Барселона отпадна от Купата на Краля след продължения, лидерът в Ла Лига Жирона също отпадна
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-25 | 14:51:24

Барселона претърпя второто си разочароващо поражение за купата от толкова седмици в сряда, като загуби с 4-2 четвъртфинал като гост срещу Атлетик Билбао след продължения.

При резултат 2-2 след 90 минути, головете на двойката Иняки и Нико Уилямс донесоха победата на Билбао в допълнителния период.

Иняки Уилямс направи забележителен обрат, след като се завърна от Кот д'Ивоар едва в деня на мача. Той беше част от отбора на Гана, който отпадна от Купата на Африканските нации след равенство с Мозамбик в понеделник и отлетя обратно в Испания в сряда сутринта, за да се свърже със своите съотборници от Билбао за купата.

Това беше още една вредна загуба за Барса, която загуби Суперкупата на Испания по-рано този месец от вечния съперник Реал Мадрид и се намира на осем точки изоставане от първото място в Ла Лига, въпреки че Блауграна имат мач от Шампионската лига на УЕФА срещу Наполи, който да очакват с нетърпение през февруари.

„Чувството, което имам, е разочарование, защото трофейът си отиде и по този начин също загубих в продължения“, каза мениджърът на Барселона Шави след мача. „От друга страна се гордея с младите играчи, тъй като те бяха фантастични.

„Мястото беше много трудно, тъй като Атлетик е интензивен и агресивен отбор, най-физическият в лигата.“

Мачът започна по най-лошия възможен начин за Барса, като не успя да изчисти топката в наказателното поле след натиск на домакините и изостана само след 35 секунди, когато Горка Гурузета вкара от воле след ретур.

Част от късмета позволи на "блаугранас" да изравнят нещата в 25-ата минута. Изчистването на Юри Берчиче беше отстранено от Роберт Левандовски, като топката рикошира в полския нападател и намери вратата.

При втория гол на гостите обаче нямаше нищо късметлийско. Изгряващата тийнейджърска звезда Ламин Ямал вдигна топката от дясното крило и си проправи път до границата на наказателното поле, преди да стреля сладък удар с левия крак.

16-годишният постави рекорд за Купата на Краля в този процес, превръщайки се в най-младия играч през този век, отбелязал гол в състезанието.

Ойхан Сансет изравни за Билбао след полувремето, забивайки с глава центриране на Нико Уилямс.

Двете страни си размениха шансове до края на редовното време, но нито един отбор не успя да се класира напред, което доведе до продължения.

Атлетик стигна до огромен гол точно преди края на първото полувреме на продълженията – Иняки Уилямс се хвана за централна топка и стреля срещу гредата, но късметът го блесна в този случай, тъй като топката рикошира директно в път напред за докосване.

По-малкият му брат Нико сложи мача точно преди съдийския сигнал за края на мача, отбелязвайки с външната страна на дясната си обувка, за да подпечата победата за Лехояк.

Смущение за лидерите в Ла Лига

Пакетът изненада за този сезон в испанския футбол беше Жирона, който се сблъсква с най-невероятните предизвикателства за титлата в едва четвъртия сезон на клуба във футболната Ла Лига.

Blanquivermells обаче няма да получат шанса да удвоят лигата и купата, след като загубиха с 3-2 от Майорка в сряда.

Майорка, който се намира на 14 места и над 30 точки зад Жирона в Ла Лига, поведе с 3-0 у дома през първото полувреме, за да смае лидерите в лигата.

На Жирона беше предложен път да се върне в играта, когато капитанът на Майорка Антонио Райло беше изгонен и Кристиан Стуани реализира дузпа, за да върне гол, но домакинът от 10 играчи остана твърд.

Бразилският нападател Савио отбеляза в шестата минута на добавеното време, за да направи 3-2, но това беше твърде малко, твърде късно за госта, който сега е единственият фокус върху лигата.

Източник: cnn.com