Арсенал победи Нюкасъл с шеста поредна победа, докато борбата за титлата се разгаря - 6 точки за разговори
The Mirror | 2024-02-24 | 00:13:10

Арсенал свърши лека работа на Нюкасъл Юнайтед, за да запази титлата си жива с победа с 4-1 на Емирейтс в събота вечер.

Въпреки голямото разстояние между тях както географски, така и в таблицата, този мач се превърна в нещо като съперничество напоследък. Януари 2023 г. видях спор между съответния треньорски щаб, докато срещата през ноември завърши с изслушване на Микел Артета от ФА, след като той определи победителя на Антъни Гордън като „позор“.

На свой ред, верните на Emirates бяха с пълен глас преди началото на мача и играчите на Арсенал съвпаднаха с енергията на своите фенове в началото. Подигравките за загубата на време от Нюкасъл започнаха рано, като свраките отнемаха много време от всяко спиране.

Тези подигравки обаче скоро се превърнаха в аплодисменти, когато Свен Ботман нямаше късмета да отклони топката точно над собствената си голлиния и така домакините поведоха заслужено. Шест минути по-късно бяха две, като Кай Хаверц даде свобода на наказателното поле, за да удвои предимството на Арсенал.

Германският ас наистина трябваше да вкара своя отбор с три гола напред веднага след почивката, когато влезе един на един с Лорис Кариус, само за да насочи удара си към грешната страна на вратата. Арсенал загуби малко от ритъма си след това, като гостите се насладиха на най-добрия си период от играта през първите 15 минути на второто полувреме.

Арсенал скоро сложи край на това, като Букайо Сака отбеляза своя 13-ти гол в лигата от кампанията, за да унищожи последната надежда на свраките. Английският ас нанесе удар с чук на гостите, когато нанесе нисък удар с левия крак, който накара Кариус да се изправи и да го гледа как удари вратата на мрежата му.

Четири минути разделиха третата и четвъртата на Арсенал. Ударът на Якуб Кивиор с глава се отклони от Луис Майли, за да подпечата и трите точки за артилеристите, въпреки че имаше време познато лице да върне гол за Нюкасъл, когато Джо Уилок отбеляза с глава. Голът предизвика няколко ръкопляскания от страна на феновете на домакините, както и от пътуващата Toon Army като признание за усилията му с фланелката на Арсенал.

Голът на Нюкасъл от възпитаника на академията на Арсенал бележи първия път, когато Джордис отбелязват гол на Емирейтс от почти 10 години, като това беше първият удар от тях на този терен след Айозе Перес през ноември 2014 г.

Mirror Football анализира шест точки на разговор от друго свободно атакуващо представяне от Арсенал на Артета.

1. Още герои от стандартни фигури

КАЖЕТЕ МНЕНИЕТО СИ! Къде ще завърши Арсенал този сезон? Коментирайте по-долу

Досега отборите трябва да се страхуват от корнери на Арсенал, както правят дузпи. Артилеристите не са нищо повече от сензация, когато става дума за мъртви топки като цяло, но очевидно има нещо специално в техните ъглови упражнения.

Това в никакъв случай не беше най-красивото им, но както често се случва, беше Габриел Магалаес, който се издигна най-високо, за да посрещне доставката на Сака, но този път всъщност не бразилецът вкара. Въпреки че е най-резултатният централен защитник в лигата от пристигането си, Габриел не може да претендира за този.

Неговият удар с глава беше спасен от Кариус, но не достатъчно убедително. Топката сякаш висеше над линията и докато Ливраменто се опитваше да изчисти линиите си, той вместо това удари топката в коляното на Ботман и докато Кариус се намеси отново - беше твърде късно и едно-нула за Арсенал.

Стандартният треньор Никола Жовер може да не е планирал това точно така, както се случи, но нито той, нито Артета ще се интересуват. Това отбеляза 18-ия стандартен гол за Арсенал досега този сезон, най-много в лигата с известно разстояние.

Кивиор продължи да вкарва 19-ия стандартен гол през второто полувреме, за да успее наистина да успее отбелязват, че корнерите на Арсенал изглежда не могат да бъдат спрени.

2. Кай Хаверц вкарва отново

След поразителната игра на Леандро Тросард в средата на седмицата, Артета реши да разклати нещата и остави Хаверц, струващ £65 милиона, да ръководи атаката на топчиите.

Това беше решение, което не отне много време, за да бъде доказано правилно. След няколко загубени щрихи в началните размени, Хаверц вкара шестия си гол за кампанията, за да донесе два гола на топчиите в рамките на 25 минути.

Това беше вид завършек, който сме виждали да прави Хаверц преди за Челси и сега за Артилеристите, с хилавия германец, който се промъкна в сърцето на наказателното поле на Нюкасъл, за да се възползва напълно от мрачните защита на Свраките.

Никой от Нюкасъл изглежда нямаше представа къде е Хаверц или който трябваше да го маркира. Кариус нямаше почти никакъв шанс, когато трябваше да го спре, като бившият нападател на сините не направи грешка от това, което не можеше да бъде на повече от осем ярда.

