Коко Гауф се плъзга към полуфиналите на обсипания с дъжд Оукланд Класик
Снимка: theguardian.com
The Guardian | 2024-01-05 | 17:18:19

Топ-поставеният играч не е загубил сет на турнира. Азаренка се нуждае от три сета, за да стигне до финалната четворка в Бризбейн

Коко Гауф се премести на полуфиналите на Auckland Tennis Classic в петък с победа с 6-1, 6-1 за шампионката на US Open срещу Варвара Грачева от Франция в дъждовен четвъртфинален ден.

Най-добрият поставен играч и защитаващ шампиона се нуждаеше само от 24 минути, за да спечели първия сет и взе мача само за осем минути по-малко от час. Гауф не е загубил сет на турнира и не е загубил сет при спечелването на турнира миналата година. Дъждът забави началото на мача и беше заплашителен в края. Но Гауф се втурна към победата със струпване на тъмни облаци, изпращайки пет аса.

„Мислех, че сервирах наистина добре, вероятно най-добрият досега на този турнир, което беше нещо, което бях наистина работим извън сезона“, каза Гауф. „Миналата година имаше много повече дъжд, така че се радвах, че успях да завърша мача си.“

Гауф ще играе срещу другата си американка Ема Наваро на полуфиналите след четвъртата поставена победи Петра Мартич от Франция с 6-4, 6-3. Наваро загуби от Мартич с 6-2, 3-6, 6-3, когато двамата се срещнаха в Синсинати през август, но тя обърна таблицата с авторитетно представяне, вкарайки 80% от първите сервиси в игра и атакувайки Мартич, особено на втория сервирам. Китайката Уанг Сию победи Даян Пари от Франция с 6-7 (3), 6-3, 6-4 в друг четвъртфинал, който продължи три часа и осем минути време на корта, но по-дълъг по отношение на времето за бягане поради дъжда.

Втората поставена Елена Рибакина трябваше да изиграе само седем мача в своя четвъртфинал в петък, за да стигне до финалната четворка на Brisbane International, но двукратната шампионка Виктория Азаренка имаше по-трудно бягам. Тя се нуждаеше от три сета, продължили около два часа и половина, и се пошегува с перспективата да се наложи да носи предпазни шапки, за да продължи напред с 6-3, 3-6, 7-5 за сметка на победителката от Откритото първенство на Франция през 2017 г. Йелена Остапенко, номер 3 в схемата.

Рибакина, шампионката от Уимбълдън за 2022 г., спечели първия сет с 6-1, преди 11-ата поставена Анастасия Потапова да се оттегли от мача им с коремна контузия. След това Рибакина ще играе срещу Линда Носкова или Мира Андреева.

Азаренка, която спечели последователни титли от Australian Open през 2012 и 2013 г., постигна победа в напрегнат мач от три игри след емоционален изблик на Остапенко на съдията на стола Джули Кендли. „С Йелена понякога просто трябва да сложиш каска и да се опиташ да останеш там“, каза беларусинът. „Тя е невероятен играч и шампион от Големия шлем и е доказвала много пъти, че може да победи всеки във всеки един ден. Качеството на тениса беше невероятно, така че да мога да премина през... Много съм горд.“

Азаренка ще се изправи или срещу своята топ поставена сънародничка Арина Сабаленка, защитаващата се Шампионът от Откритото първенство на Австралия или петата поставена Дария Касаткина.

Порлният поставен при мъжете, Холгер Рун, спечели с 6-2, 7-6 (6) над Джеймс Дъкуърт за да влезе в полуфинал срещу Роман Сафиулин, който победи Матео Арналди със 7-6 (4), 6-2.

Григор Димитров имаше 6-1, 6- 4 победи над Ринки Хиджиката, за да достигне и до полуфиналите. Поставеният под номер 2 може да се изправи следващия път срещу Рафаел Надал, който ще се стреми да удължи турнира си за завръщане след едногодишно прекъсване поради контузия, когато срещне австралиеца Джордан Томпсън в четвъртфинална вечер на Pat Rafter Arena. 22-кратният мейджър победител постигна победи в два сета над Доминик Тийм и Джейсън Кублер в първите си два състезателни мача след Australian Open през 2023 г.

Източник: theguardian.com