Адам Айда на помощ за Селтик при двойна победа над Мадъруел
Breaking News | 2024-02-25 | 18:33:04

Нападателят на Република Ирландия Адам Айда влезе от резервната скамейка и отбеляза дубъл, докато Селтик дойде отзад, за да спечели още една близка битка с Мадъруел в добавеното време.

Селтик имаше сериозна опасност да загуби повече позиции в надпреварата за титлата в Премиършип, след като Блеър Спитал вкара прекрасен гол, за да даде на Мадъруел заслужена преднина на полувремето във Фър Парк.

Но Айда изведе Селтик с глава в рамките на пет минути след подновяването на играта и отбеляза в третата минута на добавеното време, докато шампионите обърнаха хода на играта в последните етапи на мача.

Колегата му резерва Луис Палма направи 3-1 Селтик намали разликата с лидерите Рейнджърс обратно на две точки.

Рейнджърс натрупаха натиска с победа с 5-0 над намиращия се във форма Хартс в събота, след като Селтик загуби първото място след две равенства в предишните си три мачове от лигата.

Те знаеха, че вероятно ще се сблъскат с тежка среща срещу Motherwell, който завърши наравно два пъти в Parkhead през изминалата година и изпревари отбора на Брендън Роджърс близо до Fir Park по-рано този сезон, когато Matt O' Райли отбеляза победа в седмата минута на добавеното време.

Спитал се завърна след контузия, тъй като Хари Пейтън пропусна, докато Селтик направи завръщания на Алистър Джонстън и Томоки Ивата, изборът на последния позволи на Калъм Макгрегър да играе по-напред.

Грег Тейлър видя ранен удар, задържан от капитана на Мъдъруел Лиам Кели, но защитата на гостите беше тази, която изглеждаше уязвима в началната фаза.

Ленън Милър хвана и двата Тео Баир и Джак Вейл отзад с бърз пас в отделни случаи. Баир завърши брилянтно, но беше отбелязан в засада и Вейл не успя да изстреля, обръщайки Марк Навроки отвътре и отвън, преди защитникът да се възстанови.

Вейл скоро принуди да спаси с гмуркане Джо Харт след вяла игра на Селтик и Мадъруел отвориха гостите си с отличен ход с едно докосване, който завърши с Джорджи Гент, който проби встрани.

Селтик извади само един реален шанс през първото полувреме, когато центрираната топка на Макгрегър намери Киого Фурухаши, но Кели излезе да блокира с крака.

Мадъруел обаче си оставаше заплаха и тяхното отваряне беше нещо красиво. Милър се завъртя покрай Макгрегър със страхотно умение и накара Спитал да изведе топката извън обсега на Харт от 22 ярда.

Адам Айда от Селтик отбелязва първия гол за своя отбор в мача по време на мача от Премиършип на стадион Фър Парк, Мадъруел.

Ида влезе вместо Фурухаши, който изглежда нарани проблемното си рамо в края на първото полувреме. Ирландецът направи незабавен ефект, като се нахвърли върху Дан Кейси, за да посрещне центриране на Тейлър и да заби с глава от 12 ярда.

Въпреки това голът първоначално не промени инерцията. Харт направи брилянтен стоп от удара с глава на Милър и Вале заплаши два пъти, втория път, когато се справи с вратаря на Селтик, който с облекчение видя, че топката минава встрани.

Но шампионите започнаха да упражняват по-голям натиск. Камерън Картър-Викърс влезе от резервната скамейка, за да добави увереност към защитата на Селтик, а другият резервен Ян Хюн-джун създаваше много повече проблеми на домакинския отбор, отколкото човекът, когото замени, Николас Кун.

Лиам Скейлс имаше спасен удар с глава, Дайзен Маеда не успя да получи нито един от трите шанса за целта и О'Райли видя изстрел, отправен от стената на Мадъруел, след като Калъм Бъчър повали Айда на земята, след като беше обърнат на ръба на наказателното поле.

Уили Колъм извади жълт картон на човека от Мадъруел и се придържа към решението си, въпреки че беше извикан пред монитора за евентуален преглед на червен картон.

Натискът расте и Айда изпревари маркера си, за да превърне Джонстън ниско центриране, преди Палма да избие топката на Янг през лицето на вратата.