Арсенал отново на върха с убедителна победа над Брайтън
Breaking News | 2024-04-06 | 21:48:50

Арсенал си върна първото място във Висшата лига след голове на Букайо Сака, Кай Хаверц и Леандро Тросард, осигуриха впечатляващ успех с 3-0, който попречи на стремежа на Брайтън към Европа.

Момчетата на Микел Артета пристигнаха на Amex Stadium, след като паднаха на трето място в таблицата след победата на Манчестър Сити с 4-2 над Кристъл Палас в съботното начало на обяд.

Fit-again голмайстор Сака насочи Артилеристите на път да се върнат на върха, като реализира спорна дузпа от първото полувреме, преди резервата Тросард да подпечата победата над бившия си клуб след влизане от Хаверц.

Гостите от северен Лондон бяха достойни победители на южното крайбрежие и са с точка пред Ливърпул, който играе предния си мач срещу Манчестър Юнайтед в неделя, и Сити, когато вниманието се насочи към 1/4 от Шампионската лига последно равенство с Байерн Мюнхен.

Брайтън изчезна от силното начало и, въпреки че не беше доволен от решението да присъди точен удар за предизвикателството на Тарик Лампти срещу Габриел Жезус, можеше да има малко оплаквания относно резултата.

Първата домакинска загуба на Чайките във висшата лига в 13 мача, датиращи от август, ги поставя пред трудна задача да осигурят континентален футбол за втора поредна година на фона на приключението в Лига Европа през този сезон.

>

Английският национал Сака преодоля мускулна контузия, за да започне в Съсекс и беше отзован заедно с Деклан Райс, Жоржиньо и Хесус след рутинната победа с 2-0 над Лутън в сряда вечерта.

Брайтън започна ярко в забавно отваряне но Арсенал беше този, който създаде – и пропиля – поредица от ранни положения.

Три гола. Чисти чаршафи. @Arsenal се връща на върха на Висшата лига ⬆️#BHAARSpic.twitter.com/1pXPzTBd83

— Висшата лига (@premierleague) 6 април 2024 г.

След като Габриел стреля разточително извън целта от пряк свободен удар на Мартин Одегаард, оживеният Сака се изви на косъм, преди да удари Жезус, за да принуди отлично спасяване на Барт Вербрюген.

Мениджърът на артилеристите Артета изрази допълнително разочарование на тъчлинията само две минути по-късно, когато Жезус не успя да изпробва вратаря на Чайките Вербрюген с немаркиран удар с глава от центриране на Хаверц.

Въпреки цялата им добра игра, Брайтън, чиито пет промени включваха отзоваване на бившия нападател на Арсенал Дани Уелбек, им липсваше авангардно острие.

Лампти беше централен за хлъзгавия старт на Чайките, но мигове след завръщането си на терена след лечение, той подари на Артилеристите златен шанс за победа напред.

Докато крайният защитник докосна топката с левия си крак, докато събаряше Исус в 18-ярдовото поле, реферът Джон Брукс малко се поколеба да посочи мястото, позволявайки на Сака да намери уверено долния ляв ъгъл от 12 ярда и вкара 14-ия си гол в лигата този сезон.

Недоволните домакински фенове губят малко време в изливане на недоволството си от възприеманата несправедливост от началото на 33-ата минута, когато състезанието изпадна във временно затишие.

Хулио Енсисо почти оживи привържениците на Чайките със зашеметяващо усилие в кърлинг от дистанция, което беше изтръгнато от Дейвид Рая, преди официалните лица на мача да бъдат подигравани на почивката.

Арсенал лесно можеше да изчезне от полезрението на паузата, но се върна с още много работа.

Исус и Одегаард бяха близо до удвояване на преднината преди артилеристите да нанесат нокаутиращия удар в 62-ата минута.

Жоржиньо беше нащрек да пресече опит за подаване на Енсисо дълбоко в територията на Албиона и след като получи топката обратно от Одегаард, неговият нисък център отдясно беше вкаран от Havertz пред разпродадения край на гостуването.

Артета отпразнува буйно попадението и незабавно изтегли Сака и Хесус преди първия европейски мач във вторник у дома срещу Байерн.

Засегнатите от контузии домакини на Роберто Де Дзерби не успяха да отговорят на изоставането от два гола и допринесоха за собствената си загуба за третия мач на топчиите, тъй като Тросар, който напусна Албиона миналата година, натри сол в раните им четири минути преди края на времето.

Въздържането на Паскал Грос позволи на Хаверц да пусне белгийския нападател Тросар и той пробяга половината от терена, преди да забие над Вербрюген, за да подпечата 10-ата победа на Арсенал в лигата от 11 мача през 2024 г. .