Люк Литлър, 16, бие иконата на дартс Реймънд ван Барневелд, за да запази мечтата си за световна титла
The Mirror | 2023-12-30 | 00:22:48

Люк Литлър спечели с 4-1 срещу Реймънд ван Барневелд, за да стигне до четвъртфиналите на PDC World Championship.

16-годишният Литлър успя да победи петкратния световен шампион в събота вечер, като показа зашеметяващо представяне срещу опонент, 40 години по-възрастен от него. Тийнейджърът дори не беше жив, когато Ван Барневелд спечели петата си световна титла през януари 2007 г.

Сблъсък срещу Брендън Долан, който вече нокаутира бившите шампиони Геруин Прайс и Гари Андерсън в турнира, очаква Литлър . Ако победи Долан, младежът ще се изправи срещу Крис Доби или шампиона от 2018 г. Роб Крос за място на финала.

Littler беше сензационен в Alexandra Palace от самото начало. Той удари 180 само при второто си посещение в оче, преди да вземе 50, за да спечели първия мач. След това той спечели първия сет с 3-1 и светкавично поведе с 2-0, за да остави Ван Барневелд в шок.

Бившият шампион хвърли всичко на Литлър в третия сет - счупвайки неговия хвърляне - но детето от Рънкорн все пак направи 3-0. Ван Барневелд най-накрая спечели сет в четвъртия - но едва при 3-2 - и не можа да направи нищо друго освен да се усмихне, след като забави Литлър.

И двамата играчи бяха средно над 100. Спиращите дъха стрелички продължиха след кратко прекъсване, когато Литлър отвърна на удара в петия сет. Той удържа хвърлянето си и игра зряло - избягвайки изкушението от 170 чекаут във финалния етап - за да премине линията.

Ако Литлър победи Долан и Доби или Крос - и това е голямо ако - той можеше на финала се изправят срещу трикратния световен шампион Майкъл Ван Гервен или фаворита преди турнира Люк Хъмфрис. Скот Кълън, Дейв Чиснал и Скот Уилямс също се състезават.