Решение за Луис Хамилтън, взето от шефовете на Формула 1 като звезда на Мерцедес, изместен от Ландо Норис
The Mirror | 2024-01-09 | 09:57:19

Люис Хамилтън бе избран едва за петия най-добър пилот за сезон 2023, въпреки че завърши годината като най-добрият състезател извън Red Bull.

Всичките 10 шефове на отбори от Формула 1 участваха в гласуването в края на сезона, за да назоват своите най-добри изпълнители на кампанията. Техните индивидуални предложения бяха комбинирани, за да се създаде топ 10 на състезателите от сезона.

Макс Верстапен спечели шампионата по рекорден начин, спечелвайки 19 от 22-те състезания през сезона. Не е изненадващо, че постиженията му бяха признати от ръководителите на отбори нагоре и надолу по питлейна, тъй като звездата на Red Bull беше избран за техен пилот на годината.

Съотборникът му Серхио Перес завърши като вицешампион в шампионата, но беше много по-далеч, след като спечели само две състезания. Неговите борби означаваха, че той беше гласуван като едва 10-ти най-добър от шефовете.

Хамилтън беше следващият в класирането на шампионата. Да завършиш като най-добрият пилот от всички, които не са карали един от страховитите RB19, беше истинско постижение, като се има предвид колко далеч бяха Мерцедес от основните си съперници, създали друг автомобил, неспособен да предизвика титлата.

Но той беше обявен за едва петия най-добър пилот за годината от ръководителите на отбора. Те смятат, че освен Верстапен, други трима пилоти са се представили по-добре през цялата кампания с оборудването на тяхно разположение.

Фернандо Алонсо беше човекът, който спечели второто място. 42-годишният състезател ослепи с представянето си, въпреки че беше най-възрастният пилот на решетката и изкачи Aston Martin нагоре в класирането с осем подиума през първата си година с новия си работодател.

Ландо Норис беше трети след него, след като поведе ренесанса на Макларън в средата на сезона след слаб старт за отбора. И шефовете смятаха, че Шарл Льоклер заслужава четвъртото място пред Хамилтън, след като показа своята мощ в една обиколка с пет полпозишъна през сезона, дори ако не успя да превърне нито една от тях в победа в състезанието.

Неговият съотборник във Ферари Карлос Сайнц беше обявен за шести, измествайки Хамилтън. А Оскар Пиастри беше точно под испанеца, след като създаде един от най-добрите сезони за новобранци, които Формула 1 е виждала, откакто седемкратният световен шампион за първи път излезе на сцената, също с Макларън.

Алекс Албън бе избран за осмият най-добър изпълнител за годината благодарение на звездните си усилия за Уилямс, като сам ги изведе до седмо място в шампионата на конструкторите. А съотборникът на Хамилтън Джордж Ръсел бе обявен за девети най-добър пред Перес след труден втори сезон за Мерцедес.