AFCON: Египет достигна фаза на елиминации след бурен финал, докато Гана се разпада
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-23 | 18:42:21

Египет стигна до елиминационните фази на Купата на Африканските нации благодарение на равенство 2-2 срещу Кабо Верде в зашеметяващ финал на група B, като Гана изхвърли преднината си от 2-0, за да се приближи до ръба на ранно отпадане от турнира.

Влизайки във финалния кръг от мачове, Кабо Верде вече си беше осигурило първото място, но Египет, Гана и Мозамбик имаха шанс да достигнат до последните 16.

След голове на Жилсон Бенчимол Таварес от Кабо Верде и Трезеге от Египет направиха резултата 1-1, Мостафа Мохамед изглеждаше, че е отбелязал победния гол в 93-ата минута, за да помогне на фараоните да изпреварят Гана на второ място.

Но все още имаше време Брайън Силва Тейшейра-младши да намери изравнителен гол за Кабо Верде, изравнявайки резултатите в деветата минута на добавеното време, за да изпрати Египет по-рано от турнира.

Няколко египетски играчи паднаха на тревата с недоверие, мислейки, че 14-годишната суша в AFCON в страната се е удължила.

Тяхното разочарование обаче ще бъде краткотрайно и те бързо са информирани, че Гана е пропиляла преднината си от 2-0 благодарение на голове на Мозамбик в 91-та и 94-та минута.

Този резултат означаваше, че равенството беше достатъчно, за да види Египет до 16-финалите.

Облекчението със сигурност ще бъде основната емоция за египетския отбор, който се бореше да направи голямо впечатление на турнира досега.

Талисманът Мо Салах наблюдаваше от трибуните и отборът все още се надява, че той ще бъде достатъчно здрав, за да се завърне от контузия, ако Египет стигне по-дълбоко в фазата на елиминациите.

Агентът на Салах обаче каза в понеделник, че контузията е „по-сериозна, отколкото се смяташе първоначално“ и се очаква той да отсъства от 21 до 28 дни, а не само два мача.

Салах трябваше да се върне в Англия след мача в понеделник.

Междувременно Гана се нуждае от чудо, за да продължи напред като един от четирите най-добри трети отбора и изисква няколко благоприятни резултата в другите групи.

Водени от бившия мениджър на Брайтън и Нотингам Форест Крис Хютън, Черните звезди бяха разочарование през целия турнир, изглеждайки безжизнени и без идеи за голяма част от трите си мача.

Четирикратният шампион не е печелил AFCON от 1982 г. и дългото 42-годишно чакане за слава вероятно ще продължи поне още 18 месеца, когато турнирът се върне в Мароко през лятото на северното полукълбо.

Източник: cnn.com