Бит и насинен турски рефер е изписан от болница с „оток“ и „малка фрактура“, след като беше жестоко ударен от президента на отбора и ритан на пода в мач, който затвори турския футбол
Снимка: dailymail.co.uk
Daily Mail | 2023-12-13 | 19:54:51

Снимки показаха Мелер да маха на тълпа, събрала се пред входа на болницата, все още с насинено око от лявата си страна.

Говорейки след изписването на Мелер, главният лекар на болницата в Анкара имаше прощално съобщение: „Той е в добро настроение. Той ще има контрол където и да отиде [следващото]. Той няма проблем с изключение на малък оток под окото.

„Поставихме скоба за врата за предпазни цели. Фрактурата [на бузата] ще заздравее с времето, все пак беше малка фрактура. Няма повече кървене.“

Турският рефер Халил Умут Мелер беше изписан от болницата в Анкара в сряда сутринта

Служието на мача имаше блестящ насинено око след жестокото нападение в понеделник вечерта

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган посети пострадалия рефер в болница във вторник

Вашият браузър не поддържа iframes.

Турция беше тотално разтърсена от инцидента, като лигата беше насрочена за едноседмично спиране.

Шокиращи изображения на удара на терена показаха как юмрукът на президента Коджа се свързва с бузата на Мелер под лявото му око, пращайки служителя на земята. След това други го удариха с поредица от ритници, докато той се свиваше на тревата, закривайки лицето си.

Феновете също нахлуха на терена, след като Ризеспор отбеляза изравнителен гол седем минути в осем минути допълнително време, което накара полицията да ескортира рефера на безопасно място.

Директорът на новините на CNN Türk Истанбул Нихат Улудаг описа подробно в ефир как двама от тези, са задържани за ритник в главата на съдията, получили достъп за мача чрез ВИП билети. Твърди се, че и двамата фенове са „известни“ на клуба, тъй като сега са обект на полицейски разследвания.

Въпреки че е бил потърпевш от атаката, турските медии съобщават, че Мелер казал „Благодаря ви, вината е моя“ на полицията, докато излизал.

Не стана ясно дали Мелер се извинява за голямото време на нараняване или за изгонването на двама играчи. Мачът включва осем минути добавено време и червен картон за всяка страна, като защитникът на Ризеспор Емирхан Топчу беше изгонен в 95-ата минута, две минути преди изравнителния гол.

Разбира се, че реферът е останал с фрактура на бузата, докато Коджа - за когото се съобщава, че има сърдечни проблеми - е хоспитализиран като предпазна мярка, но по-късно ще бъде задържан след лечение, каза вътрешният министър Али Йерликая.

Турската футболна федерация бързо обяви, че спира всички мачове от лигата за неопределено време след спешна среща, проведена за обсъждане на насилието.

"Тази атака е жалка и срамна в името на футбола", каза шефът на федерацията Мехмет Буюкекси след срещата.

„Ние казваме, че е достатъчно“, добави той, като настоя, че всички замесени в насилието ще бъдат наказани.

Моментът, в който юмрукът на Фарук Коджа, президент на футболен клуб от най-висока лига, се свързва с лицето на рефера Халил Умут Мелер след мач от Суперлигата на Турция в понеделник вечер

Президентът на MKE Ankaragucu отправи яростната атака (на снимката) срещу рефера  Мелер, след като отборът му завърши наравно 1-1 срещу Caykur Rizespor в Super Lig

Отвратителни сцени започнаха, когато президентът на Ankaragucu удари рефера в лицето

Buyukeksi също обвини атаката върху културата на презрение към реферите в Турция.

"Всеки, който е набелязал съдиите и ги е насърчавал да извършват престъпления, е съучастник в тази презряна атака", каза той.

„Безотговорните изявления на клубни президенти, мениджъри, треньори и телевизионни коментатори, насочени към съдиите, отвориха пътя за тази атака.“

Турският президент Ердоган също осъди атаката.

„Спортът означава мир и братство. Спортът е несъвместим с насилието. Никога няма да позволим да има насилие в турския спорт“, написа той в X, социалната медийна платформа, известна преди като Twitter.

Президентът на ФИФА Джани Инфантино каза събитията, които се случиха след мача, бяха „напълно неприемливи и нямат място в нашия спорт или общество“.

„Без официални лица на мача няма футбол, ' той добави. „Съдиите, играчите, феновете и персоналът трябва да бъдат в безопасност и сигурност, за да се насладят на играта, и аз призовавам съответните органи да гарантират, че това се прилага стриктно и се спазва на всички нива.“

Президентът на Галатасарай Дурсун Айдън Озбек каза във вторник: „Такива неща [като атаката срещу съдията] не трябва да се случват.

'Тези инциденти, които особено увреждат стойността на марката на турския футбол и имиджа на турския футбол в чужбина, нанасят големи щети на футбола.

Служителя на мача беше изпратен да се срине на земята след удара и получи насинено око

Мелер погледна да защити лицето си след удара докато други лица го ритаха на пода

Група играчи, длъжностни лица и охранители образуваха защитна група около Мелер, който можеше да се види с подуто око в моментите малко след шокираща атака

Mail Sport стартира кампания за спиране на злоупотребата с рефери на всички нива на играта

„Бях шокиран. Защо президентът и приятелите му нападнаха така съдия? Защо ритат съдията на земята? Не е възможно да се разбере.

'В следващия период лигите бяха спрени, но Турската футболна федерация, Съюзът на клубовете и всички клубове ще се съберат и ние ще правим всичко възможно да сложим край на това по някакъв начин и да предотвратим развитието на тези инциденти в следващия период.'

Неприятните сцени бяха уловени от различни ъгли от фотографи и на предаването на живо на мача от Суперлигата на Турция - най-високата лига на турския футбол.

Мачът завърши 1-1, след като Ризеспор изравни в последния момент срещу Анкарагюджю, който беше готов да спечели мача с ранен начален гол.

Въпреки това голът в 97-ата минута на 98-минутния мач завърши с равенство - мигове преди шокиращия обрат на насилие.

Източник: dailymail.co.uk