Арсенал устоя на двубоя на Тотнъм през второто полувреме, за да увеличи надеждите за титлата
Breaking News | 2024-04-28 | 18:49:04

Арсенал успя да преодолее финала на трибуната, за да се приближи с една крачка до първа титла във Висшата лига от 20 години с потенциално определяща за сезона победа с 3-2 на съперник Тотнъм.

Топчиите имаха преднина от една точка пред Манчестър Сити преди сблъсъка в неделя, но всички погледи бяха насочени към това дали хората на Микел Артета могат да преминат този последен тежък тест и успяха да останат на върха, влизайки в Май.

Автогол на Pierre-Emile Hojbjerg даде на Арсенал перфектния старт след 15 минути и малко след като Мики ван де Вен видя опит, отменен за засада, Букайо Сака направи 2-0.

ГОЛЯМА ПОБЕДА НА ПЪТЯ ❤️ pic.twitter.com/RbaCBtvaqe

— Арсенал (@Arsenal) 28 април 2024 г.

Елегантният завършек на Сака в 27-ата минута след ловка контраатака постави гостите в контрол на скоростта и когато Кай Хаверц продължи страхотния си форма с 13-и гол за сезона от друг сет, Артилеристите бяха в страната на мечтите.

Тотнъм даде вълнуващ отговор през второто полувреме, макар и след като им бе подадена ръка за помощ от горчивите им съперници след вратаря Дейвид Рая хвърли направо към Кристиан Ромеро, който намали изоставането 26 минути преди края.

Когато Деклан Райс фаулира Бен Дейвис в наказателното поле и Хюн-мин Сон стреля право три минути преди края, това постави драматичен финал, но Арсенал успя да вземе решаваща победа от 35-ия си мач от лигата за сезона.

Това може би беше най-голямото дерби на северен Лондон, откакто Арсенал спечели лигата на Уайт Харт Лейн през 2004 г. и гостите влязоха в мач на фона на внушителната победа с 5-0 срещу Челси.

Нажежена атмосфера посрещна Артилеристите, която те за кратко утихнаха, когато Хаверц стреля вкъщи след 13 минути, но бе отсъден за засада.

Беше равностойно начало и въпреки това Арсенал спечели решителното откриване две минути по-късно.

Ъгъл на Сака отблизо беше пратен с глава в собствената си мрежа от извикания Хойберг, който се бореше с Такехиро Томиясу.

Тотнъм отговори с Ромеро, който кимна широко от корнер на Джеймс Мадисън, преди същото дуо да комбинира малко след това, но Ромеро можеше само удари с глава в греда.

Шпорите продължиха да са в надмощие и смятаха, че са изравнили в 22-ата минута.

Отразеното усилие на Педро Поро се издигна на пътя на Ван де Вен , който прати топката покрай Дейвид Рая, но празненствата на домакините бяха прекратени, когато холандският защитник бе определен за частична засада от VAR Джаред Гилет.

Следващата атака на Тотнъм завърши с падане на Деян Кулушевски в зоната след най-лекия контакт на Леандро Тросард, но реферът Майкъл Оливър махна да продължи и Арсенал нанесе унищожителна контраатака.

Хаверц забеляза Сака в пространството на отдясно и намери английския национал, който влезе в Дейвис и сви топката в долния ъгъл за 19-ия си гол за сезона.

Играчите на Спърс протестираха с Оливър, преди Тимо Вернер да бъде принуден да напусне поради контузия , но нещата вървяха от зле към по-лошо в 38-ата минута.

Още една сетировка доказа провала на Тотнъм, тъй като центриран корнер на Райс върху Гулиелмо Викарио беше центриран с глава от близка дистанция от Хаверц.

Сон стреля, преди катастрофалното първо полувреме за Спърс да приключи и докато Ромеро отбеляза нов приличен шанс с глава в началото на втория период, резултатът беше почти 4-0 в 53-ата минута.

Хаверц влезе зад защитата на домакините и изравни Сака, но неговото воле беше брилянтно изстреляно над гредата от Викарио.

Точно както усещането за гладкост се върна в публиката на Тотнъм, Арсенал им даде спасителен пояс.

Ромеро беше възнаграден за това, че беше един човек в пресата, когато Рая необяснимо удари топката право към централния защитник на Спърс, който настрани в ъгъла.

Босът на Спърс Анж Постекоглу изпрати Ив Бисума и Ричарлисон до този момент, но гостите изглеждаха устояли на бурята, преди да последва драматичен финал.

Дейвис изпревари Райс до изгубена топка в наказателното поле на Арсенал и след като VAR каза на рефера Оливър да прегледа инцидента, той посочи към мястото.

Сон проби покрай Рая три минути преди края, но домакините не можаха постигне изравнителен гол въпреки множеството изпълнения в добавеното време, докато Артилеристите стигнаха до победата, която също така осигури „Деня на Сейнт Тотърингам“ – точката, в която Тотнъм вече не може да завърши над своите съперници.

Въпреки това, Арсенал има по-големи цели в ума, тъй като надпреварата за титлата ще стигне до края.