Бразилската тийн сензация Ендрик чупи рекорди с победен гол срещу Англия
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-24 | 12:30:21

Тийнейджърската сензация Ендрик вкара победния гол, когато Бразилия победи Англия в събота, поставяйки го в книгите на рекордите и заедно с някои от великите на Селесао.

Ендрик влезе от резервната скамейка в средата на второто полувреме, преди да вкара отблизо в 80-ата минута за първия си международен гол и да донесе победа на Бразилия с 1-0 на стадион Уембли в Лондон.

Той почти отбеляза още един гол в последните моменти на мача, но бе отказан от вратаря на Англия Джордан Пикфорд.

На 17 години и 246 дни, Ендрик стана най-младият мъжки играч, вкарал международен гол на Уембли – наречен „домът на футбола“.

Той също така стана най-младият играч, вкарал гол за Бразилия след емблематичния нападател на отбора Роналдо Назарио през 1994 г. Роналдо - по прякор O Fenômeno - се смята за един от най-великите футболисти на всички времена и спечели Световната купа два пъти с Бразилия. Той също е играч, с когото Ендрик е правил сравнения поради техния стил на игра.

„Чувството е уникално. Все още го обработвам“, каза след това Ендрик пред бразилската телевизия Globo, според Reuters. „Не съм много плач, сдържам се, но това е нещо уникално и съм много щастлив.“

Endrick е най-новият продукт в дългата поредица от бразилски таланти и е сочен за върха на играта.

Испанският гигант Реал Мадрид обяви през декември 2022 г., че е постигнал споразумение с Ендрик да се присъедини към клуба, когато той навърши 18 години през юли тази година в сделка на стойност 70 милиона евро (74,77 милиона долара).

Той проби в бразилския Палмейрас, като игра само 307 старши минути, преди да подпише с Реал Мадрид, и продължи да играе за клуба от Сао Пауло, докато чака да се премести в Испания.

Ендрик стана най-младият играч, дебютирал и вкарал гол за Палмейрас, както и единственият играч в клубната история, който е печелил трофеи на всяка възраст.

Неговите хващащи окото изпълнения му донесоха първа повиквателна за националния отбор на Бразилия през ноември миналата година, а участието в събота вече беше третата му игра за отбора.

„На стадиона, където Пеле така и не успя да играе... Ендрик с първия си международен гол и победен гол срещу Англия“, каза южноамериканският футболен експерт Тим ​​Викъри пред BBC Radio 5 Live след това.

„Той излиза от терена и говори с бразилските медии за Боби Чарлтън. Детето е чудо.”

Голът на Ендрик срещу Англия също беше важен, като донесе първата победа на новия бразилски мениджър Доривал Джуниор в дебюта му в ролята.

Доривал Жуниор даде пет дебюта на играчи в стартовите си 11 и неговият отбор създаде най-добрите положения през целия мач, като Лукас Пакета уцели гредата в 35-ата минута.

Източник: cnn.com