Байер Леверкузен прави огромна крачка към прекратяване на доминацията на Байерн Мюнхен в Бундеслигата
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-31 | 15:20:53

Байер Леверкузен направи огромна крачка към спечелването на първата си титла в Бундеслигата, след като постигна зашеметяваща победа за завръщане в събота, преди съперникът за титлата Байерн Мюнхен да загуби по време на изпълнен със събития ден в немския първенство.

Леверкузен вкара два късни гола, за да победи Хофенхайм с 2-1 и да запази непобедения си рекорд в лигата. По-късно същия ден Байерн Мюнхен показа разочароващо представяне при загуба с 2-0 от ожесточения съперник Борусия Дортмунд.

След като спечели 11 поредни титли, изглеждаше немислимо в началото на сезона, че който и да е отбор може да изхвърли Байерн Мюнхен, но сега Леверкузен е с 13 точки преднина на върха в таблицата със само седем оставащи мача.

Сега Леверкузен трябва да спечели само още три мача, за да си осигури титлата.

Попитан дали надпреварата за титлата вече е приключила, мениджърът на Байерн Мюнхен Томас Тухел даде мрачен отговор, след като видя своя отбор победен за пети път в лигата този сезон.

„Очевидно, да“, каза той, цитиран от Ройтерс. „След днешния мач вече няма нужда да броим точки. Колко са сега? Поздравления за Леверкузен.”

Това беше още едно драматично представяне от Леверкузен на Шаби Алонсо, който все още се бори за три трофея този сезон и остава непобеден в последните си 39 мача.

Въпреки брилянтната си форма напоследък, Леверкузен всъщност започна слабо мача срещу Хофенхайм и изостана в 33-ата минута благодарение на Максимилиан Байер.

Въпреки това, както в много случаи този сезон, Леверкузен отбеляза късно и изравни в 88-ата минута чрез Роберт Андрих.

Недоволен от равенството, домакинът продължи да настъпва и Патрик Шик в крайна сметка отбеляза победния гол в 91-ата минута, изпращайки BayArena в лудост.

„Да имаш тази вяра, да имаш манталитет на победител, това е нещо, което се създава и ние го създадохме този сезон“, каза Алонсо след мача, според Reuters.

Като се има предвид невероятният сезон на Леверкузен, мениджърът Алонсо беше свързван с голямо преместване от клуба, по-специално в Байерн Мюнхен или Ливърпул.

Сега обаче Алонсо се е ангажирал с Леверкузен за следващия сезон, което е още една огромна победа за клуба, който е на ръба да пише история.

За Байерн обаче събота беше още една ниска нотка за клуб, който изглежда се намира в смут.

Мениджърът Тухел трябва да напусне в края на сезона и играчите просто не успяха да отговорят на своите сметки.

Звездният нападател Хари Кейн, макар и брилянтен през по-голямата част от сезона, пропусна няколко шанса срещу Дортмунд, който спечели първата си лига с Байерн Мюнхен от 10 години.

С шансовете за спечелване на 12-та поредна титла почти изчезнаха, Мюнхен трябва да си върне фокуса върху Шампионската лига, където се изправя срещу Арсенал на четвъртфиналите.

„Чудя се как можем да покажем такова отношение. Това е разочароващо и необяснимо. Трябва да си запален срещу Дортмунд още ден преди мача. Изобщо не показахме това днес“, каза звездата на Байерн Джошуа Кимих след загубата в събота.

„Представихме се така, сякаш нищо не е заложено. Това не може да се случи с нас. Не успяваме да си свършим работата. Трябва да спечелим всеки мач, ако все още искаме да имаме шанс.

„Няма нужда да гледаме Леверкузен. Като играчи трябва да се приберем вкъщи и да помислим за това. С такава нагласа ще ни е трудно срещу всеки съперник.”

Източник: cnn.com