Арсенал се сви пред лицето на случая, пише ОЛИВЪР ХОЛТ след равенството 2-2 с Байерн Мюнхен
Снимка: dailymail.co.uk
Daily Mail | 2024-04-09 | 00:11:08

Те взеха ранна преднина чрез Букайо Сака в първи мач от първия им четвъртфинал в Шампионска лига от 14 години насам, но скоро бяха върнати с добър изравнителен гол на Байерн от Серж Гнабри.

И тогава солта които мнозина се страхуваха, че ще бъдат втрити в раните им, започнаха да щипят. Хари Кейн, който вкара 14 гола за Спърс в предишните си 19 изяви срещу Арсенал и е рекордьорът по голмайстори в дербитата на Северен Лондон, направи 15 от 20 с дузпа през първото полувреме. Това беше неговият 39-и гол за сезона.

Букайо Сака откри резултата на Емирейтс с превъзходно завършване срещу Байерн Мюнхен

Капитанът на топчиите Мартин Одегард поведе категорични празненства, когато Арсенал поведе

Сака огъна удара си с левия крак за първи път над Мануел Нойер, докато публиката на Emirates избухна

Бившата звезда на Арсенал Серж Гнабри отговори с изравнителен гол за Байерн минути по-късно

Вашият браузър не поддържа iframes.

Арсенал наистина предизвика рали в края на второто полувреме с изравнителен гол от резервата Леандро Тросард, но равенството 2-2 означава, че имат планина за изкачване, когато отидат на Алианц Арена реванша следващата сряда и феновете на Байерн, които бяха изгонени от терена тук, ще бъдат в пълен глас.

Имаше чувството преди мача, че най-големият препятствието, с което можеше да се сблъска Арсенал срещу Байерн, бяха те самите. Може би е преувеличено да се каже, че европейските им злополуки ги направиха за смях, но многократните им неуспехи им завещаха комплекс за малоценност от Шампионската лига.

Те направиха грешка вид записи. Те бяха изхвърлени от състезанието на етапа на втория кръг в седем последователни изяви. За елита равенството на Арсенал в първата фаза на директните елиминации беше повод за тихо празнуване, знак, че прогресът е почти гарантиран.

Това беше всичко предполага се, че се е променил. „Имаме факти, които да подкрепят това, което правим, и статистика“, каза легендата на Арсенал Иън Райт пред публиката от терена преди мача. „Всеки иска да ни се подиграва, но нека. Намираме се на добро място.“ Арсенал беше на четвъртфиналите за първи път от 14 години и всички знаци подсказваха, че имат желание да продължат напред.

Може би има право. Той беше избран преди Дайот Упамекано и Минае Ким в сърцето на отбраната на Байерн снощи като партньор на Матийс де Лигт. „Искам да бъда част от състава на Англия“, каза Дайър, „и вярвам, че трябва да бъда част от него, че съм играч на това ниво.“

Първото голямо приветствие в мача дойде, когато къса топка от Алфонсо Дейвис отиде до Дайър на тъчлинията пред резервните скамейки и се отби в пищяла на Дайър и влезе в тъч. Това зарадва феновете на Арсенал. „Ерик Дайер“, пееха те, „винаги ще бъдеш ****“.

Като оставим това настрана, Байерн започна достатъчно ярко, но 11 минути в, Бен Уайт вкара къса топка към Сака на границата на зоната. Сака се обърна и пристъпи към Дайър. Дайър стоеше неподвижно, опитвайки се да блокира пътя му, но Сака го използва като щит и насочи брилянтен удар около него и отвъд Мануел Нойер в далечния ъгъл.

Хари Кейн обяви завръщането си в северен Лондон с гол да изведе Байерн напред

Защитникът на Арсенал Уилям Салиба препъна Лерой Сане в наказателното поле, за да допусне точен удар

Кейн завъртя дузпата си в долния ъгъл, за да вкара рекорден гол на Емирейтс

Четири минути по-късно Арсенал трябваше да води с две. Уайт беше пуснат в наказателното поле и се оказа чист срещу Нойер. Вероятно е имал твърде много време и пространство да помисли за удара си – все пак за защитник – и го прати право в ръцете на благодарния вратар.

Това беше спасение за Байерн и германските шампиони веднага се възползваха от него. Габриел даде топката дълбоко в своята половина. Leroy Sane пусна хитра топка към Leon Goretzka, който пусна пас към Serge Gnabry и Gnabry я прокара покрай David Raya. Емирствата млъкнаха.

Нещата скоро се влошиха. Беше изминал половин час, когато Сане получи топката с гръб към вратата точно в половината на Арсенал. Sane се обърна красиво от Jakub Kiwior и тръгна към гол с Kiwior, който го следваше, сякаш бягаше в памука. Сане стигна до границата на зоната на Арсенал и танцува покрай Габриел, преди Уилям Салиба да не успее да засече един мач и да го събори.

Микел Артета и Томас Тухел преминаха през всички емоции в своите съответни копия

Леандро Тросар беше спасителят на Арсенал от резервната скамейка, когато спаси равенството 2-2 за домакините

Кейн , неизбежно, се засили, за да изпълни дузпата. Той се затича бавно, изгледа как Рая се премести отдясно и след това плъзна небрежно удара си отляво на вратаря. Това беше неговият 15-и гол в 20 изяви срещу отбора, който го освободи, когато беше осемгодишно момче. Колко пъти Арсенал трябва да е съжалявал за това.

Пет минути по-късно Сане отново нахлу. Този път той избяга от защитата на Арсенал и точно когато изглеждаше готов да стреля, той се отдръпна навътре, за да избегне Уайт и позволи на Мартин Одегаард да направи спасителен удар. Всички европейски кошмари на Арсенал сякаш се връщаха, за да ги преследват.

Кивиор плати цената за борбите си, когато беше заменен на полувремето от Александър Зинченко и Габриел изискваше продължително лечение, след като усети силата на лакътя на Кейн, който се блъсна в челюстта му десет минути след интервала. Кейн заслужи картона, който получи за нарушението.

Арсенал не успяваше да стреля, отчаяно търсейки увереност. Нищо, което те опитаха в началния етап на второто полувреме, не се получи. Точен свободен удар на Odegaard към Kai Havertz премина безобидно в тъч, Saka започна да куцука, докато се опитваше напразно да пробие отдясно и публиката започна да се притеснява.

Ударът на Trossard се загнезди в долния ъгъл, за да даде на Арсенал спасителна сламка срещу Байерн

Мачът завърши спорно, когато Букайо Сака се опита да заобиколи Мануел Нойер в зоната и падна под предизвикателството му

Хаверц падна при предизвикателство от Де Лигт в наказателното поле, но шведският рефер отхвърли жалбите за дузпа и повторенията показаха, че Хаверц е провлякъл краката си през петите на защитника. Когато Байерн контраатакуваше, Арсенал изглеждаше все по-разтегнат. Артета действа и изведе Габриел Жезус и Леандро Тросар.

Тросард вкара веднага след добра работа на Жезус, но Арсенал не успя да постигне победителя, за който феновете им жадуваха, и имаха бягство в последната минута, когато резервата Кингсли Коман хвърли кръст върху лицевата страна на гредата. Нойер в района и падна под неговото предизвикателство. Повторенията показаха, че определено е имало контакт, но шведският рефер реши, че Сака е започнал и махна да продължи играта.

Сака и публиката бяха разстроени, но последният съдийски сигнал изсвири въпреки че протестите продължават. Арсенал завърши с успех, който ще им даде надежда, че не всичко е загубено, докато се подготвят да пътуват до Мюнхен.

Източник: dailymail.co.uk