Аталанта достигна финал в Лига Европа, след като нокаутира Марсилия
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-05-09 | 00:30:34

Аталанта спечели най-голямата победа в историята си в четвъртък, след като победи Марсилия с 3-0 и си осигури място във финала на Лига Европа.

Голове на Адемола Лукман, продукт на академията Матео Руджери и Ел Билал Туре доведоха Аталанта до първия им европейски финал с обща победа с 4-1 пред обезумели фенове в Бергамо.

Преминаването на Аталанта до финала в Дъблин, където те ще се изправят срещу Байер Леверкузен, по-късно този месец беше напълно заслужено след доминиращо представяне, в което Марсилия едва успя да удари в още едно лошо гостуване от Лига 1.

Марсилия спечели само четири мача като гост състезания този сезон и след като Руджери изведе Аталанта с две преднини в 52-ата минута, отборът на Жан-Луи Гасет нямаше път назад, Туре добави черешката на тортата в добавеното време.

„Ще се опитаме да ги поставим (Леверкузен) в трудност, но не можем да мислим за това сега, трябва да играем мач по мач", каза Руджери пред Sky Sport.

"Да се ​​надяваме, че можем да продължим напред, просто трябва да се насладим на момента и да дадем най-добрия си шанс на финала."

Аталанта, традиционно провинциален отбор, който под ръководството на Джан Пиеро Гасперини обичайно надвишаваше теглото си, сега може да завърши сезона с два трофея, тъй като се изправят срещу Ювентус в Купата на Италия в сряда .

Това е забележително постижение за клуб, чийто единствен голям трофей е Купата на Италия през 1963 г., докато най-далече, което Аталанта е стигнал преди това в европейските състезания, бяха последните четири в Купата на носителите на купи през 1988 г., когато бяха отбор от втора дивизия .

Аталанта също може да се класира за обновената Шампионска лига през следващия сезон чрез Серия А, тъй като в момента те са на петата и последна позиция на Италия за най-високото клубно състезание в Европа.

Те приемат Рома, който избута Леверкузен докрай в другия полуфинал -финал, в неделя вечер в мач, който може да реши кой ще завърши в първите пет.

„Беше невероятно не само за нас, но и за хората от Бергамо. Това е невероятен резултат“, каза президентът на Аталанта Антонио Перкаси.

„Винаги започваме сезона с мисълта, че искаме да избегнем изпадане. Това, където сме сега, е просто немислимо."

Аталанта доминира

Аталанта доминира от първия съдийски сигнал и нямаха късмет да не поведе в шестата минута, когато Шарл Де Кетелере уцели външната страна на гредата.

Scamacca направи добър удар малко по-късно 10 минути по-късно и малко след това намиращият се във форма нападател удари гредата отблизо след хаос при корнер, преди Пау Лопес да отблъсне удара с глава на De Ketelaere при рикошета.

И точно в половин час Лукман изведе Аталанта напред през нощта и в равенството с 12-ия си гол за сезона, ударът на нападателя на Нигерия отрази злобно отклонение от ботуша на Самуел Гигот, преди да се извие покрай Лопес.

Домакините излязоха за второто полувреме с по-малко спешност и почти бяха наказани от Марсилия четири минути след подновяването на играта, когато Илиман Ндиайе сбърка лоба с вратаря на Аталанта Хуан Мусо извън линията му.

И Марсилия беше наказана две минути по-късно със сензационния втори гол на Раниери от кампанията, продуктът на академията на Аталанта вкара неудържим удар след размяна на подавания с Лукман.

Марсилия можеше да се върне в равенството, когато ударът на Джордан Веретут от пряк свободен удар изненада Мусо и удари горната част на гредата.

Но това щеше да е повече, отколкото френската страна заслужаваше от едностранен мач, и с изтичане на часовника и фойерверки, които вече експлодираха извън стадиона, Туре нахлу без съперник и даде на мача резултат, който представляваше баланса на играта.

Спокойният завършек на Туре беше неговият трети от труден сезон, в който нападателят на Мали - рекордното попълнение на Аталанта - беше ограничен до заместни изяви, след като получи сериозна контузия на коляното през август, като се върна в игра едва през февруари.