Хаверц трябваше да направи три и да приключи мача като състезание само минути след второто полувреме, но стреля встрани, след като бе вкаран от Мартинели.

3. Сензационният Сака

В края на миналия сезон страхотният играч на артилеристите Иън Райт изглежда намекна, че Артета разчита твърде много на Сака. Преди загубата от Порто в сряда, друга легенда на Арсенал в лицето на Жилберто Силва изрази подобно мнение, изразявайки опасения, че умората започва да личи.

Английският национал вече участва в 25 от 26-те мача в лигата Артилеристите са играли този сезон, както и всяко състезание от Шампионска лига, освен едно. Сака има много футбол под ръка за някой, който все още е, забележително, само на 22 години.

И все пак той просто продължава да дава резултати почти всяка седмица. Двубой като гост на Уест Хям беше последван от друг двубой с Бърнли и въпреки че беше държан мълчаливо в Порто, Сака отговори, както често прави със звездна игра срещу Нюкасъл.

Той почти вкара зашеметяващ самостоятелен гол през първото полувреме, но бе отказан от чисто спасяване. Кариус не можеше да направи нищо за удара на Сака през второто полувреме, като възпитаникът на академията на артилеристите отряза отляво, за да притисне усилията си в долния ъгъл, както е правил толкова много пъти досега.

Фабиан Шар вероятно би могъл направиха повече, за да го изчистят, но възхитителното натрупване прави това още един звезден гол на Saka. 22-годишният футболист вече отбеляза седем гола в последните си пет мача в лигата.

4. Нюкасъл опита подхода на Порто

Еди Хоу със сигурност щеше да гледа как Порто разочарова Артилеристите в средата на седмицата с докосване на тъмните изкуства, а Нюкасъл се опита да създаде нещо подобно. Хората на Хау се опитаха да осуетят инерцията на Арсенал и да осигурят бързо нарастване на напрежението на терена, като си прекарваха времето с всяка мъртва топка.

В рамките на 60 секунди Артета се оплака на четвъртия съдия Антъни Тейлър за това, което смяташе, че е загуба на време и до петата минута реферът Пол Тиърни трябваше да избърза с Тино Ливраменто след особено бавно вкарване. Това обаче не свърши работа, тъй като Кариус се забавяше при всеки гол.

Артета едва повярва на очите си, когато Киърън Трипър падна с "крамп" след 13 минути и бързо го напомни длъжностните лица да добавят всяка секунда. Бруно Гимерес опита нещо подобно скоро след това, но разликата между този сблъсък и този в средата на седмицата беше, че артилеристите просто не можеха да бъдат спрени.

Те бяха просто неустоими през първото полувреме и имаха Одегаард пасът към Хаверц не беше пресечен, артилеристите можеше да са изчезнали от полезрението преди интервала.

5. Пропуснатата защита на Нюкасъл

От всички страни в топ 10, нито една от тях не е допуснала повече от 45-те гола, които Нюкасъл е вкарал досега този сезон. Въпреки че Арсенал завърши празно на Сейнт Джеймс Парк през ноември, този път беше съвсем различна история.

В последните си два мача от лигата, влизащи в този мач, Артилеристите бяха записали 11 и не допуснаха нито един . Нюкасъл също не е твърде изтъркан в намирането на вратата и беше изпреварил играчи като Манчестър Юнайтед и Тотнъм в началото на седмицата на мачовете, така че този сблъсък винаги обещаваше голове.

Въпреки че Шар беше мина годен за игра въпреки контузията на китката срещу Борнемут миналата събота, защитната линия на Нюкасъл все още се бореше да се справи с атаката на Арсенал, която изглеждаше в настроение да сее хаос цяла вечер.

Ако начинът, по който допуснаха първият беше неудачен, вторият и третият гол бяха катастрофални в защита. Четвъртият удар на Кивиор получи отклонение, но има аргумент, че Кариус все пак трябваше да се справи по-добре между пръчките.

6. Какво означава това за таблицата

Ливърпул и Манчестър Сити продължават да печелят и Артилеристите продължават да отговарят, което на свой ред оставя Арсенал само на две точки от Червените, които са на върха. Хората на Пеп Гуардиола ще почувстват дъха на севернолондончани във врата си, като се има предвид, че отборът на Артета вече е на една точка зад тях.

Артилеристите не губеха често точки у дома по време на титлата през миналия сезон, но Нюкасъл бяха един от малкото отбори, които напуснаха Емирейтс с нещо след равенството 0-0 през януари 2023 г. Този път обаче нямаха този късмет и след късната мъка в Португалия в сряда вечерта, това е точно резултатът, от който Арсенал се нуждаеше, за да облекчи всяка нерви, тъй като бизнес краят на сезона бързо наближава.

Що се отнася до Geordies, надеждите да се справят с усилията от миналия сезон за квалификация в Шампионската лига вече са почти изчерпани. Засега те са осми, но ако Уулвс и Уест Хем спечелят мачовете си съответно в неделя и понеделник, Нюкасъл може да завърши седмицата на мача, залитайки едва на 10-то място в таблицата.

и получавате дневната си доза на съдържанието на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия