Уелс победи Финландия, за да запази мечтата си за Евро 2024 жива, докато финалът в Полша чака
The Mirror | 2024-03-21 | 23:55:19

Историята се повтаря, така казват. А за Уелс това е добрата новина.

Преди две години (само три почивни дни, за да бъдем точни) Гарет Бейл застана над свободен удар в опасна зона в плейофен квалификационен полуфинал и пренапрегна съдбата на Уелс, за да сложи най-накрая край на 64-годишното чакане за Световното първенство по футбол.

Няма 64-годишна история, която да затъмнява тук, но ако гръмовият свободен удар на Неко Уилямс трябва да се прочете в като нещо повече от втория гол на Уелс за вечерта при победата с 4-1 над Финландия, тогава може би едно историческо рециклиране може да бъде едно от тях.

Уелс стигна до финала на плейофите за квалификациите за Евро 2024 благодарение на головете на Дейвид Брукс, Уилямс, Бренан Джонсън и Дан Джеймс. Отборът на Роб Пейдж сега ще се изправи срещу Полша, победила с 5-0 над Естония, във вторник вечерта на Кардиф Сити Стейдиъм за шанс да стигне до Германия през лятото.

Ако това е позната територия и познат разказ, тогава това, което е непознато, са героите на събитието. Там, където бившата звезда на Реал Мадрид Гарет Бейл измъкна Уелс през техните плейофи за квалификациите за Световното първенство, победата във вторник беше комбинираното усилие на нова ера.

Докато Джеймс празнува своя 50-ти мач, Брукс, Уилямс или Джонсън току-що 92 мача между тях, докато халфовият дует Джордан Джеймс и Итън Ампаду, който празнува своя 50-ти мач и става най-младият уелсец, печелил лаврата, достигна обща възраст от 32 години.

Мениджърът Роб Пейдж хвърли крива топка с неговата селекция. Кийфър Мур и Дан Джеймс започнаха на пейката, а Бренан Джонсън се разположи като номер 9 с Хари Уилсън и Дейвид Брукс от двете страни. Пейдж е известен с бърникането си в ключови мачове, като склонността да го прави предизвиква смесена оценка от уелските фенове.

От самото начало планът на играта на Уелс беше ясен: експлоатирайте пространството отзад, използвайте темпото на предните три. А за тези, които се съмняваха в началния състав, Пейдж беше оправдан с по-малко от три минути, когато Уилсън проби, скачайки върху свободна топка от краката на Джонсън. Вратарят на Байер Леверкузен Лукас Храдецки беше там, за да откаже на Уилсън, но не и на Брукс, който прати отскочилата топка покрай лежащия на брега Храдецки.

Финландия имаше своите заплахи, въпреки че при началните обмени се бореха да използват факта, че вратарят на Уелс Дани Уорд все още не е изиграл нито една състезателна минута в клубния футбол този сезон. Първият опит на Теему Пуки беше укротен и удобен, като последното беше до голяма степен това, което защитата на Уелс се чувстваше през първото полувреме. Конър Робъртс беше повикан да направи чист блок, Бен Дейвис открадна топката от Пуки като на тренировка. Уорд можеше да бъде благодарен на задната си линия.

И след много шум от уелските нападатели, левият бек Уилямс щеше да удвои предимството си преди полувремето. Джонсън спечели пряк свободен удар точно на границата на наказателното поле и след известно обмисляне кой да го изпълни, Уилямс вложи разкошни усилия в горния десен ъгъл, за да изпрати домакинската подкрепа в пристъпи на лудост.

Но тези неща едва ли са ясни и минути по-късно хитър пас на Джоел Похянпало намери Пуки, а нападателят на Минесота Юнайтед, който се подиграваше с Мейджър Лийг Сокър досега този сезон, прокара удара си покрай безпомощен Уорд без проблеми.

И все пак какъвто и спасителен пояс да имаше, той бързо беше угасен в началото на второто полувреме, когато Уелс спечели нов свободен удар. Итън Ампаду, празнуващ 50-ия си мач, спечели удара си с глава, Брукс го чукна и Джонсън се заби на задната греда. Тези пълзящи притеснения за пропуснат добър шанс на полувремето за момент бяха оставени настрана.

Уелс имаше шансове да постави мача още по-далеч от обсега, първо чрез Уилсън, но усилията му се разразиха, а по-късно и чрез Мур извън пейката. Шансовете на Финландия бяха малко, гостите намериха упорита защита на Уелс по пътя си. Признак за разочарованието на Финландия пристигна, когато Даниел Хаканс беше резервиран за симулация извън зоната.

Странна намеса от VAR доведе до отхвърляне на удар с глава на Бен Дейвис, за да даде на Уелс още един заслужен гол, но Джеймс, който влезе от пейката, запази духа висок, докато нападателят на Лийдс използваше темпото си, за да се захване за грешна топка, преди да заобиколи Храдецки и изстрелване на Уелс в рамките на 90 минути след достигане на трето поредно евро.

и получавайте дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия