Челси засили европейските надежди и нанесе огромен удар на Шпорите в челната четворка - 5 точки за разговори
The Mirror | 2024-05-02 | 22:45:50

Челси нанесе огромен удар на надеждите на Тотнъм за Шампионска лига и увеличи собствените си шансове да завършат в Европа с победа с 2-0 на Стамфорд Бридж .

В стремежа си да върнат заявката си за първите шест, след като не успяха да спечелят последните си два мача, сините започнаха отпред и почти поведоха в първите пет минути. Въпреки това, отличната защита на Мики ван де Вен попречи на гола на Николас Джаксън да се промъкне.

Това беше положително начало от страна на Маурисио Почетино и те откриха резултата в средата на първото полувреме, когато Тревър Чалоба отбеляза с глава Свободен удар на Конър Галахър.

Тотнъм се подобри в началото на второто полувреме и изглеждаше по-добре, след като Анже Постекоглу направи три смени, но задачата им да се върнат в мача стана много по-трудна, когато Челси удвои преднината си. В 72-ата минута Николас Джаксън вкара с глава, за да постави отбора си по пътя към така необходимата победа.

Ето пет теми за разговор...

Рядък удар на Чалоба

След като започнаха ярко мача, Челси заслужено откри резултата в средата на първото полувреме. Конър Галахър изпълни страхотен пряк свободен удар към задната греда, който беше посрещнат от главата на Чалоба, който насочи топката обратно през вратата и в далечния горен ъгъл.

Това беше добър удар с глава на 24-годишния футболист, който трябваше да изчака около ЧЕТИРИ минути за официалното отбелязване на гола след продължителна проверка на ВАР, докато проверяваха за засада и фаул при изграждането нагоре. Независимо от това, след като беше присъдено, Чалоба можеше да отпразнува подобаващо първия си гол от март 2022 г.

Чалоба претърпя забележителен обрат, за да спаси кариерата си в Челси през последните няколко месеца. Бившият нает от Ипсуич не беше играл за Маурисио Почетино до февруари, но оттогава започна шест от последните им девет мача в лигата, за да стане жизненоважен член на отбора.

Ядосан Постекоглу

Но преди почивката Постекоглу изглеждаше разочарован. Той беше видян да крещи инструкции на играчите си и да не изглежда особено впечатлен от дуото в полузащитата Папе Матар Сар и Ив Бисума. Австралиецът сякаш получи лека реакция, тъй като Спърс се подобриха с напредването на полувремето.

Поредицата на Палмър приключи

Коул Палмър свикна да бележи на Стамфорд Бридж напоследък. В действителност, 21-годишният футболист бе намерил вратата в последните си седем изяви във Висшата лига у дома, датиращи от победата над Брайтън в началото на декември. Тази впечатляваща серия обаче приключи срещу Спърс.

Въпреки че Палмър не вкара, той изигра ключова роля при втория им гол. Английският национал изпълни пряк свободен удар от около 25 ярда, който се разби в долната част на напречната греда, преди Джаксън да засече отбитата топка. Въпреки това Палмър вече има 20 гола и 10 асистенции този сезон.

Мадисън отпадна

След като се бореше за форма и директно допринесе само за три гола в последните си 12 изяви, откакто се възстанови от контузия, Джеймс Мадисън беше оставен извън стартовите 11 срещу Челси. Това е първият път, когато Мадисън беше назначен на резервната скамейка за мач от Висшата лига след преминаването му в Тотнъм.

Докато Тотнъм се бореше, Мадисън влезе като резерва през второто полувреме в 63-ата минута. Той замени Sarr и зае естествената си позиция номер 10, докато Postecoglou разбърква пакета си. Въпреки яркия старт след влизането си, Мадисън не успя да вдъхнови завръщане на Спърс.

Къде остават и двата отбора

След като взеха само една точка от последните си два мача, Челси върна европейската си заявка на пътя. Победата за "сините" ги издига над Уест Хям на осмо място, с две точки изоставане от седмия Нюкасъл и само три зад Манчестър Юнайтед на шесто място с четири мача преди края.

Що се отнася до Тотнъм, мястото в Шампионската лига за следващия сезон изглежда им се изплъзва от пръстите. В сряда беше потвърдено, че няма да има допълнително място в състезанието за Англия, което означава, че само обичайните първите четирима ще играят в елитния клубен турнир на Европа през следващия сезон. Поражението за Спърс ги оставя на пето място, на седем точки зад четвъртия Астън Вила с мач повече.