Сензацията на Айова Кейтлин Кларк източва победителя от логото до капака с 40 точки вечер
Снимка: theguardian.com
The Guardian | 2024-01-03 | 10:27:23

Кларк вкарва 40 като номер 4 Айова победи Мичиган Стейт със 76-73 Гардът на Айова и най-добрият голмайстор на нацията отбелязва победителя при звънец

Кейтлин Кларк знаеше, че ударът й със зумера ще влезе, въпреки че го изстреля от логото на Hawkeyes близо до средата на корта.

Както и нейният треньор.

„Кейтлин има лед във вените си“, каза Лиза Блудър от Айова. „Всички го знаят.“

Кларк го доказа отново с дългата си тройка след изтичане на времето, което й даде 40 точки и номер 4 Hawkeyes победа със 76-73 над Мичиган Щат във вторник вечерта.

Кларк, водещият голмайстор на нацията, беше 14 от 34 от полето и изкара повече от 14 минути без точка във втората и третата част четвъртинки. Hawkeyes успяха да й вземат топката в последните секунди – макар и доста далече от коша – когато Кларк взе паса от Хана Стюлке и удари от 30 фута, докато звучеше зумерът.

"Честно казано, когато излезе от ръката ми, знаех, че ще влезе", каза Кларк.

The Hawkeyes (14-1, 3-0 Big Ten ) удължиха победната си серия до 11 мача зад Кларк и Стюлке, които имаха 15 точки.

Мичиган Стейт (11-3, 1-2) изравни мача на 73 на Подреждане на DeeDee Hagemann с 22 секунди преди края. След таймаут Hawkeyes намалиха часовника. Стюелке изгуби топката за момент, но се възстанови, за да я предаде на Кларк.

Кларк каза, че това удряне може да е направило разликата.

„Мисля, че почти се получи в моя полза, защото моето момиче (Мойра Джойнър от щата Мичиган) за малко да открадне малко“, каза Кларк. „Успях да направя крачка назад отляво, което е любимият ми изстрел.“

Кларк удари подобен удар срещу Индиана в миналогодишния редовен мач последен епизод за сезона. Този път тя изтича до противоположния край на корта с разперени ръце, докато разпродаващата се публика празнуваше.

„Почти започнах да се смея“, каза Кларк. „Мисля, че всички казаха: „О, слава Богу, този мач приключи, не трябва да отиваме в продължения.“ Знаете ли, беше грозно, но беше победа и това е важното в края на денят.”

Треньорът на Мичиган Стейт Робин Фралик каза, че Спартанс защитиха добре финалната игра.

„Тя направи наистина труден удар,” каза Фралик.

Кларк имаше 19 от първите 33 точки на Айова, но стигна от шест минути на втората четвърт до 1:32 на третият без точка, тъй като спартанците натрупаха преднина от шест точки с 2:23 до края в третата четвърт. След това тя вкара осем точки в рамките на 70 секунди и отборите бяха изравнени на 55 в края на четвъртината.

Мичиган Стейт отвори мача с 8-0 рън, който беше отговорен от 14-0 на Айова. Hawkeyes изградиха преднина от 10 точки в края на първата четвърт, но нападението им се затрудни след това. Айова стреля само с 25% през второто тримесечие, а Спартанс затвориха полувремето с 9-0, за да поведат с 37-35.

„Тази втора четвърт беше една от най-лошите, които съм виждал в баскетбола на Айова“, каза Блъдър. „Бях някак разочарован, че спряхме да изпълняваме атаката си през втората четвърт и това им позволи да се върнат в играта.“

Julia Ayrault имаше 16 точки за Spartans . Хагеман вкара 14 точки. Джойнър и Тори Озмънт имаха по 10 точки.

Източник: theguardian.com