Евертън 1-3 Манчестър Сити: Отборът на Пеп Гуардиола прави печелившо завръщане във Висшата лига, след като голове на Фил Фодън, Хулиан Алварес и Бернардо Силва осигуряват обратна победа на Гудисън Парк след откриването на Джак Харисън
Daily Mail | 2023-12-28 | 03:23:07

Въпреки цялото недоумение относно скорошната им форма, тази трудна победа с 3-1 срещу отбор на Евертън, който все още не изпитва болка от наказанието, развълнува Сити, който е във Висшата лига мерник, изкачвайки се на четвърто място, само на пет точки изоставане от лидера Ливърпул с мач по-малко.

Евертън се бориха здраво, но бяха отменени от превъзходен удар от Фил Фодън, тази оспорвана дузпа и след това от известно колебание на вратаря на Англия Джордан Пикфорд, който подари късен гол на Бернардо Силва, но ако играят така, дори и с изчерпан отбор, няма да имат проблем да се изкачат от изпадането.

Фил Фодън игра за Манчестър Сити, докато те се възстановяваха от голов дефицит и спечелиха победата

Хулиан Алварес реализира дузпата, която вкара носовете на Сити отпред в 64-ата минута на равенството

Амаду Онана беше наказан, след като топката удари ръката му след удар на Нейтън Аке към вратата

Сити започна мача на пето място, осем точки зад лидера Ливърпул. Някои може би са потъркали очите си при това, но беше истина. Сити спечели само един от предишните си шест мача в лигата, спад, на който мнозина ги смятаха за неспособни. непобедимостта започваше да се изплъзва от плещите им. Техният мениджър Пеп Гуардиола можеше да усети процъфтяването на надежда сред техните съперници и в сърцата на критиците на отборите. „Колкото и да печелите“, каза Гуардиола, „те искат да се провалите повече от всякога.“

Евертън започна мача като най-добрия отбор. Те можеха да са само с една точка над зоната на изпадащите, но бяха спечелили четири от последните си пет мача в лигата в серия от брилянтна форма, която изглежда беше вдъхновена от кипящото негодувание от отнемането на 10 точки, което ги посети от Висшата лига миналия месец за нарушаване на правилата за печалба и устойчивост.

За ничия голяма изненада Сити не обърна особено внимание на ръководството за формата, когато мачът започна. Те доминираха в ранните етапи и трябваше да поведат след четвърт час с първия шанс в мача. Всъщност това бяха първите две възможности.

Първоначалната възможност се падна на Матеус Нунес, който се хвана за умело центрирана топка и се приготви да стреля като Джордан Пикфорд изтича да го посрещне. Нунес нанесе удара си едновременно неубедително и твърде близо до вратаря на Англия, който го блокира с крака.

Но отбитата топка падна в краката на Хулиан Алварес и победителят на Световната купа в Аржентина го взе за първи път. Ударът му се насочваше към вратата, преди Пикфорд да успя да го отрази встрани с превъзходно спасяване при реакция.

Това двойно спасяване накара Алън Шиърър да забележи, че Пикфорд щеше да трябваше да има страхотен мач, ако Евертън искаше да извлече нещо от него. Пикфорд доказа, че е прав почти веднага, гмуркайки се ниско отляво, за да спре удар с пръст на Джак Грийлиш, стрелящ в долния ляв ъгъл. Едва по-късно стандартите му се подхлъзнаха.

Тогава, 17 минути преди паузата и напълно против хода на играта, Евертън поведе. Бернардо Силва, този най-щателен играч, се подхлъзна и загуби топката на далечната аутлиния, докато се опитваше да я задържи в игра и топката беше пробита в наказателното поле на Сити.

Вашият браузър не поддържа iframes.

Бившият играч на Манчестър Сити Джак Харисън даде страхотен старт на Евертън с откриването само след 29 минути

Пеп Гуардиола сияеше след мача, когато неговият отбор направи печелившо завръщане в действията на Висшата лига след подвизите им на световната сцена

Родри го контролираше, но се забави в притежанието и беше изваден от Дуайт Макнийл. Родри е едър мъж, който би трябвало да може да издържи на такъв натиск, но той загуби равновесие, Макнийл пое топката и я центрира до близката греда, където тя беше върната от Харисън.

Няколко минути по-късно домакините смятаха, че са удвоили преднината си. Когато корнер на Евертън беше изчистен само наполовина, той падна на Харисън на 12 ярда. Неговият бърз удар, ударен с външната страна на левия му крак, се извиваше от Едерсън към горния ъгъл, докато вратарят на Сити направи страхотно спасяване, за да го докосне над гредата.

Сити претърпя удар пет минути преди полувремето, когато Джон Стоунс, толкова важен играч за шампионите и тъкмо завръщащ се от контузия, накуцваше, след като изглеждаше, че е наранил глезена в хода на последен удар срещу отрече Бето. Той беше заменен от Йоско Гвардиол.

Сити се бореха да оставят впечатление в играта до края на първото полувреме. Твърде много от техните играчи изглеждаха под нивото. Родри небрежно владееше топката, Грийлиш нямаше проникване, Бернардо Силва беше неефективен, а Нунес отново не успя да направи каквото и да е въздействие.

Това промени осем. минути след полувремето, когато Сити прехвърли топката през лицето на наказателното поле на Евертън и след това обратно, докато не достигна краката на Фил Фодън на 25 ярда. Фодън докосна, дръпна назад левия си крак и го остави да полети.

Това беше толкова чист футболен удар, колкото бихте искали да видите. Пикфорд е брилянтен стопиращ удар и беше в добра форма, но въпреки че ударът беше страхотен, той можеше да се справи по-добре.

Вратарят на Англия беше започнал да се отклонява леко вдясно, когато Фодън удари топката и тя беше ударена с такава сила, че той не можа да се възстанови достатъчно бързо. Топката профуча покрай него като куршум, ниско и вярно, точно над земята, и се разби в мрежата.

Сити играеха далеч повече цел и намерение сега и десет минути по-късно те поведоха. Реферът Джон Брукс отсъди дузпа, след като Амаду Онана се хвърли при удар на Нейтън Аке в наказателното поле на Евертън. Брукс се поколеба преди да вземе решението си и беше заобиколен от играчи на Сити, пледирайки за тезата си.

Топката удари Онана по ръката от близко разстояние, като все още се запали още един разпален дебат относно правилото за игра с ръка и оплаквания от феновете на Ливърпул относно дузпата, която им беше отказана миналата седмица, когато Мартин Одегаард от Арсенал изглеждаше да дърпа топката на Анфийлд. Въпреки че решението беше преразгледано, то не беше отменено.

Пикфорд беше наказан за игра при подготовката на удара, но Алварес се засмя последен. Той уцели дузпата си в средата и когато Пикфорд се хвърли отдясно, топката се притисна под задните му крака и отскочи в мрежата.

Сити завърши победата си четири минути преди края, когато Пикфорд забави изчистване твърде дълго. Тя бе отклонена към Бернардо Силва, който я превъртя експертно над главата на безпомощния вратар на Англия и в мрежата.