Дубълът на Ерлинг Хааланд поставя Ман Сити в контрол над съдбата за титлата
Breaking News | 2024-05-14 | 00:16:50

Манчестър Сити стигна до само един мач, за да стане шампион, след като дупката на Ерлинг Хааланд им донесе победа с 2-0 над Тотнъм във Висшата лига.

Гол на Хааланд в 51-ата минута и дузпа в добавеното време – мигове след като резервният вратар Стефан Ортега спаси брилянтно от Сон Хюн-мин – върнаха Сити на върха в таблицата на Тотнъм Хотспър Стейдиъм преди последния им мач срещу Уест Хям в неделя .

Съперникът за титлата Арсенал, който е на две точки зад Сити с 86 точки с по-добра голова разлика, се нуждаеше отборът на Пеп Гуардиола да загуби точки, ако искаше съдбата на титлата да бъде в ръцете им този уикенд.

ОГРОМНА победа за @ManCity, който заема първо място в таблицата на Висшата лига в последния ден от сезона!#TOTMCIpic .twitter.com/k4EcZqHDb1

— Висшата лига (@premierleague) 14 май 2024 г.

Арсенал победи Манчестър Юнайтед в техният 37-и мач и сега приемат Евертън на стадион Емирейтс в последния ден.

Сити започнаха на заден крак, докато успяха да издържат нервите на потенциално определящ титлата повод в северен Лондон. Ниско центриране на Бренън Джонсън бе ударено за първи път от Родриго Бентанкур в ранните минути, когато Едерсън се преобърна, за да спаси сомнамбулската си задна четворка.

Само победа щеше да е от полза за Сити, ако искаха да се върнат на върха преди последния ден и Фил Фодън разбра задачата, тъй като почти даде преднина на отбора си.

Английският национал се възползва от подаръка от нарязаното изчистване на Пиер-Емил Ходжберг, което му даде шанс да завърши на воле, но Гулиелмо Викарио се разпръсна, за да му попречи от вътрешността на зоната.

Гуардиола беше по-оживен от обикновено на тъчлинията, докато отборът му се бореше да наложи себе си.

Рубен Диас имаше небрежно владеене на топката няколко пъти, Кевин Де Бройне бе белязан от играта и своенравен опит на Йоско Гвардиол в 39-ата минута беше всичко, което бяха събрали след златния гол на Фодън възможност.

De Bruyne обаче отговори добре след почивката. Той принуди още едно спасяване на Викарио, преди белгийският национал да играе важна роля в натрупването на откриването на Сити в 51-ата минута.

Халфът се припокри в джоб на пространството, което му позволи да избере Хааланд за обикновен тап-ин от вътрешността на зоната от шест ярда.

Голът беше приветстван с възгласи и скандирания „Гледаш ли Арсенал“ от частта за домакините, тъй като голът накърни шансовете на съперниците на Спърс за първа титла от 2004 г.

Ederson получи удар в главата при сблъсък с Cristian Romero и скоро беше заменен от Ortega. Бразилецът, подобно на Родриго Бентанкур от Тотнъм преди него, реагира гневно на тъчлинията, след като беше изтеглен.

Не след дълго вторият страж на Сити беше извикан, когато Спърс увеличиха натиска.

Деян Кулушевски се възползва от щастлив рикошет срещу Мануел Аканджи и пробитите усилия на крилото бяха спряни от Ортега, който успя да затвори краката си, за да задържи отбора си напред и на на върха на таблицата.

Хероизмът на Ортега продължи в 86-ата минута, когато Аканджи загуби топката при владение, позволявайки на Сон да излезе един на един. Германският вратар стоеше силен, като извади здрав крак, за да откаже капитана на Спърс.

Заместникът Джереми Доку проби на контра и купи дузпа от Ромеро. Хааланд беше очевидният играч и голмайсторът на Висшата лига разби усилията си в горния ляв ъгъл, за да потвърди победата с 2-0.