Челси оцеля след късна битка, за да победи Лутън в трилър
Breaking News | 2023-12-30 | 17:49:50

Челси оцеля след енергична късна битка на Лутън, за да спечели драматичен мач с 3-2 на Kenilworth Road и да прекрати поредицата си от четири загуби далеч от дома.

Отборът на Маурисио Почетино изглеждаше, че върви към първа победа като гост от началото на ноември благодарение на два гола на Коул Палмър – вторият му сензационен резултат от индивидуално умение – и един на Нони Мадуеке, който отбеляза за втори път от два мачове, когато гостите поведоха с 3-0.

Но това пространство за дишане беше изсмукано от Лутън по време на френетични последни 10 минути, когато първо Рос Баркли, а след това Илайджа Адебайо удариха, за да предложат на своите привърженици надежда за грандиозно възстановяване.

И все пак Челси издържаха нервите си, като спечелиха поредни победи в лигата само за втори път под ръководството на Почетино.

Те бяха повели след 12 минути и това беше подарък от Лутън.

Първо, защитата беше хваната от терена и позволи на Николас Джаксън да нахлуе отляво и да пробие към вратата. Усилието му беше спасено добре от краката на Томас Камински и топката падна в краката на Иса Каборе, който вместо да изчисти линиите си, пусна необясним пас право към дебнещия Палмър, който тъч и го вкара.

Лутън погледна към Баркли, бившия играч на Челси, за отговор и той почти го даде почти мигновено, нанасяйки пряк свободен удар от 20 ярда, който се изви около стената и изчисти гредата на сантиметри.

Челси беше в най-лошата си серия от поражения като гост в лигата от 23 години, докато Лутън току-що записа последователни победи в най-високия дивизион за първи път този сезон. И все пак през първото полувреме гостите представляваха много по-ясна заплаха, атакувайки с директност, която често липсваше на пътя.

След 37 минути те стигнаха до втория си гол и Мадуеке беше току-що отбелязал победителя срещу Кристъл Палас в сряда, който го получи.

Топката беше прехвърлена от левия фланг надясно чрез Палмър, играещ в ролята номер 10. Той го прехвърли отново към Мадуеке, чийто път към гола беше препречен от Амари Бел. Капитанът на Лутън се отдръпна, насърчавайки крилото на Челси да избяга извън него и да намери място, за да бутне топката високо в близката греда в горния ъгъл.

Ключовите креативни точки на Лутън, Баркли и Андрос Таунсенд, бяха до голяма степен анулиран от решителния натиск и натиска на Челси.

Палмър лесно се върна в ролята си на основен атакуващ изход на гостите, след като изтърпя наказание от един мач, докато Джаксън и Армандо Броя бяха оживени, а Мало Густо изглеждаше все по- способен заместник на контузения Рийс Джеймс на десния бек.

Третият гол, когато дойде в 70-та минута, беше напълно заслужен.

Джаксън беше умен и силен в средата на терена, за да се отдръпне от негов човек и изигра ранна топка през средата към Палмър. Камински се втурна да го пресрещне, но когато Палмър стигна до него, той надхитри вратаря на Лутън с най-ловкото превъртане на топката под шиповете си, настани покриващия Алберт Самби Локонга и чукна в третия удар на Челси.

Адебайо си помисли той си върна един, когато засече с глава центриране на Алфи Даути, но VAR откри засада срещу крилото, преди Адебайо да даде следващия си шанс срещу гредата.

В Лутън имаше живот и те го доказаха с два голове за седем минути, за да шокира Челси.

Първо Баркли стреля с глава от корнер, което изглеждаше утешително, след което Адебайо реагира най-бързо, за да завърти топката, след като Джордже Петрович спаси от Даути.

Лутън натискаше и натискаше в последните минути, но решителният Челси устоя.