Астън Вила победи Манчестър Сити, за да отпразнува забележителността на Унай Емери със стил
Breaking News | 2023-12-07 | 02:09:34

Леон Бейли изстреля Астън Вила до победата с 1-0 над Манчестър Сити, която изравни клубен рекорд с 14-та поредна победа у дома и ги издигна над заекващия шампион на трето място във Висшата лига.

Попадението на Бейли в 74-ата минута дойде благодарение на отклонение от Рубен Диас, но малцина във Вила Парк се интересуваха от радостните празненства.

Първа победа в кариерата на Унай Емери над Пеп Гуардиола в 14 опита дойде в 50-ия си мач начело на Вила, отбор, който той трансформира от борци за изпадане в претенденти за топ 4 в рамките на една година.

За Сити това беше още един знак за прекомерната им зависимост от отстранения Родри. Те са непобедени в последните си 43 мача, в които испанският полузащитник е играл, но четирите им поражения този сезон дойдоха, когато той изтърпя наказание.

С Джак Грийлиш и Джереми Доку също липсват поради отстраняване и съответно контузия, Гуардиола беше принуден да влезе в халфовата линия, която включваше двама защитници, Джон Стоунс и Рико Луис, с друг, Мануел Аканджи, който натискаше напред.

Вила знаеше, че може да се справи с такъв небалансиран отбор на Сити и го направи така от самото начало.

Липсата на плавност на Сити само насърчи отбора на Вила, който вече беше с високо самочувствие пред собствените си фенове и те бяха над шампионите през първото полувреме, побеждавайки редовно високата линия като Едерсън беше принуден да направи ранни спасявания, за да откаже Бейли и Пау Торес.

ДОБРЕ ДОШЛИ ВЪВ ВИЛА ПАРК. pic.twitter.com/k849Vrv8Fq

— Астън Вила (@AVFCOfficial) 6 декември 2023 г.

В другия край , Ерлинг Хааланд беше отказан два пъти последователно от Емилиано Мартинес в 11-ата минута. Носителят на Световната купа на Вила избута своя нисък удар настрани и след това, когато Бернардо Силва взе отбитата топка, за да центрира, се съвзе, за да хвърли удара си с глава от близка дистанция в безопасност.

Но това беше рядък набег напред за Сити, които се бореха да се измъкнат от собствената си половина, докато Вила многократно отнемаше топката, имайки 13 удара към вратата само през първото полувреме.

Те смятаха, че са получили наградата си в края на полувремето. След като Едерсън избута удара на Оли Уоткинс встрани, Лукас Дигне се протегна, за да центрира и Дъглас Луис засече с глава, но флагът влезе с топката, която остана извън игра.

Стоунс се върна на по-конвенционална позиция в началото на второто полувреме и Сити започна да хвърля топката наоколо с нещо, което се доближаваше до обичайната им увереност, но без да видят вратата.

Вместо това Вила беше този, който заплаши точно след изтичането на часа. Бейли се нахвърли върху неуреден пас от Силва и пусна топка към Джон Макгин, който нахлу навътре, но видя, че ударът му рикошира грешната страна на гредата.

Сити отново се бореше да се измъкне от собствената си полузащита и Гуардиола отговори, като изпрати подкрепления в халфовата линия в лицето на Матео Ковачич и Матеус Нунес за Луис и Хулиан Алварес, като Оскар Боб замени Фодън скоро след това.

Но Боб едва беше излязъл на терена, когато Вила взе водя. Бейли влезе навътре и изостави Йоско Гвардиол твърде лесно, след което отблъсна бягането му от границата на наказателното поле, за да отправи удар с десния крак, който отклони Диас и победи Едерсон.

Пет минути по-късно Луис почти отбеляза гол срещу бившия си клуб, когато ударът на Уоткинс беше отразен във въздуха и той се нахвърли върху отскочилата топка, за да принуди страхотно спасяване от Едерсън.

Луис бе отказан отново в 86-ата минута, когато неговият крив удар се отби от гредата, но Сити не успя да отговори, тъй като серията им без победа в лигата се разтегна до четири, нещо, което последно се случи през 2017 г.

За Вила беше 23-та домакинска победа за календарната година. Те могат да достигнат рекорд за клубове от най-висок клас, който датира от 1931 г., когато Арсенал гостува в събота.