Дарвин Нунес вкара забележителни голове, когато Ливърпул пое контрола над Спарта Прага
Breaking News | 2024-03-07 | 22:33:05

Дарвин Нунес вкара 1000-ия гол от управлението на Юрген Клоп в комфортната победа на Ливърпул с 5-1 в Лига Европа над Спарта Прага, но това не беше идеалното загряване в неделния сблъсък за титлата с Манчестър Сити след нов удар от контузия.

Уругвайският национал завърши равенството в първия мач от 1/8-финалите с още един на полувремето, но това беше първият му в 25-ия минута, което беше изключително важно – и не само заради забележителността, която доведе.

Ливърпул беше под продължителен период на натиск, след като Алексис Мак Алистър пое дузпите от Нунес след провала му срещу Челси през януари, ги беше поставил напред.

Може би подтикнат от онзи пренебрежителен Нунес – от нищото, както често е неговата склонност – намесен от остана, за да нанесе брилянтен поглъщащ удар от 25 ярда над вратаря Питър Виндал.

Вторият му ефект дойде, когато Мак Алистър, с глава и рамене над всички останали в притежание, игра превъзходна топка над горната част, която неговият колега Юг Американец прехвърли Виндал и влезе в далечната греда.

Луис Диас вкара четвърти, а Клоп дори си позволи лукса да даде така необходимите минути на халфа Доминик Собошлай – който вкара пети – и нападателя Мохамед Салах на своя се завръща, за да ги настрои за уикенда, но загубата на централния защитник Ибрахима Конате поради контузия е друго нежелано главоболие.

Пропастта в класа по отношение на завършването беше очевидна, тъй като Спарта беше непобедена у дома през целия сезон , пропиля редица шансове, които можеха да направят това много по-трудно, докато Ливърпул беше клиничен и имаше много резерви.

Когато двете страни се срещнаха за последен път през 2011 г., отборът на Кени Далглиш игра със задна петица – което включваше такива светила като Дани Уилсън и Сотирос Киргиакос – с Дейвид Нгог начело.

Подобрението през 2024 г. беше доста значително, въпреки че Клоп направи три промени от последната победа в Нотингам Форест с Джарел Куансах, Уатару Ендо и Нунес влезе и постави Салах на пейката, след като се възстанови от мускулна контузия, която го беше ограничила до едно 46-минутно появяване като резерва, откакто получи контузия на Купата на Африканските нации в средата на януари.

Бяха им нужни само шест минути, за да отбележат гол, тъй като защитникът Асгер Соренсен закъсня с малка част от опита си да спечели топката, докато Мак Алистър нахлу от халфовата линия на пресата.

При отсъствието на Салах аржентинският национал реализира деветия си точен удар от 10 опита за английски клубове, след като преди това вкара осем за Брайтън.

Отговорът на Спарта беше незабавен и продължителен, като Лукас Хараслин също отбеляза своя удар близо до Каоимхин Келехер само с вратаря, който трябваше да победи, но все още имаше нужда от Джо Гомес да изчисти акробатично от линията.

Конате блокира удара на Анджело Пресиадо и след това Келехер преобърна, когато ударът с глава на еквадореца беше подпомогнат – но просто когато натискът достигна връхната си точка, Ливърпул счупи оковите и Нунес удвои предимството си в истински индивидуален стил.

Въпреки това, смелият подход на Спарта да държи трима играчи високо през цялото време, успя да причини проблеми.

Ян Кухта се обърна, преди Келехер да парира изстрела му на пътя на Велико Бирманчевич на шест ярда, но неговият завършек беше по-подходящ за цирка, разположен от другата страна на пътя от стадиона, когато той стреля встрани от отворената врата, след като ритна топката срещу изправения му крак.