Кайри Ървинг и Лука Дончич помагат на Мавс да удържат Тъндър отново за преднина от 2-1 в Западния полуфинал
AP News | 2024-05-11 | 00:32:19

ДАЛАС (AP) — Кайри Ървинг вкара 22 точки, включително тичащ левичар в лентата в последната минута за помогна на Далас да се задържи и Маверикс победиха Оклахома Сити Тъндър със 105-101 в събота за преднина от 2-1 в полуфиналите на Западната конференция.

Лука Дончич също имаше 22 точки с 15 борби и Пи Джей Уошингтън вкара 27, само две по-малко от най-високото си ниво в плейофите от предишния мач.

Шай Гилгеус-Александър имаше 31 точки, 10 борби и четири блокади, но беше повикан за обвинение, тъй като Дончич се защитаваше при удар с 29 секунди до края и изоставането на Тъндър с пет.

Оклахома Сити загуби последователни мачове, след като започна с 5-0 в плейофите. Мач 4 е в понеделник вечерта в Далас.

Ървинг се върна от едва третия мач с едноцифрен резултат в дългата си плейофна кариера с 14 точки през второто полувреме, включително шест последователни точки за Далас в четвъртата четвърт, която помогна на Мавс да достигнат най-голямата си преднина в последния период от девет.

Дончич влезе в игра с изкълчено дясно коляно и възпален ляв глезен и падна тежко по гръб в последните две минути, когато той и Лу Дорт, основният защитник на шампиона по гол в НБА, скочиха за свободен удар топка. Беше отсъден скок и Дончич върна загубената топка с Далас, който поведе с три.

Треньорът на Оклахома Сити Марк Деньо реши да фаулира умишлено Дерек Лайвли II през четвъртата четвърт и центърът новобранец пропусна три от първите четири наказателни удара. Но той удари следващите четири поредни, като последният поведе Далас със 100-95 с 3:06 преди края.

Лайвли имаше 12 точки — осем от тях на наказателни удари — и осем борби.

Центърът на Маверикс Даниел Гафърд, който се справи с изкълчен кутре в мач 2, напусна през втората четвърт, след като контузи своя ляво рамо при непреднамерен сблъсък с Джош Гиди. Той се завърна на корта за второто полувреме с широко рамо и започна, но завърши само с 19 минути, отбелязвайки осем точки.

Джейлън Уилямс от Оклахома Сити остана почти 30 секунди на живо през третата четвърт, завършвайки с 3 точки от Ървинг, след като нарани левия си глезен. Уилямс напусна съблекалнята за кратко, но се завърна в началото на четвъртата четвърт и завърши с 16 точки и осем асистенции.

Айзая Джо имаше своята плейофна кариера за мач с 10 точки преди полувремето, отбелязвайки 3 точно преди зумерът, за да даде преднина на Оклахома Сити с 52-51 на почивката. Джо завърши с 13.

Чет Холмгрен имаше 13 точки, осем борби и четири блокади, докато Тъндър завърши с 10 блокади.