Мохамед Салах претърпя разбито сърце в два финала на Купата на Африканските нации и това е трофей, който той отчаяно иска да спечели... със звездата на Ливърпул в сензационна форма, може ли той да вдъхнови Египет за слава този път?
Daily Mail | 2024-01-12 | 19:24:22

Салах беше твърде смутен, за да празнува, но може би това е добра поличба, знак, че късметът този път е на страната на Египет.

Алтернативно, онези, които боготворят Салах в родината му, ще се надяват, че пропуските му вече са извън пътя в тази загрявка за Купата на Африканските нации срещу Танзания, а не в самия турнир.

Мо Салах беше на косъм да пропусне още една дузпа, след като удари напречната греда и разчиташе на топката да отскочи от вратаря в мрежата в последния подгряващ мач на Египет

Салах се засили, за да изпълни точния удар, след като Омар Мармуш беше съборен в наказателното поле в 71-ата минута на мача

Той погледна да изстреля топката в горния десен ъгъл корнер, но в крайна сметка удари гредата. За щастие на Салах, топката се удари в задната част на вратаря и се отби в мрежата

Вашият браузър не поддържа iframes.

Това ще бъде четвъртият AFCON на Салах. Два пъти той изпита болката от поражението на финала. Но може би международната слава най-накрая очаква човек, който е спечелил всички големи клубни отличия с Ливърпул.

Египет започва кампанията си срещу Мозамбик в неделя, с Гана и Кейп Верде заедно с тях в група B.

От тях се очаква да влязат дълбоко в турнира, особено като се има предвид изключителната форма, в която е техният капитан Салах след 18 гола и девет асистенции за Ливърпул през този сезон.

Но рекордните седемкратни шампиони на Африка все още се разглеждат от много експерти като работа в процес и поради тази причина букмейкърите ги определят като едва пети фаворит след действащия шампион Сенегал, героите от Световното първенство Мароко, домакините Кот д'Ивоар и Алжир.

Както винаги, много ще лежи на плещите на Салах, ако Египет трябва да сложи край на 14-годишното чакане за трофея.

Първият му опит в AFCON дойде в Габон през 2017 г. Египет срамно не успя да се класира за трите издания преди това, въпреки че спечелиха през 2006, 2008 и 2010 г.

Те се поправиха, като оглавиха зашеметяваща група, която видя само шест гола в шест мача, Салах - тогава все още играч на Рома - вкара победния гол срещу Гана, за да грабне първото място.

Египет победи Мароко на четвъртфиналите, а след това Буркина Фасо с дузпи в полуфиналите, като Салах вкара както в редовното време, така и при дузпите.

Салах празнува отбелязването на гол по време на една от техните квалификации за Световната купа през ноември

Звездата на Ливърпул наближава 100 изяви за страната си и е национална икона

Салах е в изключителна форма за Ливърпул през целия сезон и те ще пропуснат неговия влияние

Във финала с Камерун всичко вървеше добре за Египет, когато Мохамед Елнени откри резултата.

Но треньорът на Аржентина Хектор Купер ги призова да се отпуснат и да защитят предимството си след почивката, тактика, която се провали, когато Николас Нкулу отбеляза с глава изравнителен гол.

Египет се опита да отговори, но Камерун имаше цялата инерция и разби сърцата им две минути преди края, когато Винсент Абубакар спечели.

Разплакан Салах, след като Египет катастрофира от дома им AFCON през 2019 г.

Звездите трябваше да се подредят през 2019 г., когато Египет беше домакин на AFCON. С турнира, организиран през летния месец, Салах влезе в него, след като току-що спечели Шампионската лига с Ливърпул.

Увереността се появи в груповите фази, когато Египет спечели всички три мача и Салах отбеляза срещу ДР Конго и Уганда.

Но техните последни 16 опоненти Южна Африка не бяха прочели сценария, което накара 75 000-на публика да млъкне на международния стадион в Кайро, като вкара победен гол пет минути преди края и смаза мечтите на нацията домакин.

Шансът за изкупление беше отложен от пандемията на Covid до 2022 г., но Египет пристигна в Камерун като един от фаворитите. До този момент Салах беше 29, капитанът и до голяма степен основният човек.

Поражението от Нигерия в началото на групата им беше проверка на реалността, но слабите победи над Гвинея-Бисау и Судан преминаха успешно Египет като подгласници.

Салах издържа нервите си да вкара решителната дузпа, след като Кот д'Ивоар беше победен в последния 16 дузпи и той отбеляза отново, когато Мароко беше победен с 2-1 след продължения на четвъртфиналите. Камерун на полуфиналите, след поредното нулево равенство, въпреки че ужасните удари на Камерун означаваха, че Салах дори не трябваше да изпълнява своите.

Финалът със Сенегал беше още една хитра афера без голове за 120 минути, въпреки че съотборникът на Салах в Ливърпул Садио Мане видя ранна спасена дузпа.

Неизбежно се стигна до изстрел- и Египет се придържаше към стратегията си Салах да изпълни петия удар.

Той никога нямаше да получи възможност - докато Сенегал беше безупречен с четирите си удара, пропуски от Мохамед Абделмонем и Моханад Лашийн оставиха Египет отново паднал на финала.

В изданието през 2021 г. имаше повече агония, тъй като Египет загуби с дузпи от Сенегал на финала

Разбито сърце за Салах и неговите съотборници от Египет, тъй като бяха победени в дузпите

Салах отне медала си за второ място след последния финал на AFCON като свой разочарованията продължават

Салах изглеждаше объркан, докато минаваше покрай трофея, но не успя да го докосне. По-късно той сякаш свали медала за второ място от врата си.

Той остава жизненоважен за Египет, както винаги, с 55 отбелязани гола в своите 96 международни мача излети и той изясни намерението си.

„Искам да спечеля това състезание. Бих се радвал да го спечеля“, каза 31-годишният играч преди големия старт този уикенд.

Може би ще бъде четвърти късмет за Салах.