Болтън се насочва към Уембли въпреки поражението на реванша от Барнзли
Breaking News | 2024-05-08 | 13:35:18

Болтън си осигури място във финала на плейофите в Лига 1, въпреки че беше победен от Барнзли на Toughsheet Community Stadium, когато хората на Иън Еват победиха Тайкс с 5-4 на общ.

Държейки надмощие след победата с 3-1 на полуфинала в Оукуел миналия петък, Болтън намали преднината си в 36-ата минута от Сам Косгроув, преди да отвърне на удара с добър удар на Арън Колинс и Еоин Тоал с глава в бърза последователност точно преди почивката.

Барнсли вкара отново чрез Адам Филипс в 64-ата минута, а Косгроув направи 3-2 през нощта 12 минути по-късно, за да създаде напрегната среща финал, но Тротърс издържаха, докато си отмъщаваха на страната, която ги победи в полуфиналите на плейофите през миналия сезон.

Те ще се насочат към Уембли една седмица в събота, за да се бори с Оксфорд или Питърбъро за място в Чемпиъншип – Ю водят с 1-0 в равенството преди реванша в сряда на стадион Уестън Хоумс.

Болтън търси завръщане във второто ниво, след като за последно е бил в дивизията през 2018-2019 г., и второ повишение под ръководството на Еват, който ги изведе от Втора лига през 2021 г.

За Барнзли, пропускане на финала разочароващ край на 2023-24 г., в който те не успяха да спечелят нито един от последните си шест мача от редовния сезон и уволниха мениджъра Нийл Колинс с един останал, поставяйки Мартин Девани като временен отговорник.

Колинс беше на напред в началната фаза, виждайки нисък удар, отблъснат от Лиам Робъртс и след това лишаване от владение на Маел де Гевини и вкарване в гол в деветата минута, само за рефера Оливър Лангфорд да отмени усилието, преценявайки, че е било фаул.

Обжалванията за дузпа на Барнсли бяха отхвърлени, когато Косгроув падна при предизвикателството на вратаря на Болтън Нейтън Бакстър, преди Робъртс да направи добро спасяване, за да обърне зад гърба си още един изстрел на Колинс, който впоследствие стреля встрани при последващия удар след Дион Чарлз ударът беше блокиран.

Гостите, които показаха малка заплаха до този момент, регистрираха опит с Джош Ърл, който кимна широко от корнер в 28-ата минута – и след това гол, докато Косгроув се бореше да отговори на подаването на Джон Макати и вкара с глава от близко разстояние.

Радостта им обаче беше краткотрайна, тъй като Болтън отговори с Колинс, който изпрати възхитителен удар от около 25 ярда вкара в мрежата в 43-ата минута, а Тоал вкара три минути по-късно от удара на Гетин Джоунс, за да даде на отбора на Еват три гола преднина общо.

След като Лука Конъл кривна извън целта Барнзли в началото на второто полувреме и Чарлз нанесе аут в другия край, отборът на Йоркшир върна още един гол, когато капитанът на Болтън Рикардо Сантос даде топката и тя бе прехвърлена от Косгроув към Филипс, който отправи отразен удар покрай Бакстър.

И тогава нервите сред феновете на Болтън се увеличиха още повече, когато Конър Грант вкара топката в наказателното поле и Косгроув стреля с глава при втория удар.

Де Гевини впоследствие отправи удар встрани и късен удар с глава покрива на мрежата, тъй като продължаващият натиск на Барнзли не успя да доведе до още един гол, преди последният съдийски сигнал да предизвика нахлуване на терена от обезумели привърженици на Болтън.