Ерин Кътбърт дава предимство на Челси пред Барселона, за да организира двубой на Стамфорд Бридж
The Mirror | 2024-04-20 | 15:45:05

Челси Жени са една стъпка по-близо до постигането на първа европейска титла, след като победиха носителя Барселона с 1-0 в първия полуфинален мач от Шампионската лига.

Разкошният удар на Ерин Кътбърт през първото полувреме доказа разликата в трудно извоюваната победа като гост на Estadi Olímpic Lluís Companys в Барселона, представлявайки голямо предимство за текущата кандидатура на действащите шампионки в Женската Суперлига за неуловим Титла от Шампионската лига.

Докато Челси ще знае, че разликата от един гол е толкова сигурна само срещу отбор като Барселона. Но подлагането на титулярите на първото им състезателно поражение у дома от февруари 2019 г. без съмнение ще вдъхне твърда убеденост на отбора на Ема Хейс преди реванша на Стамфорд Бридж следващата събота.

Наистина, сините получиха своето тактическо място тук, като се справиха добре, като направиха наградената халфова линия на Барселона излишна и не позволиха на Барселона нито един удар към вратата, въпреки че може да се похвали с 66% притежание до края на мача. Безупречното управление на играта на Челси, заедно със стабилните отбранителни прояви на защитниците Джес Картър и Кадейша Бюканън, спечелиха решаваща и заслужена победа над стар враг, който исторически е оставял Челси да гледа разочаровано на пропуснатите възможности.

Барселона започна от по-добрата страна, принуждавайки гостите да започнат да се защитават, докато се хвалеха с калибъра си по терена. Един поглед към резервната скамейка на испанския гигант, която включваше Алексия Путелас и Есми Бругтс, беше доказателство за качеството, излъчвано от носителките на титлата.

Но след мрачни десет минути, гостите се наместиха в играта си и оживиха трудно за техните домакини, тъй като те анулираха халфовата линия на Барселона от Айтана Бонмати, Кийра Уолш и Патриша Гиджаро и крилата Ашли Лоурънс и Ритинг Канерид, издигнати високо в пресата, намигване към разумния тактически план на Хейс.

И след като устоя на няколко хищни удара от атаката на Барселона, Челси беше този, който нанесе първия удар след добър натиск от клубния рекордьор Майра Рамирес, за да принуди Барселона да обърне топката в последната си трета. И Кътбърт, нуждаеща се от едно докосване, за да се стабилизира, и от друго, за да си извади късче пространство точно в наказателното поле, се завърна в резултат на 40-ата минута, за да смълчи шумната домакинска публика с първия удар на Челси от вратата.

Голът отбеляза третия гол на капитана Кътбърт от кампанията на Челси в Шампионската лига този сезон и постави гостите в изкусителен възход през второто полувреме.

Как биха отговорили европейските шампиони беше големият въпрос, който се мърмореше около препълнения Estadi Olimpic Lluis Companys, особено като се има предвид изключителната им форма у дома през последните пет години. Междувременно способността на Челси да поддържа безмилостните си нива на енергия беше спорна.

Барселона вярваха, че са намерили начин да се върнат в мача само шест минути след второто полувреме, благодарение на Бюканън, който се справи с удара на Патриша Гиджаро в наказателното поле. Но длъжностното лице Стефани Фрапарт отмени първоначалното си решение за дузпа, след като преглед на VAR показа, че нападателят Салма Паралуело е в засада при инцидента и по този начин се намесва в играта.

Сините изглеждаха уверени с топката през второто полувреме с гладка игра около наказателното поле на домакините, докато защитникът Картър продължи да играе забележителен мач в задната линия, доказвайки непоколебима сила много за Паралуело и огорчението на феновете на Барселона. Гостите можеха да се чувстват огорчени, че ВАР не се намеси, след като грубо влизане на Рамирес в наказателното поле 10 минути по-късно остана ненаказано.

Рамирес, непримирим досадник за защитата на Барселона през целия мач, почти удвои преднината на Челси 15 минути преди края. Но въпреки забележителното демонстриране на индивидуална сила и скорост от страна на колумбийския национал, екзекуцията беше просто изпълнена.

Барселона се бореше да овладее разочарованието си, докато мачът вървеше, с куп жълти картони, показани на домакините в последната агония.

На Паралуело беше дадена невероятна възможност да отмени откриването на Кътбърт след четири минути игра, но нападателят я заби от воле на задната греда. И въпреки купата от късни, отчайващи шансове в 11-те минути на добавеното време – включително поразителен пропуск на Путелас в наказателното поле от шест ярда – Челси се завръща в западен Лондон с решаващо предимство от 1-0 преди реванша следващия уикенд .

и получавайте дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия