Азиатска купа: Джордан се завръща зашеметяващо късно, за да победи Ирак след спор за червен картон
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-30 | 03:20:22

Джордан достигна четвъртфиналите на Купата на Азия през 2023 г., след като направи забележително късно завръщане благодарение на два гола в добавеното време, за да победи Ирак с 3-2 при противоречиви обстоятелства.

След като Язан Ал-Наймат откри гола за Йордания точно преди полувремето, головете на иранците Саад Натик и Аймен Хюсеин през второто полувреме обърнаха мача с главата надолу.

Въпреки това, Хюсеин получи втори жълт картон от съдията Алиреза Фагани след празнуването на отбора за втория си гол, оставяйки Ирак да играе последните 13 минути от редовното време само с 10 души.

Численото предимство в крайна сметка направи разликата за Йордания, като Язан Ал-Араб изравни в 95-ата минута.

Тогава Хамза Ал-Дардур от Йордания получи червен картон, за да остави и двете страни с човек по-малко, преди Низар Ал-Рашдан да отбележи победния гол в 97-ата минута.

Старши треньорът на Ирак Хесус Касас, който е испанец, каза, че червеният картон на Хюсеин е имал „значително въздействие“ върху него и каза, че не може да разбере защо двете празненства са били третирани по различен начин от Фагани.

След началния гол на Ал-Наймат, играчите на Джордан седнаха в кръг на тревата и имитираха хранене като празнуване и не бяха наказани от Фагани.

Хюсеин копира празнуването след гола си, но бе изгонен.

„Във всеки голям турнир играчите винаги празнуват отбелязването на гол и съдията не трябва да дава червен картон на играч, празнуващ гол“, каза Касас пред репортери на пресконференцията си след мача.

„Всички видяхме празненствата на отбора на Йордания, когато вкараха гол, които бяха подобни, и те не получиха никакъв картон“, добави Касас.

„Часът на изгонването ни създаде голям проблем, след като направихме всичките си смени и не ни останаха допълнителни смени.

„Аз обаче нося част от отговорността за загубата, но има други, които носят по-голяма отговорност от мен за нашето поражение“, добави той, вероятно имайки предвид рефера Фагани.

CNN се свърза с Азиатската футболна конфедерация (AFC) за коментар.

Хюсеин Ал Хурасани, иракски спортен журналист и анализатор, каза пред CNN, че правилото и причината за червения картон е да се избегнат дълги празненства, но иракските празненства продължиха 50 секунди в сравнение с 49 секунди на Йордания.

„Вярвам, че решението на рефера беше прекалено строго“, каза Ал Хурасани. „Като се има предвид, че Аймен вече получи жълт картон през първото полувреме, предупреждението би било по-подходящо.

„Изгонването на Аймен Хюсеин повлия негативно на играта. Ако не беше изгонен, мисля, че потенциално можехме да си осигурим победа с 3-1 или дори 4-1.”

Роден в Иран, Фагани емигрира в Австралия „по семейни причини“ през 2019 г., за да съдийства в А-лигата, според AFC.

През януари 2023 г. Football Australia обяви, че Фагани се е присъединил към списъка на австралийските официални лица за мачове за първи път.

Aqeel Najim от CNN допринесе за този доклад.

Източник: cnn.com