Люк Литлър, 16, прегръща приятелка, 21, след достигане до финала на Световното първенство по дартс
The Mirror | 2024-01-02 | 00:55:48

Люк Литлър знаеше с кого иска да сподели момента, след като влезе в историята, като достигна финала на Световното първенство във вторник вечер.

Литлър току-що беше изпратил бившия шампион Роб Крос с 6-2 пред шумна тълпа в Александра Палас, когато се насочи към публиката, за да види семейството и приятелката си. 16-годишната дартс сензация сподели прегръдка с Елоиз Милбърн, неговата 21-годишна партньорка, след като спечели гарантираните £200 000, като стана най-младият финалист в историята.

Littler се срещна с Eloise само преди няколко месеца, след като се твърди, че са го запознали общи приятели, докато е играл FIFA на Xbox. Но тя обича дартс, играе в клуба на работещите мъже на Уолтън и представлява отбора по дартс на Съри, и е била там заедно със семейството му в северен Лондон, за да се насладят на метеоритния му възход на Световното първенство.

Двойката е обикновено са принудени да продължат връзката си от разстояние, тъй като Литлър живее в Уорингтън, а Елоиз е от Хершам, Съри. Имат различия и в друг смисъл, като Литлър подкрепя Манчестър Юнайтед, а любимият й отбор е Кристъл Палас.

Сега обаче футболът е далеч от съзнанието им, тъй като Литлър стои на ръба на стремителното безсмъртие. Той вече засенчи Кърк Шепърд, който беше на 21 години и 88 дни, когато загуби от Джон Парт на финала през 2008 г., и може да счупи рекорда на Майкъл ван Гервен като най-млад победител в сряда вечер.

Легендарният Холандецът беше на 24 години и девет месеца, когато спечели първата си титла през 2014 г. Литлър навършва 17 едва на 21 януари, но вече победи Кристиан Кист, Андрю Гилдинг, Мат Кембъл, Реймънд ван Барневелд, Брендън Долан и Крос в Ally Pally. И той го направи с върховен стил, надигравайки всеки един опонент, който е срещал.

Въпреки че започна турнира извън първите 150 играчи в световната ранглиста, той не изглеждаше преуморен и сега е гарантирано, че ще се премести в топ 32. Ако спечели финала в сряда вечерта, той ще се изкачи до номер 9 в света.

Той може и да не изглежда на 16 години, благодарение на брадата и непоклатимия си ръст на най-големия етап, но интервюто му със Sky Sports след победата му даде намек за младостта му. Запитан за рутината си в сряда, той отговори: „Ще продължа това, което правех – сутринта ще ям омлет с шунка и сирене, а след това пица за обяд. Това съм правил всеки ден.

„Лудост е да си помисля, че съм на финал на световно първенство при дебюта си. Бях щастлив да спечеля една игра – сега мога да стигна докрай. Беше лудо каране, все още се изправям и сега играя в един от най-големите финали в света. Бях добър във всичко тази вечер.”

Той добави: „Не е лесно там. Вие играете Роб, който спечели при дебюта си на световно първенство [през 2018]. Но накрая ми каза: „Бог да те благослови, уважение към теб, направи го“. Ако играта ми е там, значи е там. И ако имам среден резултат от 106 на финала, сигурен съм, че това ще бъде още един разбиващ мач.

Попитан за възможността да спечеля турнира, той каза: „Ако съм на сет разстояние, може да вляза според мен, но това е само един комплект повече. Не бях най-добрият по математика в училище, но когато тренираш толкова много, просто опознаваш пътя си около дъската и какво да търсиш.“