Червеният картон на Янг Хюн-джун се оказа скъп, след като Селтик падна на Хартс
Breaking News | 2024-03-03 | 17:16:20

Хартс спечелиха от ранния червен картон на Ян Хюн-джун, за да нанесат второ поражение с 2-0 на преследващия титлата Селтик в рамките на три месеца през пълен с инциденти двубой в Премиършип в Тайнкасъл.

Обръчите пристигнаха в Единбург, знаейки, че победа щеше да ги върне на върха в лигата, след като градските съперници Рейнджърс претърпяха изненадваща загуба с 2-1 у дома от Motherwell предишния ден.

Но надеждите им за постигане на това постижение бяха силно подкопани по време на драматичния начален четвърт час, в който техният нападател Адам Айда спаси дузпа от Зандер Кларк и след това Янг видя червено за опасно голямо предизвикателство срещу Алекс Кокрейн.

Хъртс – които победиха отбора на Брендън Роджърс в Глазгоу в средата на декември – се възползваха напълно от допълнителния човек, тъй като Хорхе Грант отбеляза дузпа късно през първото полувреме преди Лорънс Шанкланд вкара 27-ия си гол за сезона в ден, когато мениджърът на Шотландия Стив Кларк и асистентът Джон Карвър гледаха от трибуната на Тайнкасъл.

Победата изведе Jambos с 13 точки на трето място.

Хъртс направи четири промени в отбора, който започна равенството 1-1 в сряда срещу градския съперник Хибърниън, като Тоби Сибик, Декстър Лембикиса, Грант и Бени Банингайм замениха Франки Кент, Натаниел Аткинсън, Ками Девлин и Кенет Варгас.

Имаше една принудителна промяна в отбора на Селтик, която започна със 7-1 унищожаването на Дънди в средата на седмицата, тъй като капитанът Калъм Макгрегър пропусна с проблем с Ахилеса. Неговото място в халфовата линия беше заето от Пауло Бернардо.

Хартс направиха блестящ старт и имаха добър шанс в осмата минута, когато центриране на Шанкланд отдясно извади Кокрейн точно в наказателното поле, но лявото крило -back изстреля напълно грешно и го простреля доста встрани.

След това дойдоха няколко страхотни момента в бърза последователност, в които Селтик позволи на играта да се завърти силно в полза на домакините.

Обръчите получиха дузпа в 11-ата минута, когато се смяташе, че Кокрейн фаулира Янг, но Айда видя неговия нисък точен удар, спасен от краката на Кларк, друг играч на Хартс, който искаше да впечатли ръководството на Шотландия в преднината - до Европейското първенство това лято.

Янг и Кокрейн отново бяха въвлечени в следващата голяма възпламенителна точка само няколко минути по-късно, когато корейският полузащитник улови англичанина в лицето с високо вдигнат крак.

Реферът Дон Робъртсън първоначално извади картон на играча на Селтик, но след това го подобри до червен картон, след като беше посъветван от VAR Джон Бийтън да прегледа инцидента на монитора край терена.

Този драматичен обрат на събитията разбуни домакините подкрепа и остави отбора на Роджърс пред огромна задача в стремежа си да се завърне на върха в лигата.

Въпреки че имаше човек по-малко, Селтик успя да вкара топката в мрежата в 22-ата минута, когато Бернардо изстреля ниско ъглов удар мина встрани от двете греди, но флагът моментално се вдигна, за да прекъсне празненствата, с Айда в засада в преднината.

Хъртс усетиха шанса си за победа обаче и Алън Форест вкара с глава от Центриране на Лембикиса в 27-ата минута, преди Шанкланд да бъде отказан от брилянтното предизвикателство за спасяване на гол на Лиъм Скейлс.

Друго голямо обаждане отиде по пътя на Хартс в 40-ата минута, когато – след дълъг преглед на VAR – те получиха награда дузпа, след като топката падна върху ръката на Томоки Ивата, когато той се надигна сред група от тела, за да се опита да изкара топката с глава от наказателното поле. Грант запази хладнокръвие, за да прати Джо Харт по грешната посока.

Хартс смятаха, че са удвоили преднината си в добавеното време на първото полувреме, когато Шанкланд отбеляза удар от нисък ъгъл от осем ярда, след като беше подаден от Форест пас, но голът в крайна сметка беше отменен поради засада след продължителна проверка на VAR.

Селтик пусна Киого Фурухаши на мястото на Бернардо за началото на второто полувреме. Но Обръчите се оказаха двама по-малко в 56-ата минута, когато Шанкланд отбеляза клиничен нисък удар от 15 ярда, след като съотборникът му Калем Нювенхоф се подхлъзна, докато нанасяше удар и неволно бутна топката обратно на пътя на нападателя с помощта на отблъсна левия защитник на Селтик Грег Тейлър.

Гостите не успяха да отговорят и Хартс постигнаха победа по впечатляващ начин, предизвиквайки ликуващи сцени на пълен работен ден в Тайнкасъл.