Челси успя да победи Брайтън, въпреки че игра второто полувреме с 10 играчи
Breaking News | 2023-12-03 | 19:36:04

Челси изигра цялото второ полувреме с 10 играчи, като се вкопчи в победата над Брайтън с 3-2 след напрегнат финал на Стамфорд Бридж.

Отборът на Маурисио Почетино вече имаше два напред благодарение на головите удари на Енцо Фернандес и Леви Колуил, когато на Конър Галахър беше показан втори жълт картон за фаулиране на Били Гилмор в добавеното време в края на първото полувреме.

Мигове преди изгонването на Галахър, Факундо Буонаноте върна Брайтън в резултата при 2-1 с удар в гредата и сцената изглеждаше подготвена за ответен удар от страна на гостите.

Вместо това Челси поднови атаката си, Фернандес реализира от точката в средата на второто полувреме, след като отличният Михайло Мудрик беше фаулиран.

Жоао Педро излезе скамейката, за да върне гол с глава в началото на дългия период от добавеното време, преди Челси да оцелее след дузпа за възможна игра с ръка срещу Колуил с почти последното действие на мача.

Това беше явна победа на Почетино екип. Не само, че това беше първа победа в лигата от шест опита срещу Брайтън, тя дойде, след като техният капитан беше изгонен след 45 минути и с безспорно най-добрия им играч този сезон Коул Палмър, който започна мача на пейката, претърпя удар в тренировката в събота, което означава, че той беше готов само за да се появи само след като отборът му водеше с 3-1.

Началният гол дойде след добра работа от заменения на Палмър Мудрик, който пое високо, заобикалящо подаване добре с гърди и центрира хитро, за да спечели корнер. След получената топка, Беноа Бадиашиле показа баланс и уравновесеност, за да поеме контрола на задната греда и закачи топка в наказателното поле от шест ярда, от което Фернандес се издигна и отбеляза първия си гол във Висшата лига.

Игор Хулио трябваше да бъде нащрек с плъзгащо се захващане, за да предотврати сигурен гол за Николас Джаксън, но след като защитникът мушна топката назад за нов корнер, Брайтън отново беше хванат с почти идентична рутина.

Този път Джаксън поддържаше движението живо на задната греда, пращайки топката обратно в средата и върху главата на Колуил, който въпреки смелото усилие на Гилмор да закачи топката обратно зад линията нямаше да му бъде отказан първият гол за Челси.

Мудрик изглеждаше толкова уверен, колкото е бил в синьото на Челси и почти стигна до три пъти преди полувремето, побеждавайки Джоел Велтман на обрата с ослепително първо докосване в халфовата линия и прокарване в сърцето на Брайтън, само за да види как неговият шипкащ удар от 30 ярда прелетя на сантиметри покрай гредата.

Вместо това Брайтън беше чиято полза се обърна преди почивката. Първо, най-готиният удар на Буонаноте намали наполовина изоставането, като аржентинецът удря топката в далечната греда с левия си крак, след като Саймън Адингра и Адам Лалана се обединиха, за да го извадят.

— ФК Челси (@ChelseaFC) 3 декември 2023 г.

След това в добавеното време в края на полувремето, по-сериозен неуспех за Почетино, неговият капитан Галахър показа втори жълт картон за късно вкарване на Гилмор и Челси ще играе вторите 45 минути с 10 човека.

Брайтън излезе решен да направи численото си предимство зачетно. Адингра беше все по-голяма заплаха, играейки високо отляво, най-забележително в 55-ата минута, когато центрира за Лалана, който тъч и хвърли на косъм.

Роберто Де Зерби залагаше, правейки четири смени наведнъж, докато Почетино гледаше към изтощената си резервна скамейка и подготвяше Палмър.

Въпреки това, преди назначеният от Челси изпълнител на дузпа да излезе на терена, брилянтният Мудрик спечели точен удар, изпреварвайки наскоро пристигналия Джеймс Милнър, преди да бъде изправен пред земята. Беше необходима VAR проверка край терена, за да може реферът Крейг Поусън да обади, а Фернандес показа собствените си качества от 12 ярда за 3-1.

Десет минути добавено време бяха обявени до момента, когато резервата Педро се издигна, за да хвърли удар с глава през вратата и в далечната греда, за да даде надежда на Брайтън.

След това при смъртта, Поусън беше извикан на терена още веднъж, за да отсъди за игра с ръка срещу Колуил.

Доказателствата изглежда показват, че топката удря лицето на защитника, когато Стамфорд Бридж въздъхна с колективно облекчение.