Деклан Райс спечели драматична последна победа за Арсенал в Лутън
Breaking News | 2023-12-06 | 06:52:03

Деклан Райс отбеляза последна победа, за да уреди трилър със седем гола в Лутън, спестявайки изчервяването на вратаря Дейвид Рая, за да изпрати Арсенал с пет точки напред в на върха на Висшата лига.

Лутън изглеждаше на път да постигне напълно заслужено равенство, след като две грешки на Рая ги накараха да попаднат в предната част – само за да може артилеристите да се съберат и да спечелят с 4-3 на смъртта.

Рая прегърна Райс при свирката на крайния ден, след като Кай Хаверц по-рано изравни посетителите в това, което се оказа вълнуващо състезание на Kenilworth Road.

Гостите водеха с 2-1 на полувремето, когато Габриел Мартинели и Габриел Жезус отбелязаха от двете страни на Габриел Ошо, изравнителен гол.

Рая, чиято роля като Артета номер едно продължава да бъде в светлината на прожекторите с Арън Рамсдейл, който топли резервната скамейка, след което подари два гола на Лутън в рамките на осем минути, когато Илайджа Адебайо и Рос Баркли обърнаха мача с главата надолу.

Хаверц изглежда спасиха точка за Арсенал, но те продължиха до последното и лятното подписване за £105 милиона Райс кимна в отлично центриране на Мартин Одегаард, за да завърши победата.

Изглежда, че е прекарал повече време на гърба си, отколкото на топката, Мартинели смълча шумната домакинска публика с първия гол.

Лутън беше започнал агресивно, но изигра ролята си в изоставането, след като ударът на Амари Бел беше изведен от Томас Камински за хвърляне. Хесус бързо се отдалечи от целта, за да намери Букайо Сака, който подаде топката на Мартинели, за да успее да успее с първия им опит към вратата.

Феновете на домакините обаче нямаше да останат тихи дълго, както Ошо лесно се отдалечи от вниманието на Мартинели, за да успее да засече ъглов удар на Алфи Даути пет минути по-късно.

В това, което се оказа смесено от първото полувреме за Мартинели, той почти върна Арсенал в предни позиции след половин час, след като беше подхлъзнат от Исус, но опитът му беше превъзходно спрян от Камински.

Вратарят на Хетърс отново беше на разположение скоро след това, за да отблъсне удара на Сака, след като нападателят на Англия влезе с лекота.

Лутън обаче не успя да стигне до почивката на полувремето при равни условия, тъй като Бен Уайт изправи центриране към задната греда, където Исус вкара с глава от близко разстояние.

По-малко. повече от пет минути след подновяването на играта обаче домакините изравниха за втори път, след като Адебайо се издигна с глава в още един корнер на Даути, а Рая излезе от линията му и не стигна до топката.

Покривът падна от Кенилуърт. Път, когато Лутън удари челото за първи път скоро след това, Рая отново беше виновна, тъй като опитните глави на Роб Едуардс се комбинираха с Андрос Таунсенд, подаващ Баркли, чийто нисък удар се изви под испанския вратар.

Всички Лутън тежката работа беше отменена само три минути по-късно, когато този път Арсенал изравни, Хаверц завърши след дълга топка, насочена на пътя му от Хесус.

Артилеристите искаха дузпа, след като Сака беше предизвикан в наказателното поле от Ошо и Габриел Магалаес падна, докато се блъскаше за центриране, но реферът Сам Барът посочи корнер след проверка на VAR.

Арсенал настояваше за късен победител и Камински обърна удар с глава на Хаверц при край на хлъзгав ход.

Райс в крайна сметка щеше да направи разликата, тъй като Арсенал беше търпелив в натрупването си, Одегаард разменяше пасове със заместник Александър Зинченко, преди да премине, за да може Райс да се прибере.