Бостън Селтикс стана първият отбор в историята на НБА, който стреля без наказателни удари в мач по време на странна загуба от Милуоки Бъкс
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-04-10 | 12:21:07

Има определени статистики, които просто никога не очаквате да видите в спорта, а Бостън Селтикс записа може би един от най-невероятните етапи на всички времена.

По време на поражението на отбора със 104-91 от Милуоки Бъкс във вторник, Селтикс станаха първият отбор в историята на НБА, който стреля с нула наказателни удара в мач.

За да станат нещата още по-странни, Бъкс изстреляха само два, което означава, че двата отбора поставиха нов рекорд за най-малко общо изстреляни наказателни удари по време на игра на НБА.

Бъкс също извършиха само четири фаула през целия мач, най-малкото в историята на НБА.

„Човече, Адам Силвър е най-щастливият“, каза главният треньор на Бъкс Док Ривърс, имайки предвид комисаря на НБА, според ESPN. „Един час 57 [минути] игрово време. Господи, можеш да отидеш на мач и пак да вечеряш. Невероятно.

„Мислех, че това е физическа игра, а след това ми дадоха статистическия лист и им казах: „Не, трябва ми пълната игра.“

„Мислех, че е статистиката за полувремето. Не погледнах минутите и тогава казах: „Уау, два наказателни удара за баскетболен мач. Това е лудост.'"

Преди сезон 2021-22 НБА направи промяна в правилата, според която реферите не трябва да присъждат фалове, начертани от играчи, използващи „явни, резки или необичайни небаскетболни движения“.

Промяната беше направена поради факта, че играчи като Джеймс Хардън, Трей Йънг и Лука Дончич постоянно можеха да правят фаулове с необичайни движения на стрелба, които по това време бяха в рамките на правилата.

Предишният рекордно нисък брой наказателни хвърляния, изстреляни от отбор по време на мач, беше един, който се държеше съвместно от Мемфис Гризлис и Атланта Хоукс, докато най-ниският общ сбор беше 11, поставен от Индиана Пейсърс и Орландо Меджик през 2019 г., според ESPN.

„Беше странно, но изглежда това е тенденцията“, каза гардът на Бъкс Деймиън Лилард. „Фаловете вече не са част от играта.

„Сякаш имах моменти, в които си мислех, че ме фаулират, и имаше други моменти, в които бях изненадан, че не ми беше отсъдено нарушение, когато можех да блъсна някого или да взема парче от нечия ръка, а те не 'не го наричам и аз си казвам: 'Човече, те наистина просто ни оставят да играем.'

„И тогава, както онази вечер, направих фаул с около две минути до края на мача. Направих фаул два пъти в последните ни пет мача или нещо подобно. Не бях правил фаул не знам колко време преди това. Просто трябва да се движите с това, което върви играта. Тази вечер почти не си спомням подсвирквания.

Това беше огромна победа за отбор на Бъкс, който беше в серия от четири загуби и бе спечелил само веднъж в предишните си седем мача.

Това обаче не беше добра новина, тъй като звездата Янис Адетокумбо, който стреля с единствените два наказателни удара в мача, трябваше да получи помощ от корта заради контузия в прасеца.

Ривърс каза, че нивото му на загриженост относно нараняването е „високо“.

„Той е Джанис“, добави Ривърс. „Мисля, че всеки вероятно се чувства по същия начин като мен в момента. Просто ще се надяваме на най-доброто.”

Източник: cnn.com