Ерлинг Хааланд постави Ман Сити на ръба на титлата, след като оцеля в страха на Тотнъм - 6 точки за говорене
The Mirror | 2024-05-14 | 23:26:51

Манчестър Сити има една ръка за трофея във Висшата лига, след като двубой на Ерлинг Хааланд срещу Тотнъм ги постави на ръба на четири поредни .

Попаденията на Хааланд през второто полувреме върнаха Сити на върха на таблицата с две точки разлика един мач преди края, оставяйки съперника за титлата Арсенал да се надява на чудо в последния ден. Не беше лесно за отбора на Пеп Гуардиола обаче, тъй като тяхното "небрежно" представяне през първото полувреме даде надежда на "топчиите" да разстроят любезното съдействие на горчивите си съперници от северен Лондон.

Шпорите имаха шансове да ги накажат, също, с острата от вина възможност на Son Heung-min в заключителните етапи изглежда вероятно да преследва феновете на Арсенал години наред. Сити никога не бе печелил или дори вкарвал гол в мач от Висшата лига на новия терен на Тотнъм, но този път Гуардиола и колега свършиха работата.

Ето шест точки за разговор от стадион Тотнъм Хотспър.

1. Викарио щади изчервяването на Хойберг

Ако сте били в социалните медии тази седмица, може би сте видели няколко шеги за защитници на Спърс, които си отбелязват автоголове или правят комедийни грешки, за да подарят гол на Сити. Е, след 16 минути на часовника Пиер-Емил Хойберг почти се включи в компилация от футболни забавления.

След като Тотнъм даде топката в средата на терена и централният защитник Кристиан Ромеро не успя да изчисти, Хойберг нанесе удар. топката в собственото му наказателно поле попадна във Фил Фодън, който изглеждаше сигурен, че ще открие резултата. Вместо това неговият добър удар беше превъзходно блокиран от протегнатата ръка на Гулиелмо Викарио.

Сити получиха много радост от смелия подход на Спърс, като по-специално Кайл Уокър получи много възможности по десния фланг срещу левия бек Мики ван де Вен. Страната на Анж Постекоглу не се подреди с аут-и-аут нападател, с различни двойки халфове, които се въртяха в ролите нападатели.

2. „Помия“ Сити

Толкова често Сити влиза в игра под високо напрежение и напомня на всички защо са били глупави да се съмняват в тях на първо място. Когато Фодън тества Викарио, имаше чувството, че гостите ще отбележат начален гол преди полувремето.

Сити обаче се влоши през началните 45 минути, толкова много, че Гари Невил обяви по Sky Sports коментар: "Толкова е зле, колкото са играли." Родри, Бернардо Силва и Кевин Де Бройне бяха под нивото, а Пеп Гуардиола беше видимо стресиран на тъчлинията, отпускайки се на стола си.

Най-добрият шанс за тях на Фодън дойде, когато английският национал се превърна в доставчик и чипна центрира към Ерлинг Хааланд, чийто нисък удар беше блокиран от Ван де Вен. Бернардо беше в последващия удар и ударът му беше блокиран от главата на непокорния Раду Драгушин.

Повторенията показаха, че Фодън можеше да бъде в засада при натрупването, но въпреки това това беше знак че Сити беше извън него. Нямаше дори никакво добавено време в края на първото полувреме, което се случва за първи път в мач този сезон във Висшата лига.

3. Хааланд разваля авантюрата

След четири мача и половина, изпълнени с разочарование, Ман Сити най-накрая вкара гол във Висшата лига на стадион Тотнъм Хотспър. Сити се оживи след почивката на полувремето и когато Фодън победи Ромеро с 50-50 и нахлу по брилянтен начин по левия фланг, Хааланд и Де Бройне чакаха.

Първоначално нито един от двамата не хвана топката, но когато Бернардо се подхлъзна в Де Бройне, всичко, което белгиецът трябваше да направи, беше да прехвърли топката през вратата и да намери Хааланд за вкарване. Гостът избухна в екстаз, фентъзи футболните мениджъри въздъхнаха с облекчение и Сити се върна на върха на таблицата.

„Стани, ако мразиш Арсенал“ прозвуча на терена.

Ваш ред! Кой ще спечели титлата във Висшата лига? Дайте ни вашата прогноза в секцията за коментари

4. Едерсон се раздразни с Гуардиола въпреки неприятния сблъсък

Гуардиола не е непознат играчите да са мрънкащи, докато са заменяни, но вероятно не е очаквал Едерсон да бъде толкова бесен, когато вратарят на Сити трябваше да бъде заменен от Стефан Ортега след голям хит от Ромеро. В борбата за топката защитникът на Спърс се блъсна в Едерсон и го остави практически неподвижен на тревата и се нуждаеше от лечение.

Докато медицинският екип на Сити беше загрижен, бразилецът първоначално получи разрешение да продължи да играе. Ситуацията изглеждаше несъстоятелна и скоро Ортега беше съблечен, готов да влезе.

Едерсън се измъкна, мърморейки на себе си, преди Гуардиола да се опита да го успокои и да обясни, че решението е за негово добро. Все пак това не убеди №1 на Сити, който се цупеше на пейката.

Ортега нямаше много време да се намести в мача, правейки две силни спасявания от близко разстояние, за да лиши Спърс от изравнителен гол като домакините започнаха да сондират. Но най-добрият момент за германеца тепърва предстоеше.

5. Син развява линиите си, докато Ортега се превръща в героя

Всичко, което феновете на Арсенал чакаха, беше този единствен шанс. Този шанс за Тотнъм да използва високата линия на Сити и да ги накаже. Този шанс се падна на Son Heung-min с оставащи само пет минути нормално време, тъй като времето сякаш беше спряло.

Докато южнокореецът оголи вратата след грешка на Manuel Akanji, изглеждаше идеален момент. Но Сон, толкова опитен и плодовит с фланелката на Lilywhite, видя как оръдието му се удари от крака на Ортега, оставяйки червената половина на Северен Лондон бясна.

Това наистина беше шансът и решаващият момент беше само усложнен когато Сити получи късна дузпа, след като Педро Поро свали резервата Джереми Доку. Изтекоха 10 минути добавено време и Хааланд хладнокръвно се заби, знаейки, че ще постави отбора си на прага на славата.

6. Арсенал свали върха

И така Сити е начело за последната обиколка. След 37 мача, 3330 минути екшън и глава след глава от този легендарен сезон, действащите шампиони са на първа позиция, за да спечелят четвърта поредна титла във Висшата лига - постижение, което не сме виждали досега в английския футбол.

Водещ с две точки, но с по-лоша голова разлика, Сити все още трябва да спечели, за да гарантира титлата, тъй като равенството може да не е достатъчно. Арсенал приема Евертън, а Сити приема Уест Хям.

и получавайте дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия