Андрос Таунсенд отбелязва победен гол за Лутън срещу бившия клуб Нюкасъл
Breaking News | 2023-12-23 | 20:08:50

Голът на Андрос Таунсенд през първото полувреме показа Лутън да победи Нюкасъл с 1-0 на Кенилуърт Роуд, за да увеличи надеждите си за оцеляване във Висшата лига.

Посетителите на Еди Хау бяха направени да изглеждат обикновени от страна, наклонена широко за падане.

Победителят дойде по време на единствения период на продължителен натиск на Нюкасъл през първото полувреме, когато звездната двойка на Лутън Таунсенд и Рос Баркли комбинираха в корнер.

Разликата до безопасността сега възлиза на само две точки след трета победа при завръщането на Хейтърс във висшия дивизион.

Лутън беше поставил екипа на капитана Том Локиър в съблекалнята си, седем дни след като претърпя сърдечен арест, който наложи прекратяването на мача срещу Борнемут. Името на 29-годишния футболист звучеше на терена през цялото време.

Домакините доминираха в началните 15 минути, въпреки че мачът създаде няколко положения. Джейкъб Браун изправи Джамал Ласелс отляво и проби в ръцете на Мартин Дубравка, който покри добре близката му греда, докато в другия край Калъм Уилсън кимна широко под натиск, след като ударът на Луис Майли беше блокиран.

Бруно Гимараеш нанесе удар от 18 ярда, който се счупи в ребрата на Габриел Ошо.

Лутън не успя да изчисти получения корнер и топката на Антъни Гордън беше посрещната от главата на Уилсън, който постави най-добрия шанс на Нюкасъл на полувремето твърде близо до Томас Камински.

Нюкасъл се развиваше в мача до откриването на Лутън след 25 минути срещу хода на играта.

Баркли беше смел, като удари главата си към топката на шест ярда, когато ъгловият удар на Алфи Даути беше вкаран, хвърляйки я към задната греда, където Таунсенд беше изплъзнал маркера Кийрън Трипиър и кимна покрай Дубравка. Таунсенд вдигна високо фланелката на отсъстващия капитан Локиър в знак на почит.

Лутън беше повел тук срещу Ливърпул, Арсенал и Манчестър Сити и взе само точка от тези три мача, но срещу отбор на Нюкасъл, разтегнат от контузии, вяра пометени около Kenilworth Road, че едно голямо име най-накрая щеше да падне.

Точно след половинчасовия знак станаха почти два. Баркли, току що от ръката си във вратата, получи топката в пространството на 30 ярда от вратата и опита късмета си.

Усилието му прелетя над вратаря, преди да се отбие от долната страна на гредата, докато феновете на домакините го осъдиха техният късмет.

Хау беше видял достатъчно. Осем минути след края на полувремето той заложи на две смени, Майли и Ласел, които напуснаха за Александър Исак и Свен Ботман.

Това не доведе до малка почивка за тази страна. В рамките на минути Доути се пребори с Трипиър в наказателното поле, Нюкасъл не успя да изчисти, тъй като топката се отпусна, а Таунсенд беше оставен свободен да тества Дубравка със сериозни усилия.

Второто полувреме започна в същия дух, Нюкасъл все по-несигурен в себе си в противодействието на заплахата на Лутън. Адебайо беше силен на границата на наказателното поле, за да задържи топката и да влезе в Браун, който разтърси гредата с дрезгав удар, докато гостите се вкопчиха.

Нюкасъл най-накрая успя да отговори и Гордън можеше да се справи по-добре когато той бръкна в страничната мрежа от подканящото центриране на Trippier. Исак си помисли, че е изравнил, като огъна топката в мрежата, но не успя от флага за засада, който се премести рано от паса на Мигел Алмирон.

След това Нюкасъл бомбардира защитата на Лутън, която не се поддаде, тъй като домакините поставиха тела върху вратата линия по начин, който кара капитана им да се гордее.