Рибакина победи Сабаленка за титлата в Бризбейн, докато Димитров слага край на трофейната суша
Снимка: theguardian.com
The Guardian | 2024-01-07 | 15:46:19

Номер 2 в схемата печели с 6-0, 6-3, за да завърши доминиращия тенис турнир. Грегор Димитров победи Холгер Рун за първа ATP титла от 2017 г.

Елена Рибакина победи защитаващата титлата на Откритото първенство на Австралия Арина Сабаленка с 6-0, 6-3, за да се втурне към международната титла в Бризбейн. Казахстанският номер 4 в света прекара по-малко от пет часа на корта, докато отбеляза пет впечатляващи победи в столицата на Куинсланд. Григор Димитров спечели първата си титла от ATP Tour от 2017 г. насам, след като победи Холгер Рун в два сета във финала при мъжете.

Рибакина постави привлекателен удивителен знак върху доминацията си в едностранен финал, обръщайки резултата от миналогодишния напрегнат трисетов решаващ мач в Мелбърн Парк. Тя се възползва от оттегляне по средата на мача на четвъртфинала, но беше безпроблемна в турнира за откриване на сезона, записвайки само четири часа и 52 минути под ярките светлини.

The Шампионката от Уимбълдън за 2022 г. поведе с 5-0 след само 18 минути срещу Сабаленка, която успя да стигне до финала. Двойката ще остане сред фаворитите в Мелбърн от следващата неделя, но акциите на Рибакина с големи сервизи скочиха, докато тя преследва втора голяма титла.

„Бих искал да кажа поздравления Арина за страхотната седмица и страхотния сезон миналата година и се надяваме да се срещнем в Мелбърн“, каза тя. „Въпреки резултата, винаги е трудно да се играе срещу теб, ние винаги се натискаме един друг.“

Беларус номер 2 в света, който сега води техните директни 5 -3, можеше само да се смее сред нападението. Тя отпразнува спечелването на точка в първия гейм от втория сет, след което целуна ръката й и поздрави небето, когато най-накрая спечели гейм във втория сет.

„Аз не не знам откъде да започна... това беше интересен мач, страхотна работа, благодаря ви за тези три мача, за да изглежда поне като битка“, засмя се Сабаленка след мача. „Няколко думи към моя отбор: свършихте лоша работа днес – 6-0, 6-3, вината е изцяло ваша, момчета.

„Така е. Показахме страхотен тенис и се надяваме да се представим по-добре на Australian Open. Просто исках вие (тълпата) да запазите енергията си за мъжкия финал.“

Димитров изпрати датския топ поставен Рун 7-6 (5), 6-4 в малко повече от два и четвърт часа.

Това беше девета титла в кариерата за Димитров, който за последно триумфира на финалите на ATP през 2017 г., година, в която той също спечели Brisbane International. Българският втори поставен каза: „Мина известно време, откакто държах един от тях, малко е емоционално. Това е страхотно начало на годината и имаме върху какво да надграждаме. Надяваме се, че можем да направим една крачка напред на Откритото първенство на Австралия.“

Димитров разкри, че родителите му трябваше да напуснат финала по-рано, за да хванат полет за вкъщи, казвайки: „Казах им сбогом преди мача и проверявах часовника няколко пъти, за да видя дали ще завърша мача малко по-рано, но за съжаление не беше толкова лесно.”

Междувременно топ поставеният Андрей Рубльов осигури своята 15-та титла на турнирно ниво с победа с 6-4, 6-4 над Емил Руусувуори във финала на Hong Kong Open.

Източник: theguardian.com