зрял начин.

Тросард се откъсна за третия, като завърши над Вербрюген срещу бившия му клуб. Това беше знакът за напускането на домакинските фенове. Феновете на гостите се задържаха малко по-дълго, за да поздравят отбора си, завърнал се на върха във Висшата лига. Към Ливърпул.