Уелс 26-27 Шотландия: Отборът на Уорън Гатланд на косъм пропуска да постигне невероятно завръщане в първия си мач от Шестте нации... тъй като претърпяха загуба от една точка след загуба с 27-0
Daily Mail | 2024-02-03 | 21:11:07

Това беше първата им победа в столицата на Уелс от 2002 г. насам, но те почти я изхвърлиха от това, което изглеждаше непревземаема позиция.

"Да вдигнем покрива", изкрещя говорителят на стадиона в Уелс, преди отборите да изтекат.

Шотландия победи Уелс на стадион "Принсипалити", въпреки че второто полувреме не го направи вървете по план

Уелските играчи бяха отчаяни след мача, след като почти взеха победата въпреки лошото си начално полувреме

Натрупването на този мач наистина беше съсредоточено върху покрива на стадион "Принсипалити" и след обрат в Шотландия, той беше затворен за мача. Уелс не даде много шанс на своите фенове да се вслушат в молбите на говорителя, със сигурност не в едно жалко първо полувреме. Но тогава дойде една наистина удивителна секунда.

Уелс вкара четири опита след почивката, за да стигне до точка, но младият отбор на Уорън Гатланд, осем от които бяха новобранци от Шестте нации, не успя.

При дебюта си в Уелс и само в 16-ия си професионален мач, крайният защитник на домакините Камерън Уинет улови безопасно с първото си докосване и върна топката с удоволствие.

Присъствието на Winnett на страната на Gatland показа нивото на неопитност в новия Уелс, който е лишен от толкова много опит в тестовете след миналогодишния Световно първенство.

Можеше да простиш поражението на новобранците на Гатланд, но старши треньорът на Уелс със сигурност е останал разочарован от някои основни грешки, допуснати от неговия отбор.

Имаше три ранни дузпи за засада. Джош Адамс също беше наказан за хвърляне на топката в публиката, за да спре Шотландия да играе бързо. Реферът Бен О’Кийф не беше впечатлен.

Шотландия имаше разходка с кресло. Техният капитан Фин Ръсел ритна дузпа и след това реализира опита на Пиер Шойман след добър подход от двамата Кайлс – Роу и Стейн.

Ръсел рита 50:22 и след това още една дузпа след несъобразителност на Адамс. Скоро стана още по-лошо за публиката с капацитет от домакини.

Ръсел се промъкна през дупка в атака и Духан ван дер Мерве се приближи.

Изведнъж стана 20-0. Играта приключи? Изглеждаше така. О’Кийф реши, че фланговият играч на Шотландия Люк Кросби не е извършил груба игра, когато се сблъска с главата на Сам Костелоу.

Публиката на Принсипалити Стейдиъм освирква. Костелоу, новакът номер 10 на Уелс, беше изпратен за оценка на нараняване на главата, оставяйки Йоан Лойд да влезе.

Пиер Шойман вкара първия опит в мача благодарение на Кайл Роу, който се плъзна покрай него двама играчи

Шотландия направи така, че вторият им опит да изглежда лесен, като Духан ван дер Мерве счупи патицата си

Фин Ръсел доминираше за Шотландия в начално полувреме срещу това, което изглеждаше слаб отбор на Уелс

Второто полувреме обещаваше повече от същото, тъй като Ван дер Мерве премина за втория си опит

В допълнение към лошата им дисциплина, линията на Уелс не функционираше добре. Пет от хвърлянията на Райън Елиас през първото полувреме не уцелиха своите играчи. След това Лойд не успя да намери контакт.

Ръсел и Шотландия получиха кресло в първите 40. Гатланд смени Леон Браун и Райън Елиас с Кейрън Асирати и Елиът Дий на почивката и представи Томос Уилямс на половината схватка. Елиас плати цената за неточността на стандарта. Първоначално нямаше значение.

Ръсел започваше да тиктака. Уилямс рита чисто, но Ръсел се върна, шашкайки насам-натам и извеждайки Ван дер Мерве в пространството. Гигантското крило показа електрическо темпо, за да завърши.

Не беше изненада, че Ръсел раздели стълбовете. Движението беше еднопосочно.

Но тогава, от нищото, Уелс не само събра битка, но и се върна с рев.

Първо, те се качиха на дъската, когато Джеймс Ботъм беше прегазен. Шотландската проститутка Джордж Търнър получи жълт картон за опит да свие мача.

Лойд – сега завинаги, след като Костелоу се провали на оценката си – не успя да преобразува. Уелс разтовари резервната си скамейка с още един дебютант в лицето на Алекс Ман, един от онези, които ще се появят.

Уилямс потупа и продължи и инжектира така необходимото темпо. И това беше дългото подаване на половината схватка на Кардиф, което изпрати Рио Дайър в левия ъгъл. Лойд се преобразува.

Подновяване на играта? Изглеждаше така. Шотландия, която се движеше по инерция, беше изключила. Уелс усети кръв. Сега беше ред на О'Кийф да предупреди Ръсел за лоша дисциплина.

Шансовете за завръщане на Уелс все още изглеждаха, докато Джеймс Ботъм най-накрая отвори акаунта им

Но опитите на Дайър и Арън Уейнрайт (на снимката) върнаха домакините обратно в играта

Приливът на мача беше обърнал общо 180 и цялата инерция беше с уелсците след като отбеляза три опита за 14 минути

Алекс Ман след това отбеляза опит при дебюта си, като Йоан Лойд добави екстрите, за да постави Уелс само на една точка зад гостите

Шотландия беше цялата в морето. Уелс удари и О'Кийф беше видял достатъчно, изпращайки Сионе Туипулоту в кошчето след многократни шотландски засади.

Трети резултат у дома пристигна веднага, Арън Уейнрайт отиде над. Преобразуването на Лойд означаваше, че след загуба с 27-0, Уелс изоставаше само на осем.

Уейнрайт свали крилото от рестарта като обладан. Въздействието на Уилямс показа защо той трябваше да започне мача. Мейсън Грейди също повлия от пейката.

Дайър се състезаваше насам-натам. Това беше нещо на ръба на вашето място. И когато Ман завърши първата си международна изява с опит, Уелс имаше не само бонус точка, но и истински шанс за победа. Сега имахме игра за една точка. Шотландия изглеждаше стабилна, но когато допуснаха дузпа, Лойд стреля напред. това имаше най-голямо значение, след като впечатли с точността си на стандартните фигури до този момент.

Уелската публика поиска дузпа за високо овладяване на Томи Рефел, но това не беше дадено и Шотландия избяга с победа, въпреки че не успя да получи бонус от четири опита при смъртта.