Джоузеф Нюгардън печели Индианаполис 500 за втора поредна година след екстремни забавяния във времето
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-05-27 | 02:10:43

Йозеф Нюгардън спечели Индианаполис 500 в неделя за втора поредна година в състезание, което започна с четири часа закъснение поради екстремното време.

„Толкова се гордея с отбора. Те го смачкаха. Искам да кажа, смачках го. Дойдоха тук с най-бързите коли. Отработихме опашките си“, каза Нюгардън пред NBC за състезанието.

Инди 500, едно от най-престижните и дългоочаквани събития от календара на моторните спортове, започна четири часа късно в неделя следобед, след като екстремното време накара организаторите да прекратят празненствата преди състезанието, да евакуират феновете от трибуните и да изчакат дъждът да премине и пистата да се изсуши.

Първоначално състезанието трябваше да започне в 12:45 часа. ET, но организаторите на състезанието обявиха, че стартът е отложен „предвид близостта на мълнията“. След като дъждът спря и усилията за изсушаване на пистата приключиха, състезанието най-накрая започна около 16:45.

Това е 108-ото издание на Indy 500, известно като „Най-великият спектакъл в състезанията“. Част от серията IndyCar, талантлива група от 33 пилоти ще измине 200 обиколки и 500 мили около овала на пистата Indianapolis Motor Speedway в най-добрия тест за скорост и издръжливост.

За шофьорите това е голямото. Шансът да запишете името си в историческите книги, възможността да участвате в емблематични традиции – целуване на тухлите на стартовата/финалната линия и празнуване с бутилка мляко след победа в състезанието.

„Това е най-голямото спортно събитие в света, нали?“ Британската пилотка Катрин Леге каза пред Дон Ридел от CNN Sport преди миналогодишното състезание. „Цялото място просто има това усещане, тази личност, която придобива и когато е пълно с фенове, това е просто най-невероятното усещане, сякаш има почти пулс.“

Пистата – известна като „Тухларната“ поради факта, че пистата първоначално е била павирана с тухли, а не с асфалт – има уникална аура.

„Индианаполис е за енергията“, каза победителят от 2023 г. Йозеф Нюгардън пред NBC. „Говориш с всеки, който е бил на Инди 500 или знае какво е – това е енергия, която не се повтаря никъде другаде по света.“

Как да гледате

Инди 500 се излъчва на живо по NBC и стрийминг услугата Peacock.

Международните зрители също ще могат да бъдат в крак с действието, а пълен списък на излъчващите оператори е достъпен тук. Тези, които искат да гледат състезанието в страни без достъп до договори за излъчване на IndyCar, имат опцията да го проследят в INDYCAR LIVE – абонаментна услуга за стрийминг на сериала.

Състезанието обикновено не се излъчва в Централна Индиана поради телевизионно затъмнение, което има за цел да насърчи жителите да купуват билети и да се отправят към пистата. Въпреки това прекъсването на тока беше отменено в неделя следобед поради бурята, според публикация на X от служители на пистата.

Инди 500 редовно споделя дата с известната Гран При на Монако, известно като „перлата в короната“ на календара на Формула 1. По-рано в неделя героят от родния град Шарл Льоклер спечели състезанието по улиците на Монте Карло за първи път.

Измитане на преден ред

Само за втори път в историята на състезанието един отбор блокира целия първи ред.

Скот Маклафлин от Team Penske зае полпозишън за състезанието, като постави най-бързата средна поул скорост за четири обиколки в легендарната история на Indy 500 от 234.220 mph.

Австралийският пилот и победител от 2018 ‘500 Уил Пауър го последва със средна скорост от 233,917 мили в час, докато двукратният шампион на IndyCar Нюгардън се класира трети, след като пилотите на Team Penske завършиха удар на предния ред.

Team Penske беше и първият отбор, постигнал това постижение, като го направи през 1988 г., и държи рекорда за най-много полета на Indy 500 с 19. Отборът е собственост и се председателства от Robert Penske, който също притежава Indianapolis Motor Speedway и серията IndyCar себе си.

Това беше първият пол на Маклафлин от ‘500, след като постигна най-добра квалификационна позиция от 14-то място миналата година.

„Добре дошли на партито“, каза новозеландецът според официалния сайт на състезанието. „Pennzoil Chevy беше нереален. Има толкова много гордост, че можеш да го направиш. Работя усилено. Инди не беше мил с мен и голяма част от това беше моя заслуга. Трябва да работя върху нещата. Това е първата стъпка. The Thirsty 3's, скъпа, идваме.

Шофьорите, задвижвани от Chevrolet, се класираха в първите осем позиции в категорията от 33 автомобила.

Нюгардън се стреми да стане едва шестият пилот, който печели последователни състезания в Индианаполис и първият от Хелио Кастроневес (който се класира 20-ти за тазгодишното състезание) през 2002 г.

500 + 600

Лидерът по точки в NASCAR Cup Kyle Larson се опитва да кара Indy 500 и Coca-Cola 600 в един и същи ден. Въпреки забавянето на дъжда, Ларсън все още беше на пистата в Индианаполис, когато състезанието започна, така че няма да може да бяга всяка обиколка на състезанието НАСКАР.

Американецът ще направи своя дебют в състезанието IndyCar този уикенд. Влязъл като пилот на Arrow McLaren, той се класира на впечатляващо пето място и има шанс да спечели ‘500 като новобранец.

След като кара в Indy 500, Ларсън ще се отправи към пистата Charlotte Motor Speedway в Северна Каролина в опит да завърши две големи състезания в моторните спортове в един и същи ден, въпреки че ще трябва да поеме поста от друг пилот, който ще заеме неговото място за старта от 600. Зеленото знаме за състезанието НАСКАР е насрочено за 18 часа. ЕТ.

Източник: cnn.com