Брад Гушу се подготвя за световното първенство по кърлинг, „сякаш може да е последното“
Global News | 2024-03-29 | 17:36:20

Брад Гушу се приближава към тазгодишното световно първенство по кърлинг за мъже, сякаш може да е последното му.

Ветеранът прескача от St. John's , N.L., спечели световната титла през 2017 г. и загуби на финала три пъти, включително през последните две години. 43-годишният мъж не приема бъдещето си за даденост.

„В този момент трябва да се отнасяте към всеки като към последния“, каза Гушуе в скорошно присъствие в медиите, преди да замине за Шафхаузен , Швейцария. „Влизам в това, сякаш може да е последното, защото, независимо дали играя още пет или 10 години, спечеленето на Brier е изключително трудно. Не получавате тези възможности през цялото време.

„Надяваме се, че са ни останали още няколко (в нас), но не мисля, че можем приемете, че това ще се случи.”

Gushue и неговата пързалка на трети Марк Никълс, втори E.J. Харндън и водещият Джеф Уокър спечелиха тазгодишния Брайър с победа с 9-5 над Майк Макюен от Саскачеван в Реджина. За Gushue, Nichols и Walker това беше шестата им победа на Brier и трета поредна.

Harnden, във втория си сезон с Gushue, събра третата си национална титла. Първият му беше през 2013 г. с отбора на Северно Онтарио на Брад Джейкъбс.

Шампионатът по кърлинг за мъже започва в събота в спортния комплекс KSS. 13-те отбора ще играят кръгова система, като първите шест продължават към плейофите и полуфиналите следващата събота. Победителят ще бъде коронясан на 7 април.

Gushue разбира колко трудно е да спечелиш световна титла. Той загуби миналогодишния финал с 9-3 от шотландеца Брус Муат, а през 2022 г. беше победен с 8-6 от шведа Никлас Един. Той също загуби финала през 2018 г. от Един.

Извънредни новини от Канада и целия свят, изпратени на вашия имейл, както се случва.

„Мисля, че едно нещо, което направихме много добре на световното първенство, е да се поставим в позицията, че ако имаме страхотен мач, можем да го спечелим“, каза Гушу. „Или, ако някой се подхлъзне, може и ние да спечелим. За наше съжаление, последните три пъти, когато играхме на финал, или имахме слаба игра, или, в ситуацията от миналата година, Брус имаше невероятна игра.

„Тази година е само за връщане в това позиция за влизане в плейофите и надявам се да стигнат до финала. Ако можем да съберем игра, каквато сме способни да играем, тогава ще си дадем наистина добър шанс. За да спечелите тези големи шампионати, имате нужда от малко късмет и малко време. На последните няколко свята не сме имали това в последния мач от седмицата.“

Gushue беше последната канадска пързалка, която спечели световната титла. Един спечели четири поредни корони преди Mouat да спечели миналата година. Шампионатът за 2020 г. беше отменен поради COVID-19.

Рейчъл Хоман сложи край на четиригодишната суша за Канада, като спечели световното първенство по кърлинг за жени със 7-5 победа над швейцарката Силвана Тиринцони в неделя в Сидни, N.S.

Gushue каза, че победата на Homan не оказва допълнителен натиск върху неговата пързалка.

„Ако не друго, вероятно ще намали напрежението“, каза той. „Имаме световно първенство.

„Мисля, че канадските фенове на кърлинг разбират напълно световния кърлинг сега и колко предизвикателство е то.“

Хоман и Гушуе бяха пропуските последния път Канадските пързалки спечелиха титлите както при мъжете, така и при жените през 2017 г.

Gushue разбира по-добре от повечето колко трудно може да бъде победата на всяко ниво. Той спечели олимпийски златен медал през 2006 г., но не спечели първия си Brier до 2017 г. Той също така спечели бронзов медал на Олимпийските игри през 2022 г.

Всяко състезание служи като опит за обучение.

„Вземете тези преживявания и се уверете, че сте възможно най-подготвени“, каза той. „Вече проведохме някои дискусии за това какво можем да очакваме въз основа на това, че сме били на няколко световни първенства.

„Мисля, че сме по-подготвени, защото сме имали такива преживявания в миналото.“

Нивото на конкуренцията на световното първенство също се подобри.

Пързалката на Джоел Реторназ от Италия е класирана на първо място в света, с Моуат втори и швейцареца Яник Швалер, който взе бронзовият медал от миналогодишното състезание, пети.

Южнокорейският Парк Йонг-дук се счита за претендент за медал, след като победи Гушу по време на предварителния кръг на тазгодишното Pan Continentals. Gushue отскочи и победи Park на финала. Американецът Джон Шустър спечели златото на Олимпиадата през 2018 г. и беше трети на световното първенство през 2016 г.

Гушуе започва с игри в събота срещу Лукас Клима от Чехия и германеца Марк Мускатевиц.

„Това е доста дълбоко поле и дори отборите, които вероятно не биха били фаворити за влизане в плейофите, всички те са способни да победят всеки отбор,” каза Gushue. „Няма игри, които можете да вземете.

„Също така сме уверени, че ако играем по начина, по който сме способни, трябва да сме там в края на седмицата и да се надяваме да си осигурим шанс за победа.“