Арсенал спаси равенство срещу Байерн Мюнхен в четвъртфиналите на Шампионската лига в нощта на висока степен на сигурност
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-04-09 | 23:40:37

Арсенал спаси равенството в първия мач от четвъртфиналите на Шампионската лига срещу Байерн Мюнхен на стадион "Емирейтс" във вторник, в нощта, в която имаше засилено присъствие на сигурността на мачове в цяла Европа.

Резервата през второто полувреме Леандро Тросар вкара късен изравнителен гол, за да изравни резултата на 2-2, организирайки примамлив реванш в Мюнхен на 17 април.

Разговорите преди мача обаче бяха съсредоточени около допълнителните мерки за сигурност след заплаха от терористичната групировка "Ислямска държава" срещу стадион "Емирейтс" и други европейски футболни стадиони, приемащи мачове от Шампионската лига.

По-рано във вторник европейският футболен ръководен орган УЕФА заяви, че е „наясно“ с „предполагаемите терористични заплахи“, докато Арсенал заяви, че работи в тясно сътрудничество с местната полиция „по отношение на безопасността и сигурността на всички привърженици и персонал“.

Докато мачовете в Испания и Франция обещаваха засилени мерки за сигурност, лондонската полиция заяви, че е приложен стабилен полицейски план и феновете със сигурност са били изправени пред засилено полицейско присъствие, докато влизат на стадиона.

Заплахите обаче изглежда нямаха значение за броя на феновете, присъстващи на мача, тъй като стадионът можеше да се похвали с капацитет за първите четвъртфинали на Арсенал от Шампионската лига от 14 години насам.

Имаше обаче очевидна липса на фенове на Байерн, на които беше забранено да присъстват на мача като наказание за хвърляне на факли на терена по време на победата на техния отбор срещу Лацио в предишния кръг.

Това означаваше, че партизанската тълпа на терена е дори по-шумна от нормалното и не след дълго домакинската подкрепа празнува.

Букайо Сака вкара чудесен удар в ъгъла на мрежата в 12-ата минута, предизвиквайки бурни празненства сред вярващите на Арсенал, които се опитаха да създадат атмосфера, достойна за повода.

Както в повечето мачове през този сезон, Арсенал започна да доминира в надпреварата и трябваше да удвои преднината си, когато шанс падна в краката на Бен Уайт.

Крайният защитник беше брилянтен в ранните етапи, но стреля право към Мануел Нойер, когато наистина трябваше да отбележи.

Това беше шанс, за който домакинът бързо щеше да съжалява, тъй като бившата звезда на Арсенал Серж Гнабри изравни за германския гост в 18-ата минута, като се възползва максимално от рядка част от крехкостта на защитата от страна на северен Лондон.

Тогава дойде моментът, от който много фенове на Арсенал се страхуваха. Leroy Sané включи форсажерите и се втурна в наказателното поле, преди да бъде непохватно повален от William Saliba.

Бившият играч на Тотнъм Хари Кейн, който беше освиркван цяла нощ от феновете на бившия си съперник от Висшата лига, успя да завърши дузпата с лекота в 32-ата минута. Нападателят отпразнува попадението със свое запазено празненство пред феновете на Арсенал.

Въпреки цялата си добра ранна форма, можеше да стане по-лошо за домакина преди почивката.

Сане отново използва електрическото си темпо, за да се състезава зад защитата на Арсенал, но беше спрян от спасителен гол от Уайт, точно когато изглеждаше, че германецът ще увеличи преднината на Байерн.

Второто полувреме беше малко по-уверено от първото, като Арсенал пое много рискове в търсене на изравнителен гол, оставяйки много пространство на Байерн за контраатака.

Но това беше риск, който пожъна награди за Арсенал, тъй като Тросар влезе от резервната скамейка и отбеляза интелигентен завършек в 76-ата минута.

Тъй като и двата отбора изглеждаха доволни от равенството, играта започна да тлее, но избухна отново в последните секунди.

При почти последната атака в мача Сака падна в наказателното поле след сблъсък с Нойер. Феновете на Арсенал изглеждаха убедени, че това е дузпа, но реферът не се съгласи и даде свирката за края на мача, докато Сака лежеше ударен на пода.

Това е инцидент, който ще се обсъжда дни наред, като някои на стадиона смятат, че Сака е инициаторът на контакта.

Източник: cnn.com