Барселона и Пари Сен Жермен допълват звездния състав за полуфиналите на Шампионската лига за жени
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-29 | 15:10:53

Барселона и Пари Сен Жермен достигнаха до полуфиналите на Шампионската лига за жени с доминиращо представяне, за да подредят два вълнуващи сблъсъка в последните четири.

Головете на носителката на Златната топка Айтана Бонмати, Фридолина Ролфьо и Патрисия Гиджаро донесоха на защитаващия титлата си шампион Барса победа с 3-1 над норвежкия Бран, като каталунският клуб напредна с общ резултат 5-2, за да организира двубой срещу Челси.

Междувременно ПСЖ ще се изправи срещу Лион в изцяло френски сблъсък, след като победи шведския Хакен с 3-0 в реванша в четвъртък и с общ резултат 5-1 благодарение на головете на Табита Чавинга, Корбин Алберт и Мария-Антоанета Катото.

Водейки с 2-1 от първия мач в Норвегия, Барселона увеличи преднината си през първото полувреме благодарение на част от индивидуалния блясък на носителя на Световната купа Бонмати, който се завъртя с топката, преди да отправи чудесен удар в далечния ъгъл.

Барса не е губила у дома в Шампионската лига за жени след поражението с 1:0 от Лион на четвъртфиналите 2017-18 и Ролфьо гарантира, че няма опасност тази серия без загуба да приключи, когато удвои преднината на отбора с едно потупване - в началото на второто полувреме.

Томине Свендхайм върна един гол за Бран в 70-та минута с брилянтен завършек, за да спре бърза контраатака, но Гуихаро беше на точното място в точното време, за да превърне изметения удар на Бонмати в празна врата с две оставащи минути, за да придаде блясък на резултатната линия.

Въпреки че крайният резултат изглеждаше удобен, играчът на мача Каролайн Греъм Хансен каза, че отборът не е доволен от броя на пропуснатите положения.

„Въпреки че сме щастливи, че сме на полуфинал, има ниво на разочарование, че не отбелязахме много повече голове“, каза тя, според УЕФА. „Четвъртфиналите никога не са лесни и мисля, че е полезно да имаме върху какво да работим – да уведомим хората, че трябва да се издигнем с една степен за полуфиналите.“

Сега Барселона удължи клубния си рекорд за непобеденост в Шампионската лига за жени до 15 мача и изравни рекорда на Лион за достигане на шест поредни полуфинала, според статистиката на УЕФА.

„Тази вечер беше добър пример за това какъв е моят отбор“, добави старши треньорът на Барселона Джонатан Хиралдес. „Ние контролирахме мача, водехме с 2-0 и може би в тази ситуация друг клуб би се опитал да приеме различен вид притежание на топката – но ние искахме да продължим напред.“

ПСЖ лесно достига до полуфиналите

Въпреки че загуби с 2-1, издръжливият Хекен впечатли в първия мач срещу ПСЖ. Въпреки това, френската страна подпечата своя авторитет в мача в началната фаза и заслужено преодоля задънената улица след 27 минути благодарение на безпогрешния удар на Чавинга с левия крак от гредата.

Равенството беше приключило 20 минути след края, когато Алберт стреля със зашеметяващ удар от далечна дистанция в горния ъгъл, преди Катото да се изпречи пред своя маркер и да се насочи към дома след центриране на Сакина Карчауи само три минути по-късно.

ПСЖ с право ще се чувства уверен, влизайки в полуфинала срещу европейската сила Лион, като отборът в момента е в серия от 22 мача без загуба и 11 победи у дома.

„Беше добър мач, има много причини да бъдем доволни“, каза старши треньорът на ПСЖ Жослин Прешер, според УЕФА. „Чуст лист, три гола, без контузии – това е почти перфектната история.

„Познаваме Лион доста добре. Много сме щастливи, че ще се изправим отново срещу тях, особено тук, на Парк де Пренс.

„Последният път те ни победиха тук – така че чакаме нашата възможност да си отмъстим. Разбира се, знаем, че ще бъде трудно. Много сме развълнувани и мотивирани да се изправим срещу тях.“

Източник: cnn.com